Reklama

Niedziela Częstochowska

Obecność obowiązkowa!

2025-04-15 11:56

Niedziela częstochowska 16/2025, str. IV-V

Próba jednego z chórów, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Karol Porwich/Niedziela

Próba jednego z chórów, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

To wyjątkowe wydarzenie, w czasie którego będziemy mogli spotkać się i dzielić radością z tego, co niesie ze sobą każda rodzina – zachęcają do uczestnictwa organizatorzy premierowego wykonania Oratorium dla rodzin Żywy obraz Tajemnicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Premiera będzie miała miejsce 4 maja o godz. 19 w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Podczas koncertu wykonawcy przypomną, do czego jesteśmy powołani jako rodzina. Będzie też modlitewna przestrzeń dla tych rodziców, którzy przeżywają różne trudności. A podczas występu nie zabraknie znanych nazwisk polskiej sceny muzycznej.

Dar życia

– Inspiracja przyszła podczas mojej modlitwy osobistej, z wdzięczności za to, że po 13 latach oczekiwania zostałem tatą – opowiada o kulisach powstania oratorium Łukasz Grabałowski, pomysłodawca wydarzenia. Kiedy przepełniony radością ojcostwa pytał Pana Boga, co może zrobić w podziękowaniu za dar nowego życia swojego syna, przyszedł mu do głowy pomysł. – Znam wielu kompozytorów i twórców, którzy mogli napisać piękny, duży utwór o rodzinie. Pięć lat temu zacząłem pierwsze rozmowy, szukałem osób, które mogłyby napisać tekst. Było wiele burz mózgów i przymiarek do ostatecznej formy utworu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W końcu zupełnie niedawno, bo na przełomie 2024 i 2025 r., mogliśmy cieszyć się ukończonym dziełem. Dzisiaj, z perspektywy czasu, widzę już nie trudności, tylko konkretne etapy, przez które trzeba było przejść. A były takie momenty, w których byliśmy mocno wstrzymani i zastanawialiśmy się, czy ten utwór w ogóle powstanie – opowiada p. Łukasz o niełatwej drodze powstawania oratorium.

Artystyczna amunicja

Reklama

Od początku założeniem był modlitewny charakter utworu, a treść miała obejmować rodziny w różnych sytuacjach życiowych. – Szczerze... miałem nawet taką myśl, że tworzymy to oratorium jako pewnego rodzaju amunicję artystyczną w walce o rodziny. Zresztą s. Łucja z Fatimy powiedziała: „Ostateczna bitwa pomiędzy Bogiem a królestwem szatana zostanie stoczona w kwestiach małżeństwa i rodziny” – zaznacza p. Łukasz.

Libretto do oratorium napisała karmelitanka bosa ze Spręcowa na Warmii s. Miriam od Jezusa, której obecność nie jest przypadkowa. – Szczerze, trudno mi powiedzieć, jak to się stało. Myślę, że odpowiedź na to pytanie będzie znał Duch Święty – wspomina zakonnica. W tym, że s. Miriam dołączyła do zespołu przygotowującego utwór oratoryjny, pomogły na pewno jej znajomość i wcześniejsza współpraca z muzykami: Piotrem Pałką i Pawłem Bębenkiem – kompozytorami, twórcami muzyki do Żywego obrazu Tajemnicy.

Reklama

Nie bez znaczenia w kontekście finalnego kształtu utworu były również rodzinne doświadczenia karmelitanki. Sama pochodzi z kochającej się, wielodzietnej rodziny, która przeszła przez trudy ubóstwa, cierpienia i choroby. Rodzina s. Miriam zawsze była wrażliwa na sztukę. – Szczególnie mama kochała poezję, mieliśmy przestrzeń do tego, aby ją czytać i dodatkowo słuchać muzyki klasycznej. Myślę, że zostawiło to bardzo konkretny ślad w moim życiu – opowiada zakonnica, która już w liceum tworzyła pierwsze wiersze. Słowa do oratorium pisała w wytyczonym przez pomysłodawcę wydarzenia kluczu. Jako wielka miłośniczka teologii i poezji Karola Wojtyły mocno oparła się na jego tekstach. – Oczywiście, św. Jan Paweł II jest dla mnie człowiekiem, który nakreślił program mojego życia i późniejszego powołania, ale należy też zaznaczyć, że dał nam program dla rodzin, i to o szerokich horyzontach. Kiedy dostałam sygnał, że mam pisać o rodzinie, to od razu przyszedł mi na myśl właśnie Jan Paweł II – wspomina autorka libretta.

To nie przypadek

Przeświadczenie o działaniu Opatrzności Bożej towarzyszyło twórcom Żywego obrazu Tajemnicy od samego początku. Każdy w łatwy sposób może odnaleźć wspólny mianownik dla powstawania oratorium oraz peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej. – Byłem mocno zaskoczony, kiedy pół roku po tym, jak otrzymałem tekst od s. Miriam, poznałem hasło peregrynacji Matki Bożej: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”. Jest ono zbieżne z refrenem hymnu do Maryi Królowej Rodzin, który stanowi część oratorium. Kiedy uświadomiłem sobie ten fakt i przedstawiłem go abp. Wacławowi Depo, wszyscy byliśmy naprawdę pod ogromnym wrażeniem, jak Pan Bóg tutaj zadziałał i jak Mu zależy na tym, żeby ten utwór wybrzmiał – przyznaje Łukasz Grabałowski.

Koncert dla każdego

Muzyka Piotra Pałki i Pawła Bębenka, kompozytorów z ogromnym i cenionym dorobkiem, będzie dostępna nie tylko dla melomanów klasyki. Twórcy zadbali, aby odbiorcy oratorium mogli przez muzykę wejść jeszcze głębiej w jego treść.

Solistami będą: Joanna Klin (sopran), Magdalena Este (alt), Andrzej Lampert (tenor) oraz Marcin Wasilewski-Kruk (bas). W roli narratora usłyszymy Adama Hutyrę, aktora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Towarzyszyć im będą trzy połączone chóry (około osiemdziesięciu osób) i orkiestra kameralna Filharmonii Częstochowskiej. Wszyscy artyści, oczywiście, pod batutą autorów muzyki. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kultura CzęstoNowa.

Zapraszamy wszystkich, którym na sercu leży dobro rodziny. Obecność obowiązkowa!

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za zmarłych pod przewodnictwem biskupów

Maciej Orman/Niedziela

Podajemy informacje dotyczące nabożeństw, którym w uroczystość Wszystkich Świętych i we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych na cmentarzach w Częstochowie będą przewodniczyć biskupi.

Więcej ...

Wspomnienia Franciszka o konklawe: kardynałowie są odcięci od świata

2025-04-30 07:17

Grzegorz Gałązka

Uczestnicy konklawe są całkowicie odcięci od świata - okna są zamknięte, a sygnały radiowe ekranowane; nie wolno mieć telefonów, komputerów ani żadnych innych urządzeń elektronicznych - wspominał Franciszek w swojej autobiografii. Papież jest jedyną osobą, która może zdradzić tajemnice konklawe.

Więcej ...

Kraków: Prokuratura postawiła zarzut zabójstwa lekarza funkcjonariuszowi SW

2025-04-30 12:05

PAP/Art Service

35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej usłyszał w środę zarzut zabójstwa lekarza i usiłowania uszkodzenia ciała pielęgniarki - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Krakowie Oliwia Bożek-Michalec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Wiadomości

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...