Premiera będzie miała miejsce 4 maja o godz. 19 w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Podczas koncertu wykonawcy przypomną, do czego jesteśmy powołani jako rodzina. Będzie też modlitewna przestrzeń dla tych rodziców, którzy przeżywają różne trudności. A podczas występu nie zabraknie znanych nazwisk polskiej sceny muzycznej.
Dar życia
– Inspiracja przyszła podczas mojej modlitwy osobistej, z wdzięczności za to, że po 13 latach oczekiwania zostałem tatą – opowiada o kulisach powstania oratorium Łukasz Grabałowski, pomysłodawca wydarzenia. Kiedy przepełniony radością ojcostwa pytał Pana Boga, co może zrobić w podziękowaniu za dar nowego życia swojego syna, przyszedł mu do głowy pomysł. – Znam wielu kompozytorów i twórców, którzy mogli napisać piękny, duży utwór o rodzinie. Pięć lat temu zacząłem pierwsze rozmowy, szukałem osób, które mogłyby napisać tekst. Było wiele burz mózgów i przymiarek do ostatecznej formy utworu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W końcu zupełnie niedawno, bo na przełomie 2024 i 2025 r., mogliśmy cieszyć się ukończonym dziełem. Dzisiaj, z perspektywy czasu, widzę już nie trudności, tylko konkretne etapy, przez które trzeba było przejść. A były takie momenty, w których byliśmy mocno wstrzymani i zastanawialiśmy się, czy ten utwór w ogóle powstanie – opowiada p. Łukasz o niełatwej drodze powstawania oratorium.
Artystyczna amunicja
Reklama
Od początku założeniem był modlitewny charakter utworu, a treść miała obejmować rodziny w różnych sytuacjach życiowych. – Szczerze... miałem nawet taką myśl, że tworzymy to oratorium jako pewnego rodzaju amunicję artystyczną w walce o rodziny. Zresztą s. Łucja z Fatimy powiedziała: „Ostateczna bitwa pomiędzy Bogiem a królestwem szatana zostanie stoczona w kwestiach małżeństwa i rodziny” – zaznacza p. Łukasz.
Libretto do oratorium napisała karmelitanka bosa ze Spręcowa na Warmii s. Miriam od Jezusa, której obecność nie jest przypadkowa. – Szczerze, trudno mi powiedzieć, jak to się stało. Myślę, że odpowiedź na to pytanie będzie znał Duch Święty – wspomina zakonnica. W tym, że s. Miriam dołączyła do zespołu przygotowującego utwór oratoryjny, pomogły na pewno jej znajomość i wcześniejsza współpraca z muzykami: Piotrem Pałką i Pawłem Bębenkiem – kompozytorami, twórcami muzyki do Żywego obrazu Tajemnicy.
Reklama
Nie bez znaczenia w kontekście finalnego kształtu utworu były również rodzinne doświadczenia karmelitanki. Sama pochodzi z kochającej się, wielodzietnej rodziny, która przeszła przez trudy ubóstwa, cierpienia i choroby. Rodzina s. Miriam zawsze była wrażliwa na sztukę. – Szczególnie mama kochała poezję, mieliśmy przestrzeń do tego, aby ją czytać i dodatkowo słuchać muzyki klasycznej. Myślę, że zostawiło to bardzo konkretny ślad w moim życiu – opowiada zakonnica, która już w liceum tworzyła pierwsze wiersze. Słowa do oratorium pisała w wytyczonym przez pomysłodawcę wydarzenia kluczu. Jako wielka miłośniczka teologii i poezji Karola Wojtyły mocno oparła się na jego tekstach. – Oczywiście, św. Jan Paweł II jest dla mnie człowiekiem, który nakreślił program mojego życia i późniejszego powołania, ale należy też zaznaczyć, że dał nam program dla rodzin, i to o szerokich horyzontach. Kiedy dostałam sygnał, że mam pisać o rodzinie, to od razu przyszedł mi na myśl właśnie Jan Paweł II – wspomina autorka libretta.
To nie przypadek
Przeświadczenie o działaniu Opatrzności Bożej towarzyszyło twórcom Żywego obrazu Tajemnicy od samego początku. Każdy w łatwy sposób może odnaleźć wspólny mianownik dla powstawania oratorium oraz peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej. – Byłem mocno zaskoczony, kiedy pół roku po tym, jak otrzymałem tekst od s. Miriam, poznałem hasło peregrynacji Matki Bożej: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”. Jest ono zbieżne z refrenem hymnu do Maryi Królowej Rodzin, który stanowi część oratorium. Kiedy uświadomiłem sobie ten fakt i przedstawiłem go abp. Wacławowi Depo, wszyscy byliśmy naprawdę pod ogromnym wrażeniem, jak Pan Bóg tutaj zadziałał i jak Mu zależy na tym, żeby ten utwór wybrzmiał – przyznaje Łukasz Grabałowski.
Koncert dla każdego
Muzyka Piotra Pałki i Pawła Bębenka, kompozytorów z ogromnym i cenionym dorobkiem, będzie dostępna nie tylko dla melomanów klasyki. Twórcy zadbali, aby odbiorcy oratorium mogli przez muzykę wejść jeszcze głębiej w jego treść.
Solistami będą: Joanna Klin (sopran), Magdalena Este (alt), Andrzej Lampert (tenor) oraz Marcin Wasilewski-Kruk (bas). W roli narratora usłyszymy Adama Hutyrę, aktora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Towarzyszyć im będą trzy połączone chóry (około osiemdziesięciu osób) i orkiestra kameralna Filharmonii Częstochowskiej. Wszyscy artyści, oczywiście, pod batutą autorów muzyki. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kultura CzęstoNowa.
Zapraszamy wszystkich, którym na sercu leży dobro rodziny. Obecność obowiązkowa!