Reklama

Niedziela Częstochowska

Przybyła z wieczornym powiewem

Dla parafii św. Jana Kantego to również pierwsza peregrynacja w historii

Mateusz Kijas

Dla parafii św. Jana Kantego to również pierwsza peregrynacja w historii

Matka Boża jest Matką moją, całej Polski i całego świata, Matką, która mieszka w moim sercu – wyznaje Natalia Kowalczyk z parafialnej oazy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na blisko godzinę przed rozpoczęciem doby nawiedzenia w parafii św. Jana Kantego w Częstochowie zaczynają przybywać do kościoła wierni, a wśród nich panie Jadwiga i Kazimiera. – Przychodziłyśmy codziennie na misje, a teraz przyszłyśmy na czas, żeby zdążyć na modlitwę i oczekiwanie na przybycie Maryi – wyznaje p. Kazimiera. – Cieszymy się, że możemy spotkać się z Nią i powierzyć Jej swoje intencje – dodaje p. Jadwiga.

Parafianki, zachwycone misjami, które prowadził ks. Andrzej Kuliberda, będą prosiły Matkę Bożą m.in. o nawrócenie dla dzieci, które odeszły od Boga, a także o łaski potrzebne dla tych, które trwają w małżeństwie i w rodzinach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O emocje towarzyszące tego dnia pytam także p. Mariannę, która przybyła tuż przed rozpoczęciem uroczystości. – To wielka radość, że będziemy mogli być bliżej naszej niebiańskiej Matki i powiedzieć Jej o swoich intencjach, tak bliskich sercu – mówi parafianka.

Doświadczeni w boju

Reklama

Przed przybyciem Pani Jasnogórskiej panuje wzmożony ruch w zakrystii, gdzie przewijają się m.in. ubrani odświętnie przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza, którzy przygotowują się do uroczystej Liturgii z biskupem. Na szczęście ministranci i lektorzy z parafii Jana Kantego mają duże doświadczenie w posługiwaniu w czasie tego typu wydarzeń. – Nasza grupa jest dobrze przygotowana, wyjątkowo często służymy podczas uroczystych Mszy św., np. miesiąc temu posługiwaliśmy do Eucharystii na Jasnej Górze. Przygotowywaliśmy się również przez zbiórki, więc jesteśmy gotowi – tłumaczy Maciej Moroziuk, ceremoniarz. – Było bardzo dużo zbiórek. Nawet dzisiaj były jeszcze ostatnie przygotowania, ćwiczyliśmy m.in. wejście, bo to chyba będzie najtrudniejsze – dodaje Mateusz Kubicki, lektor.

Zapytałem chłopaków, kim dla nich jest Matka Boża. – Na pewno jest Osobą, którą można się inspirować – Matką naszego Boga, więc niewątpliwie jest to ważna Osoba w naszym życiu – przyznaje Maciek. – Jest Osobą, która pomaga nam w modlitwie i wstawia się za nami u Jezusa, no i oczywiście jest naszą Matką – dodaje Mateusz. Dzieli się też osobistym doświadczeniem wstawiennictwa Matki Bożej. – Kiedy była pandemia, moja babcia zachorowała na COVID-19, miała bardzo niską saturację. Była bardzo ciężko chora. Całą rodziną modliliśmy się za nią, prosząc o wstawiennictwo Maryję, i babcia wyzdrowiała – opowiada lektor.

Nieustanna obecność

– Dla mnie prywatnie jest to drugie nawiedzenie, ponieważ początek mojego kapłaństwa łączył się ze spotkaniem z Matką Bożą w 1980 r. w parafii św. Stanisława Kostki w Częstochowie, z której pochodzę. Nasza wspólnota parafialna wówczas tutaj, na Północy, jeszcze nie istniała, tu były łąki, dopiero w planach księdza biskupa było utworzenie parafii. A więc my, jako wspólnota, będziemy po raz pierwszy przeżywać spotkanie z Matką Bożą, i stąd chyba takie wielkie pragnienie i żywy oddźwięk tych, którzy wzięli udział w misjach – mówi ks. Sławomir Bartoszuk, proboszcz parafii św. Jana Kantego w Częstochowie. Duszpasterz dostrzegł, że w trakcie misji wielu parafian szukało pojednania z Bogiem oraz drugim człowiekiem, m.in. przez sakramentalną spowiedź.

Reklama

Szczególną specyfiką tej parafii jest nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu, trwająca od ponad 20 lat w specjalnie przeznaczonej do tego kaplicy. – Od wczesnych godzin rannych do godz. 21 każdego dnia można w kaplicy adoracji zawierzyć Jezusowi swoje życie, troski i problemy. Ludzie przychodzą także dzielić się swoimi radościami. Pierwsze osoby, które przychodzą skoro świt, kilka minut po godz. 5, to wierni, którzy spieszą się do pracy na godz. 6 – którzy przychodzą, aby zawierzyć wszystko Jezusowi – tłumaczy proboszcz. – Przychodzą tu także osoby z innych parafii, ponieważ można znaleźć tu ukojenie i wyciszenie oraz wyprosić potrzebne łaski – dodaje.

Zapytany o to, co jest najważniejsze w relacji proboszcz – parafianie, ks. Sławomir wskazuje, że należy przede wszystkim być dla ludzi, którzy przychodzą niekiedy o różnych porach, i być otwartym na ich propozycje.

Troskliwe spojrzenie

Pani Jasnogórska przybyła do parafii w wietrzną sobotę 5 kwietnia. Wspólnie z wiernymi Matkę Bożą powitał biskup senior Antoni Długosz, który przewodniczył uroczystej Eucharystii na rozpoczęcie doby nawiedzenia. W powitaniu uczestniczyli przedstawiciele licznych wspólnot, m.in. Straż Parafialna i scholka Aniołki Kantego. W imieniu wszystkich rodzin parafii Maryję powitali państwo Agnieszka i Krzysztof Kubiccy, związani od lat ze wspólnotą Domowego Kościoła.

– To są takie przeżycia, które łączą bliskość i majestat Matki Bożej – wyznaje po zakończeniu uroczystości p. Krzysztof. – Ogromne wzruszenie, że Maryja przychodzi do nas, że chce być z nami – dodaje p. Agnieszka. – Myślę, że Ona troszczy się o nas, chcemy Jej zawierzyć naszą rodzinę, nas samych i nasze dzieci – podkreśla małżonek.

Opiekunka młodych

Po zakończeniu uroczystości spotykam przed świątynią Natalię Kowalczyk, należącą do parafialnej oazy. Pytam dziewczynę o towarzyszące jej tego dnia emocje. – Czuję radość, szczęście, pokój i wzruszenie, wszystkie pozytywne emocje – przyznaje. Natalia opowiada mi, że czeka na czuwanie młodzieży, które rozpoczyna się o godz. 20, do którego młodzi przygotowywali się przez próby śpiewu. – Matka Boża jest Matką moją, całej Polski i całego świata, Matką, która mieszka w moim sercu – mówi dziewczyna. Dzieli się też osobistym świadectwem relacji z Maryją. – Bardzo podnosiła mnie na duchu, kiedy tego potrzebowałam. W pewnym momencie poczułam, tak jakbym usłyszała w sobie Jej głos, abym modliła się na różańcu albo też przychodziła do kościoła.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-08 23:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dwie dekady z Duchem Świętym

Maciej Orman/Niedziela

Parafia Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie przeżywa jubileusz 20-lecia.

Więcej ...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna krzyczał „Allahu Akbar”, wchodząc na ołtarz

2025-07-11 21:12
Bazylika Sacré-Cœur

Adobe Stock

Bazylika Sacré-Cœur

Portal tribunechretienne.com informuje, że w poniedziałek, 7 lipca, mężczyzna wszedł na ołtarz bazyliki Sacré-Cœur, trzykrotnie krzycząc „Allahu Akbar” w biały dzień, na oczach wiernych i zwiedzających.

Więcej ...

Radom: Ks. Krzysztof Dukielski biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

2025-07-12 12:00
Ks. Krzysztof Dukielski

Diecezja Radomska

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką