Reklama

Polska

Bp Ryś: miłosierny znaczy mocny doświadczeniem Bożej miłości

Łukasz Kaczyński

W sobotę w Krakowie odbył się Dzień Odnowy dla kapłanów i mężczyzn świeckich pt. „O miłosierdziu po męsku”, zorganizowany przez Mężczyzn św. Józefa, Wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” oraz Przymierze Wojowników. „Miłosierdzie wymaga siły, która bierze się z doświadczenia bycia ukochanym przez Boga. To jest jedyny klucz” – nauczał jego uczestników krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup powiedział na wstępie, że dzisiejszy świat nie rozumie postawy miłosierdzia, nie wie już nawet co to jest przebaczenie. „Człowiek, który chce być miłosierny musi być mocny i to w przeciwieństwie do wielu katechez, jakie otrzymuje od świata” – stwierdził.

Odwołując się do słów ks. Józefa Tishnera spytał czy zgromadzeni kiedykolwiek mocowali się ze swoją miłością. „Kiedy mocujesz się ze swoją miłością? Wtedy, kiedy zderzasz się z niewdzięcznością, z brakiem odpowiedzi, brakiem wzajemności. Mocujesz się z miłością wtedy, kiedy wydaje ci się ona bezowocna” – tłumaczył. Dodał, że często w takiej sytuacji ludzie odwracają się od drugiego i idą dalej – jednak jak stwierdził postawą człowieka powinno być przekraczanie tej nierówności relacji wzajemnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Co się dzieje wtedy, kiedy jesteś wezwany do miłości, która przekracza miarę sprawiedliwości, wzajemności? Tu musisz być mocny” – nie unikał trudnych zagadnień. Wyjaśnił, że nie chodzi jednak o argument zmuszenia kogoś do określonej postawy, ale o uszanowanie decyzji drugiego, jego odmowę. „Czy zniesiesz to, że jesteś bezradny? Czy zniesiesz granice wolności drugiego?” – pytał.

Przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji podkreślił, że w takiej sytuacji otwiera się właśnie temat miłosierdzia i objawienia Boga, który kocha ludzi wyłącznie miłosierdziem. „To jest coś przepięknego. Im mniej w świecie zrozumienia dla miłosierdzia, tym Bóg coraz mocniej prowadzi nas do odkrycia, że miłosierdzie jest jego najważniejszym przymiotem” – stwierdził.

Ukazując przykłady starotestamentowe bp Ryś zaznaczył, że Bóg zawsze pierwszy wchodzi w dialog z człowiekiem po grzechu, bo zależy mu na relacji. „Bóg często jest nawet tym, kto ratuje człowieka wbrew jemu samemu, bo widzi w nim dobro” – mówił. Dodał, że charakterystyczne jest to, że gdyby Bóg czekał na to, aż człowiek będzie gotowy na wyprowadzenie przez Niego z rozmaitych grzechów i niewoli, to by się nie doczekał.

Reklama

Biskup wskazał zebranym, że o to właśnie chodzi w okazywaniu miłosierdzia. „Ono nie jest odruchem serca na ten moment. Tu chodzi o taką postawę, która pokazuje rzeczywistą determinację i niesamowitą konsekwencję. Wbrew temu jak się człowiek zachowuje, jak reaguje, wbrew jego dwuznaczności. Bóg jest konsekwentnie uparty w swojej miłości do człowieka. Wbrew wszystkiemu” – ocenił.

Bp Ryś przestrzegł przed tworzeniem z miłosierdzia moralizatorskiego wyznania, że świat jest niemądry, a chrześcijanie doskonali i potrafią wszystkich kochać. Zaznaczył, że nie potrzeba stawać na rzęsach, aby zyskać Bożą miłość, że często spotkanie Boga w najniższym swoim upadku jest najpiękniejsze. „Jak masz doświadczenie spotkania z Bogiem, który wybacza ci to, co zrobiłeś i to, czego nie zrobiłeś, to nic go nie zniszczy. I wtedy będziesz mógł kochać miłością mocarza” – zakończył.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-25 10:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kobiety potrzebują wspólnoty

Wspólnota OlaBoga z abp. Grzegorzem Rysiem

Ks. Paweł Kłys

Wspólnota OlaBoga z abp. Grzegorzem Rysiem

„Życie to czas, kiedy szukamy Boga” – pisała Anna Kamieńska. Jedną z form tego poszukiwania jest modlitwa, rozmowa z Ojcem, który nas rozumie i przebacza.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?