Reklama

Polska

Abp Gądecki w uroczystość Wszystkich Świętych o błogosławionym smutku

Włodzimierz Rędzioch

O smutku, który Jezus w Kazaniu na Górze nazwał błogosławionym, mówił abp Stanisław Gądecki, który w uroczystość Wszystkich Świętych przewodniczył nabożeństwu żałobnemu i Mszy św. na zabytkowym cmentarzu przy parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia, której przewodniczył abp Gądecki w uroczystość Wszystkich Świętych, sprawowana była w kościele pw. Ofiarowania Pańskiego w Poznaniu znajdującego się na terenie zabytkowego cmentarza parafii pw. Bożego Ciała. Liturgię poprzedziła procesja i odprawione na cmentarzu nabożeństwo żałobne.

W swoim słowie skierowanym do wiernych, metropolita poznański podkreślił, że uroczystość Wszystkich Świętych napełnia nas radością, ponieważ w tym dniu Kościół kieruje swój wzrok ku niebu, ku rzeszy mężczyzn i kobiet, którym Bóg dał udział w swojej świętości. Przypomniał również, że tego dnia czcimy też zasługi tych niezliczonych osób, które nie zostały wyniesione do chwały ołtarzy, których świętość jest ukryta przed światem, ale znana Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast wszystkich wiernych zmarłych, jak zaznaczył arcybiskup, wspominamy w Dzień Zaduszny, kiedy to Kościół modli się za tych, którzy przebywają w czyśćcu i potrzebują Bożego miłosierdzia. Wówczas przeważa atmosfera smutku i zadumy przy grobach naszych bliskich.

– Jednak zarówno uroczystość Wszystkich Świętych, jak i Dzień Zaduszny, które prowadzą nas na cmentarze, wyzwalają smutek. Widać to po ludziach zafrasowanych, którzy zatrzymują się przy grobach na modlitwę, przynoszą kwiaty i znicze będące wyrazem pamięci o zmarłych, ale i smutku – zauważył abp Gądecki dodając, że to nie o takim smutku mówił Jezus w Kazaniu na Górze: „Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni”.

– Smutek, który wspomina Jezus jako błogosławiony, czyli szczęśliwy, to nie jest smutek uczuciowy, taki jaki odczuwamy, kiedy umiera ktoś z naszych bliskich, który pojawia się, kiedy wyrzucają nas z pracy, kiedy zostawiają nas przyjaciele, który rodzi się w człowieku, kiedy widzi, że zostały zawiedzione jego nadzieje. Taki smutek odczuwa każdy człowiek, niezależnie od tego czy jest wierzący, czy nie – wyjaśnił kaznodzieja. – Błogosławiony, jak uczyli święci, jest tylko ten jeden, jedyny smutek, który prowadzi do nawrócenia, który kończy się w konfesjonale, gdy wyznajemy nasze grzechy – podkreślił abp Gądecki.

Reklama

Cmentarz parafii pw. Bożego Ciała przy ul. Bluszczowej na poznańskim Dębcu powstał w 1912 r., 13 lat po ustanowieniu tej parafii. Ta zabytkowa, ponad stuletnia nekropolia zajmuje teren ponad 6 hektarów. Jest to jeden z najbardziej zabytkowych cmentarzy w Wielkopolsce, zwłaszcza ze względu na swój drzewostan i założenia parkowe. Od 1969 r. aż do roku 2001 cmentarz był zamknięty dla celów grzebalnych.

W 1971 r. przy kaplicy cmentarnej pw. bł. Bogumiła powstał ośrodek duszpasterski, a w 1984 r. ówczesny metropolita poznański abp Jerzy Stroba erygował tu parafię pw. Ofiarowania Pańskiego. Nową świątynię parafialną konsekrował w 2003 r. abp Stanisław Gądecki.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-02 11:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Kościół musi stawić czoło otaczającemu światu, bez zamykania się w gettach

episkopat.pl

Jesteśmy wezwani do stawiania czoła otaczającemu nas światu, bez zamykania się w gettach – powiedział PAP przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Zaznaczył, że zadaniem Kościoła nie jest jednak bezrefleksyjne podążanie z duchem czasów i propozycjami, które bywają zmienne.

Więcej ...

Licheń: uroczystości odpustowe z nuncjuszem apostolskim

2024-07-02 18:56

lichen.pl

Miejscami skupienia i duchowej odnowy nazwał sanktuaria maryjne abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył 2 lipca sumie odpustowej w licheńskiej bazylice.

Więcej ...

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

2024-07-03 07:30
Wierni podczas procesji w dniu

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Matka Boża cały czas czuwa nad naszym narodem. Jest z nami, a Jej łzy pokazują, że nie jesteśmy samotni w naszym cierpieniu – w 75. rocznicę Cudu lubelskiego mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...