Reklama

Niedziela Kielecka

Diecezja buduje szkołę w Peru

2025-06-30 18:56

Niedziela kielecka 27/2025, str. IV

archiwum prywante ks. Pańczyka

Mali i duzi, którzy wrzucają ofiary na misje w czasie pierwszych piątków miesiąca, mogą czuć radość. Ze środków płynących z ich dobrego serca powstaje szkoła średnia dla dzieci i młodzieży w peruwiańskiej dżungli w Puerto Bermudes. Jak postępuje budowa?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkolnictwo katolickie istnieje w Peru od wieków, prowadzone przez zgromadzenia zakonne salezjanów czy kapucynów, szkoły są na wysokim poziomie, a rodzice mają duże zaufanie wobec formacji katolickiej – wyjaśnia ks. Grzegorz Pańczyk, misjonarz, pracujący tu od 14 lat.

Tradycje szkolnictwa katolickiego na jego misji sięgają przynajmniej 30 lat wstecz. – W Puerto Bermudes od ponad 30 lat funkcjonuje szkoła parafialna, której patronem jest Padre Christobal – Ojciec Krzysztof – patron i założyciel zgromadzenia sióstr, które przybyły z Hiszpanii na misje do peruwiańskiej dżungli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po przybyciu zauważyły na miejscu ogromną potrzebę formacji dziewcząt oraz pomocy rodzinom w formacji duchowej i wychowaniu dzieci i młodzieży. Jedną z inicjatyw rozpoczętą przez zgromadzenie była szkoła parafialna, a najpierw przedszkole katolickie – przypomina początki ks. Grzegorz.

Rodzice cenią wartości chrześcijańskie

Z czasem podjęto starania o wybudowanie budynku szkoły podstawowej. Jak podkreśla, katolicka edukacja w Puerto Bermudes cieszy się dużą renomą ze względu na wysoki poziom nauczania i system wychowania oparty na wartościach chrześcijańskich. Dlatego z myślą o przyszłości peruwiańskich Indian, 4 lata temu parafia podjęła starania o utworzenie szkoły średniej. Budowa jest w toku i w przyszłym roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będą w niej odbywały się zajęcia.

Reklama

Ks. Pańczyk przybliża specyfikę szkolnictwa w Peru. Dzieci rozpoczynają naukę w przedszkolu tzw. jardin, potem jest sześć klas szkoły podstawowej – tzw. primaria, a następnie secunadaria, czyli odpowiednik naszej szkoły średniej – od 12. do 16. roku życia. Poziom szkolnictwa zależy od miejsca nauki. W większych aglomeracjach miejskich jest dużo wyższy, a nauczyciele są bardziej przygotowani do zawodu, mają lepsze warunki pracy i płacy. W Peru Profundo, czyli w geograficznym środku Peru na głębokiej prowincji, gdzie pracuje misjonarz z diecezji kieleckiej, warunki pracy nauczycieli nie są łatwe: brak bieżącej wody, elektryczności, ukąszenia owadów. Sami Indianie mają luźny stosunek do edukacji własnych dzieci, ponieważ są zaangażowane w pracy na roli, pomagają rodzicom.

Uczeń w mundurku, ale bez butów

Nauka znacznie różni się od tej europejskiej. W systemie edukacji jest przewidzianych bardzo dużo zajęć i uroczystości związanych z lokalnymi świętami patriotycznymi czy rocznicą założenia szkoły, która w każdej szkole przeżywana jest cały tydzień. Obchodom towarzyszą konkursy i zawody. Uczniowie są zaangażowani w zespoły muzyczne. Uczą się przygrywać na instrumentach do marszów, które są częścią uroczystości, mających patriotyczną oprawę z flagami i hymnem. W Peru uczniowie używają mundurków. Dość częsty widok to uczeń w mundurku, ale bez butów, ponieważ dzieci nie są nauczone chodzić w butach. Każda szkoła ma swój krój mundurków, a jeśli kogoś nie stać na niego, otrzymuje strój od państwa.

Poziom edukacji na wioskach jest bardzo niski, niestety. Także nauczyciele nie wykazują dużych starań i … koło się zamyka – mówi ks. Pańczyk. Jednak ambitniejsi uczniowie, chcący czegoś więcej, opuszczają dżunglę. Wybierają się do większej miejscowości, np. do Puerto Bermudes, gdzie jest Instytut Pedagogiczny, gdzie łatwiej o pracę. Bardziej pracowici, zdolni mogą dostać stypendium, ale trzeba spełniać dość wygórowane warunki – uwzględniane są punkty z nauki z trzech lat. Stypendyści wybierają sobie wyższą szkołę, uczelnię i mają utrzymanie od państwa. To duże wsparcie.

Edukacja i formacja nadzieją na lepsze jutro

Reklama

Na terenie parafii ks. Pańczyka funkcjonują 23 szkoły tzw. secundaria. Oprócz nich jest ok. 50 szkół podstawowych w mniejszych indiańskich wioskach w dżungli. Szkołę parafialną w Puerto Bermudes założyła Szwajcarka, siostra która wyjechała na misję ze swoimi współsiostrami. Kierowana Bożym natchnieniem, opuściła jednak to zgromadzenie i założyła nowe. Obecnie szkołę prowadzi nowe zgromadzenie sióstr z Peru, którego charyzmatem jest edukacja. Ich szkoły mają dużą renomę również w Ekwadorze i Kolumbii – tłumaczy ks. Grzegorz. Do Peurto Bermudes siostry przybyły w 2013 r., na zaproszenie biskupa miejsca i ks. Pańczyka z zadaniem prowadzenia szkoły. Oprócz parafialnej szkoły w miasteczku są dwie szkoły publiczne, gdzie uczęszcza dużo, bo od 700-800 uczniów w każdej z nich. Dla porównania szkoła parafialna w 2013 r. miała 250 uczniów. Opieka, troska edukacyjna ze strony sióstr jako nauczycielek jest na dobrym poziomie – przyznaje. Zgromadzenie decyduje o zatrudnieniu konkretnych osób, aby edukacja i formacja przebiegała w duchu katolickim. To ważne, bo w miejscowości funkcjonuje dużo sekt. – Dzieci z takich rodzin również są przyjmowane do naszej szkoły, ale rodzice muszą podpisać tzw. zwane „compromiso”, czyli zgodę na to, że ich dziecko również będzie uczestniczyło w formacji katolickiej. Przyjmujemy również takie dzieci, ponieważ nie chcemy się zamykać na wyznawców innych wyznań – wyjaśnia. Rodzice mogą odmówić formacji, wtedy mają inne szkoły publiczne.

Nowy budynek pomieści kilkuset uczniów

W 2021 r. powstała przy parafii szkoła średnia, czyli secundaria i pojawiła się potrzeba wybudowania nowego obiektu, ponieważ już czwarty rocznik uczniów uczy się w tej szkole. Na chwilę obecną uczniowie uczą się w prowizorycznych budynkach z drewna. Istniała pilna potrzeba wybudowania nowej szkoły. Aby pozyskać fundusze, parafia wystąpiła o środki finansowe. Projekt przychylnie został zaakceptowany przez Organizację Infancia Misionera – Dzieci Misyjne w Rzymie i inwestycja mogła ruszyć. Z uzyskanych funduszy udało się położyć fundamenty budynku i wyprowadzić ściany. Szkoła będzie miała sześć sal lekcyjnych, trzy na dole i trzy u góry. Będzie się w nich uczyło ponad 300 uczniów, gdyż zapotrzebowanie jest bardzo duże. W całej miejscowości są jeszcze dwie szkoły średnie i mają po kilka oddziałów. – Rodzice chcą lepszej przyszłości dla swoich dzieci, a ukończenie szkoły średniej daje im perspektywy rozpoczęcia studium i zdobycia wykształcenia – wyjaśnia ks. Pańczyk.

Wdzięczność za wsparcie

Dzieło Misyjne Diecezji Kieleckiej po zatwierdzeniu projektu przez bp. Jana Piotrowskiego i ks. dyr. Łukasza Zygmunta, włączyło się czynnie w pomoc przy realizacji projektu. – Dzięki tej pomocy udało się kontynuować budowę. Obecnie budynek jest w surowym stanie, jednak jeszcze bez dachu. W tym roku ma być już przykryty. W 2026 r. ma być oddany do użytku – informuje ks. Pańczyk, który dzieli się w liście radością z budowy szkoły i dziękuje w imieniu dzieci, młodzieży i ich rodziców za wsparcie materialne i duchowe, wszelkie ofiary i modlitwę biskupom, kapłanom, siostrom zakonnym, świeckim i parafiom, które odwiedził w czasie ostatniej wizyty w Polsce i które wsparły budowę ofiarami. Były to parafie: w Wiślicy, Proszowicach, św. Józefa Robotnika w Kielcach, Chrobrzu, Kazimierzy Małej, w Szlachtowej-Jaworkach w diecezji tarnowskiej i jego rodzinna parafia w Wiernej Rzece. Każdy, kto chce wesprzeć to dzieło, może wpłacić pieniądze na podane konto na stronie diecezji kieleckiej.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Peru: projekty ustaw eliminujące święta religijne

pixabay.com

Konferencja Episkopatu Peru wyraziła zaniepokojenie dwoma projektami ustaw, które mają na celu zmiany w kalendarzu świąt narodowych, co wpłynęłoby na ważne święta religijne.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: Siedem myśli o migrantach

2025-07-21 16:03
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Jaką postawę względem migrantów powinniśmy przyjąć w Polsce? W ramach rozważań liturgicznych na 16. Niedzielę Zwykłą, ks. Wojciech Węgrzyniak podjął temat, który od lat budzi duże emocje – migracji.

Więcej ...

Ponad 30 kąpielisk w północnej Polsce zamkniętych z powodu sinic

2025-07-21 16:57

Adobe Stock

Czerwone flagi zakazujące wejścia do wody ze względu na zakwit sinic zawisły w poniedziałek w ponad 30 kąpieliskach w północnej Polsce. Temperatura wody w Bałtyku wynosi średnio 20 st. C.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat