Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Chojeńska historia

2025-06-30 18:56

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2025, str. IV

Kościół parafialny NMP Matki Kościoła w Chojnie

Sławomir Błęcki

Kościół parafialny NMP Matki Kościoła w Chojnie

Lotnisko – opuszczona 1993 r. przez radzieckie wojsko dzielnica Chojny wchodzi w skład parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na potrzeby sprawowania kultu gmina Chojna użycza jej 1 grudnia 1994 r. „łącznik”, jeden z powojskowych budynków. Eucharystię sprawują w kaplicy księża parafii NSPJ, przywożąc Najświętszy Sakrament.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liście do Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej z 1 kwietnia 1995 r., proboszcz parafii NSPJ ks. Waldemar Michałowski, troską „o dobro dusz nieśmiertelnych” uzasadnia prośbę o poświęcenie kaplicy „na byłym lotnisku radzieckim” i nadanie jej wezwania NMP Matki Kościoła. W Niedzielę Palmową 9 kwietnia 1995 r. poświęcenia dokonuje bp Jan Gałecki. W trakcie pobytu bp. Jana w Chojnie oraz podczas posiedzenia Rady Kapłańskiej 19 maja, dostrzeżono potrzebę utworzenia nowej parafii o tym wezwaniu.

Powstała z podziału parafii

Kolejne pismo do kurii z 2 czerwca 1995 r., zawiera wniosek o „utworzenie nowej parafii pw. NMP Matki Kościoła w Chojnie – lotnisko poradzieckie”. Proboszcz uzasadnia go planami otwarcia tu zbiorczej szkoły podstawowej, szybkim wzrostem liczby mieszkańców lotniska i działalnością sekt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Marian Przykucki wydaje 1 lipca 1995 r. dekret erekcji parafii pw. NMP Matki Kościoła w Chojnie (lotnisko). Powstaje ona z podziału parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie i parafii pw. Świętej Trójcy w Chojnie i należeć będzie do dekanatu Chojna. Osobnym dokumentem z tego samego dnia arcybiskup mianuje proboszczem ks. Mieczysława Wdowiaka, który pełni tę funkcję do 28 sierpnia 2002 r. Kolejnymi proboszczami są: ks. Jan Prątnicki (2002 – 2006) oraz ks. Andrzej Galant (od 2006 r.).

Z pomocą przyszła gmina

Reklama

Początki są trudne. Nowy proboszcz musi mieszkać w gościnie na plebanii parafii NSPJ. Parafia rozległa na 11 km składa się trzech ludzkich skupisk: chojeńskiej dzielnicy lotnisko z przyległościami, dwóch zrośniętych z sobą historycznych osad – Mętna Małego i Mętna, wreszcie od południowego zachodu zamykającej ją miejscowości Łaziszcze. W dniu ustanowienia parafii na tym rozległym terenie czynne są tylko dwa obiekty sakralne: nowa kaplica NMP Matki Kościoła na Lotnisku oraz XIII-wieczny kościół filialny Zwiastowania NMP w Mętnie. Oczekujący na konserwację XIV-wieczny kościółek w Mętnie Małym jest nieużytkowany. Łaziszcze nie mają kościoła, wierni uczęszczają stąd na Msze św. do Mętna lub, jak w czasach pierwszych chrześcijan, są one odprawiane na miejscu po domach. Także i tu z pomocą przychodzi gmina, która w 2004 r. przekazuje wspólnocie większą część budynku dawnego sklepu. Wierni remontują obiekt poświęcony w następnym roku przez bp. Jana Gałeckiego, który jako kościół filialny otrzymuje wezwanie św. Jana Chrzciciela.

Pierwsza Msza święta

W czerwcu 2006 r. ks. proboszcz Andrzej Galant występuje do gminy z podaniem o przekazanie placu pod budowę kościoła. Projekt architektoniczny kościoła przygotował Jerzy Nowak z Bezrzecza. Dziesięć lat później, 26 maja 2016 r. gotowa jest plebania, zaś w już wzniesionych murach nowego parafialnego kościoła, choć jeszcze bez dachu, umiejscowiony jest ostatni, czwarty ołtarz procesji Bożego Ciała. Z czasem nawa zostaje okryta dachem, montuje się stałe elementy prezbiterium, tabernakulum, krzyż, kamienny ołtarz, ambonę i chrzcielnicę w taki sposób, by wystrój kościoła był zgodny z kanonami liturgicznymi. Pomocy udziela parafii wieloletni liturgista diecezji ks. prał. Kazimierz Mańkowski. W dniu 27 kwietnia 2017 r. odbywa się w kościele pierwsza Msza święta.

Wreszcie w roku 2025, w którym przypada 30. rocznica ustanowienia parafii, abp Wiesław Śmigiel wyznacza datę konsekracji kościoła parafialnego NMP Matki Kościoła w Chojnie na dzień 6 września.

Trzydzieści lat upłynęło proboszczom na codziennej posłudze duszpasterskiej, budowie kościołów, wysiłkach formacyjnych, wychowawczych, pracy z młodzieżą i dorosłymi. Wspólnota licząca dziś nieco ponad 1800 dusz rozwija się i trwa w żywym ciele Kościoła Powszechnego.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

II Forum Krajowe Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach

Ks. Roman Rataj

Więcej ...

Watykan: papież przyjął wysokiego przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego

2025-07-26 17:31

PAP

Ojciec Święty przyjął dziś rano na audiencji Jego Eminencję Antoniego, metropolitę wołokołamskiego, odpowiedzialnego za stosunki zewnętrzne Patriarchatu Moskiewskiego - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Wałbrzych/ Policja rozwiązała pikietę Ruchu Obrony Granicy

2025-07-27 07:51
Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Monika Książek

Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa