Reklama

Polska

Bp Ryś: Pana jest ziemia. Jak otrzymałeś, masz prawo się nie podzielić?

Archiwum Nowej Ewangelizacji

W dominikańskiej bazylice św. Trójcy w Krakowie odbyła się modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy. „Pana jest ziemia. Jak otrzymałeś, masz prawo nie dać, masz prawo się nie podzielić? To jest istotna orientacja, bo inaczej będziemy tylko mówić ‘przyjmować, nie przyjmować’ lepszą, gorszą czy najgorszą polityką” – powiedział do uczestników nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” pomocniczy biskup krakowski Grzegorz Ryś.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie bp Ryś przywołał fragment 25. rozdziału Ewangelii św. Mateusza: „Byłem głodny, i daliście mi jeść; byłem spragniony, i daliście mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście mnie”. Uwrażliwiał, że ustawia on czyny miłosierdzia w zupełnie innej perspektywie niż ta, którą ludzie żyją na co dzień. „On pokazuje miłosierdzie jako odpowiedź, którą człowiek ostatecznie udziela Bogu” – powiedział.

Hierarcha powiedział, że w Starym Testamencie Bóg wyraźnie przypominał narodowi wybranemu, że należy przyjmować cudzoziemca, którego trzeba uważać za obywatela i miłować jak siebie samego, gdyż Żydzi też kiedyś byli przybyszami. Dodał, że cytowany fragment Ewangelii wskazuje jednak, że Pan nie tylko miłuje cudzoziemca, ale „że Pan staje przed nami jako przybysz, że spotykamy Pana w jego osobie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Cóż takiego dałeś, czego wcześniej byś nie otrzymał ode Mnie? Chrystus dał Ci samego siebie. Jak możesz odmówić daru Chrystusowi, który spotyka nas w tych, którzy są w potrzebie?” – przytoczył słowa św. Augustyna.

Reklama

Bp Ryś tłumaczył, że nie chodzi tu o żadne moralizowanie czy budowanie lepszego świata, ale o wdzięczność – dawanie z tego, co otrzymałem i to nie na zasadzie konieczności, ale stałej otwartości na potrzebującego. „To nie jest tak, że naraz mam szukać jakiś niesamowitych środków, bo obok mnie znalazł się człowiek w potrzebie. Mam dać z tego, co dostałem od Chrystusa i co wiem, że mam od Niego” – mówił.

Pomocniczy biskup krakowski zadał zebranym retoryczne pytanie skąd posiadają ziemię, na której żyją. „Czy ona nie jest nam podarowana? Czy nie jest nam zawierzona? Czy naprawdę jesteśmy jej właścicielami i posiadaczami?” – pytał. Kontynuując zastanawiał się czy ludzi są w stanie zobaczyć, że ta ziemia jest darem Pana. „Kiedy Bóg przychodzi do mnie w osobie kogokolwiek z wyciągniętą ręką, prosząc o coś, to tak naprawdę prosi o coś, co mi wcześniej podarował” – wyjaśniał.

„Może zamiast tych wszystkich uprawianych racjonalności, warto by sobie postawić pytanie o swoją hojność, która jest odpowiedzią na takie, a nie inne doświadczenie obdarowania mnie przez Boga” – stwierdził. Hierarcha zakończył homilię modlitwą św. siostry Faustyny o „miłosierne serce i szczerość nawet wobec tych, którzy nadużyją naszej dobroci”.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-24 10:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W sprawie uchodźców

Niedziela Ogólnopolska 41/2017, str. 22-23

bettysphotos/fotolia.com

To, czy potrafimy kochać, weryfikuje się najpierw przez naszą postawę wobec małżonka, dzieci, rodziców i rodaków. Chrześcijanin kocha także uchodźców i migrantów. Sposób okazywania tej miłości powinien być jednak dostosowany nie tylko do naszych możliwości, lecz także do zachowania tych, którzy naszej pomocy oczekują.

Więcej ...

Jak wygląda moja modlitwa?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 15-20.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?