Reklama

Niedziela Rzeszowska

Króluje już od 100 lat

2025-09-23 13:59

Niedziela rzeszowska 39/2025, str. I

Od stu lat w Tarnowcu czczona jest ukoronowana figura Matki Bożej Zawierzenia

Ks. Jakub Oczkowicz

Od stu lat w Tarnowcu czczona jest ukoronowana figura Matki Bożej Zawierzenia

W Tarnowcu odbyły się obchody 100. rocznicy koronacji papieskimi koronami Cudownej Figury Matki Bożej Zawierzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Była to okazja do wspólnej modlitwy, a także do uświadomienia sobie, jak ważne miejsce w życiu Kościoła i narodu zajmuje Maryja i postawa zawierzenia w chrześcijańskim życiu. Uroczystościom 14 września br. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba, który również wygłosił homilię. We Mszy św. wziął udział bp Edward Białogłowski. Na początku liturgii ks. Paweł Knurek, kustosz tarnowieckiego sanktuarium, powitał licznych pielgrzymów i zaprosił do wspólnej modlitwy.

Biskup Jan Wątroba przypomniał dzieje figury, która powstała pod koniec XV wieku, ocalała z pożaru klasztoru Ojców Karmelitów w Jaśle, a od 1789 r. znajduje się w Tarnowcu. To właśnie tu, 8 września 1925 r., bp Karol Fischer dokonał jej koronacji. – Dziękujemy Panu Bogu za wiarę, ofiarność, poświęcenie i pobożność naszych przodków oraz za pasterską miłość i gorliwość duszpasterzy – powiedział bp Wątroba. Hierarcha przypomniał o znaczeniu zawierzenia, które było obecne w historii Tarnowca i całej diecezji, wskazując przy tym jako wzór św. Jana Pawła II. Jedną z najbardziej dojrzałych postaw wiary, jak zauważył bp Wątroba, jest właśnie zawierzenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wobec nowych zagrożeń z ufnością zawierzamy pokój i bezpieczeństwo, pojednanie i zgodę w naszej Ojczyźnie, zakończenie wojen i konfliktów na świecie. W sposób szczególny zawierzamy nasze rodziny, małżeństwa oczekujące potomstwa, przeżywające kryzysy, dzieci i młodzież, katechetów, nauczycieli, wychowawców. Zawierzamy także dzieło powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, jak również powołań do życia małżeńskiego i rodzinnego – powiedział kaznodzieja. – W Twoje matczyne ręce, Matko naszego zawierzenia, składamy troskę o swoje największe dobro, jakim jest wieczne zbawienie – podkreślił. Na zakończenie Mszy św. bp Jan Wątroba odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej Tarnowieckiej.

Obchody jubileuszu były nie tylko dziękczynieniem za minione sto lat od koronacji figury Matki Bożej Tarnowieckiej, ale także umocnieniem wiary i nadziei, że Matka Boża Zawierzenia wciąż prowadzi swój lud ku Chrystusowi, ucząc zawierzenia, które otwiera serca na miłość Boga i rodzi odwagę do kroczenia drogą Ewangelii w codziennym życiu.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiara jest jak światło

Do sanktuarium w Tarnowcu przyjechały dzieci pierwszokomunijne z całej diecezji

Ks. Jakub Nagi

Do sanktuarium w Tarnowcu przyjechały dzieci pierwszokomunijne z całej diecezji

W sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu 15 czerwca br. odbyło się spotkanie dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przystąpiły do Komunii świętej.

Więcej ...

Św. Pelagia – od nierządnicy do pokutnicy

Św. Pelagia

Autorstwa Sharon Mollerus/commons.wikimedia.org

Św. Pelagia

Pelagia, znana również jako Małgorzata, pochodziła z Antiochii. Była piękną kobietą, ale prowadziła się nieobyczajnie. Była tancerką i śpiewaczką.

Więcej ...

Biblioteka Watykańska przygotowuje salę modlitewną dla muzułmanów

2025-10-08 21:04

Vatican Media

Nawet w najważniejszej bibliotece świata chrześcijańskiego muzułmanie nie muszą rezygnować z modlitwy. „Niektórzy muzułmańscy uczeni prosili nas o salę z dywanem do modlitwy i im ją udostępniliśmy” - powiedział w rozmowie z dziennikiem „La Repubblica” ks. Giacomo Cardinali, wiceprefekt Biblioteki Apostolskiej Watykanu. Zwrócił uwagę, że Biblioteka Watykańska zawiera „niezwykle stare Korany” i dodał: „Jesteśmy biblioteką uniwersalną; znajdują się tam zbiory arabskie, żydowskie i etiopskie, a także unikatowe eksponaty chińskie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat ws. o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Kościół

Komunikat ws. o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Św. Pelagia – od nierządnicy do pokutnicy

Święci i błogosławieni

Św. Pelagia – od nierządnicy do pokutnicy

Nowenna za młodzież do św. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do św. Carlo Acutisa

Różaniec ze św. Szarbelem - tajemnice chwalebne

Wiara

Różaniec ze św. Szarbelem - tajemnice chwalebne

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Kościół

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Co najmniej 36 osób zginęło, a 200 zostało rannych w...

Wiadomości

Co najmniej 36 osób zginęło, a 200 zostało rannych w...

Archidiecezja katowicka: Pierwsze decyzje personalne...

Kościół

Archidiecezja katowicka: Pierwsze decyzje personalne...

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św....

Wiara

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św....