Reklama

Kultura

Radomszczańska Cecyliada

Jacek Porzeżyński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piękny śpiew może pomóc w przyjęciu Słowa Bożego (św. Augustyn)

Soliści, instrumentaliści, zespoły wokalne, chóry kościelne, schole liturgiczne, wokaliści z różnych miejsc Polski wzięły udział w II Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej - Radomszczańska Cecyliada, który odbył się w dniach 21-22 listopada 2015 roku. Na program tegorocznego Festiwalu składał się dzień konkursowy, podczas którego zaprezentowało się 19 wykonawców (razem 163 uczestników).

Podczas przesłuchań wykonawcy przedstawili dwa utwory: pierwszy - programowy: jeden z hymnów ŚDM (oprócz przyszłorocznego) oraz dowolny utwór z dorobku muzyki chrześcijańskiej. Jury podczas przesłuchań, które miały miejsce 21 listopada w Miejskim Domu Kultury w Radomsku wyłoniło dwunastu wykonawców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W festiwalowym jury, zasiadała Beata Bednarz, wokalistka, Małgorzata Siarka, nauczyciel muzyki, ks. Mikołaj Węgrzyn, duszpasterz środowisk twórczych Archidiecezji Częstochowskiej.

Celem Festiwalu jest propagowanie kultury chrześcijańskiej o zasięgu lokalnym oraz ogólnokrajowym, a także popularyzacja piosenki religijnej i wartości chrześcijańskich. Podczas drugiej edycji Radomszczańskiej Cecyliady uczestnikom nie zabrakło radości z uwielbienia Boga pieśnią i muzyką.

Dyrektor Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej, Radomszczańska Cecyliada, ks. Piotr Rutkowski o Festiwalu zaznaczył:

Jacek Porzeżyński

Reklama

>

-To wspólne uwielbienie Boga śpiewem i muzyką. Zamysłem twórców Festiwalu jest, aby rozpowszechniać wartość i rangę muzyki sakralnej, którą wykonuje się w świątyniach oraz uwrażliwić słuchaczy na piękno zawarte w tego typu utworach.

Reklama

22 listopada tuż przed finałowym koncertem została odprawiona Msza święta w intencji wszystkich uczestników Festiwalu. Koncert Finałowy miał miejsce w kościele NMP Królowej Polski w Radomsku. W koncercie uczestniczyli przedstawiciele władz kościelnych i samorządowych miasta, regionu i diecezji, a także z Polski. Przed licznie zgromadzonym audytorium wystąpiło 12 solistów. Faworytkami publiczności okazały się Karolina Derwisz i Dominika Smyła, do których powędrowała nagroda publiczności. Głównymi nagrodami były specjalnie projektowane na tę okoliczność statuetki.

Podczas Festiwalu zostały przyznane także nagrody w kategorii:
Radomszczańska Nuta: I miejsce: Magdalena Kierasińska - „Mój Jezu, mój Zbawco” - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Radomsku
Radomszczański Mikrofon: I miejsce: Karolina Derwisz i Dominika Smyła - „Ty wzywasz na nieznane wody” - Publiczne Gimnazjum nr 3 w Radomsku
Radomszczańska Lira: I miejsce: Chór mieszany Cantilena - parafia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie „Czego chcesz od nas Panie”

Nagroda specjalna za najlepszą interpretację Hymnu ŚDM: Zespół wokalno-instrumentalny Servi Domini - parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Myszkowie „Receive the Power” (Otrzymacie moc) - hymn XXIII ŚDM z Sydney 2008

Gościem specjalnym Festiwalu była Beata Bednarz, wokalistka wykonująca muzykę chrześcijańską, laureatka wielu festiwali, która zachwyciła publiczność swoim koncertem do wokalistki trafiła też główna nagroda Grand Prix - Cantus Mater 2015. To nagroda przyznawana przez organizatorów za wkład w krzewienie muzyki chrześcijańskiej. Wszyscy uczestnicy przygotowali Hymn ŚDM Kraków 2016 „Błogosławieni miłosierni”, został on zaśpiewany na zakończenie Festiwalu jako pieśń finałowa.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-23 10:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty muzyczne na Polach Lednickich

Weekend w C-DUR (23-25.11.2018) to warsztaty muzyczne na Polach Lednickich gromadzące Scholę Lednicką, Siewców Lednickich i muzyków z całej Polski. Od piątku do niedzieli odbywają się warsztaty wokalne, gitarowe, smyczkowe oraz instrumentów dętyc

Więcej ...

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst