Reklama

Zdrowie

Grypa w natarciu

Michał Sowiński – specjalista medycyny rodzinnej;
pracuje w Gminnym Zespole Ośrodków Zdrowia
w Woźnikach (woj. śląskie)

Archiwum prywatne Michała Sowińskiego

Michał Sowiński – specjalista medycyny rodzinnej; pracuje w Gminnym Zespole Ośrodków Zdrowia w Woźnikach (woj. śląskie)

Grypa jest najgroźniejszym zakażeniem wirusowym układu oddechowego, ale na szczęście potrafimy ją leczyć przyczynowo. Potrafimy też jej zapobiegać – przez szczepienia ochronne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podają medyczne statystyki, w sezonie grypowym choruje ok. 10% osób dorosłych oraz ok. 30% dzieci, a lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej udzielają wówczas kilku milionów porad.

Należy pamiętać, że grypa jest najbardziej zaraźliwa – w ciągu pierwszych 3 dni od wystąpienia objawów chorobowych. Przenosi się głównie drogą kropelkową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dlatego jeśli idziemy na wizytę do lekarza w okresie grypowym, warto zaopatrzyć się w maseczkę ochronną – mówi lekarz, specjalista medycyny rodzinnej Michał Sowiński. – Dla lepszego zabezpieczenia dobrze jest także korzystać ze środków dezynfekcyjnych do rąk, jak również często myć ręce wodą z mydłem. Wirus przenosi się głównie drogą kropelkową, aż do ok. 1 m, warto więc zachowywać odstęp.

Laik często myli grypę z przeziębieniem czy inną infekcją wirusową i tym samym bagatelizuje niedyspozycję. Jak rozpoznać, że doszło do zakażenia grypą?

Reklama

– Rozpoznanie grypy opiera się głównie na objawach klinicznych – tłumaczy Michał Sowiński. – Przyznaję, że jest ono dość trudne ze względu na szerokie spektrum typowych objawów, takich jak wysoka gorączka, silny katar, kaszel, bóle mięśniowo-kostne, a także ból głowy, zmęczenie czy ból gardła. Pomocne w rozpoznaniu są dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Z doświadczenia wiem, że w szczycie sezonu grypowego chory z gorączką o nagłym początku i z towarzyszącymi objawami oddechowymi zachorował – z dużym prawdopodobieństwem – właśnie na grypę. Pomocny w diagnostyce może być szybki test na grypę. Jest on refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i powinien być dostępny w poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Niestety, czułość diagnostyczna tych testów czasami jest niezbyt wysoka i dlatego o włączeniu właściwego leczenia zawsze decyduje lekarz.

Doktor Michał Sowiński podkreśla, że bardzo złą praktyką pacjentów jest bagatelizowanie grypy. Chorzy „leczą się” się objawowo sami, mówiąc: „to tylko katar i trochę kaszlu”.

– Jak podają statystyki medyczne, szacuje się, że rocznie w Polsce na grypę choruje ok. 5 mln ludzi – mówi lekarz. – A to, niestety, przekłada się na ogromną liczbę zaostrzeń chorób przewlekłych, takich jak choroby serca czy płuc. To dodatkowe wizyty lekarskie nie tylko u lekarza POZ, ale również u specjalistów. Bagatelizowanie grypy może też prowadzić do hospitalizacji, a nawet zgonów.

Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na objawy alarmowe, tzw. czerwone flagi pojawiające się nagle, takie jak: duszność, zaburzenia świadomości, drgawki, znaczne osłabienie mięśni, trudności z poruszaniem rękami lub chodzeniem, a także skąpe oddawanie moczu lub jego zatrzymanie, do tego bardzo wysoka gorączka powyżej 40°C, wybroczyny na skórze, sinica. – Mogą wystąpić również krwioplucie, ból w klatce piersiowej czy nagłe zaostrzenie chorób płuc, serca, wątroby, nerek oraz cukrzycy. Trzeba uważnie, obserwować i bezzwłocznie zgłosić się do lekarza – przestrzega lekarz.

Reklama

Michał Sowiński wyjaśnia, że znaczna część zakażeń ulegnie samowyleczeniu, ale jeśli wystąpią objawy alarmowe albo istnieje duże ryzyko powikłań, zwłaszcza u dzieci i seniorów oraz osób przewlekle chorych, warto szybko wdrożyć leczenie. Dlatego lekarz apeluje, żeby w przypadku pojawienia się niepokojących objawów zgłosić się do lekarza: – Jedynym skutecznym lekiem do leczenia przyczynowego oraz profilaktyki po kontakcie z grypą jest lek przeciw wirusowi grypy, który jest dostępny w Polsce na receptę. Tylko lekarz może go zaordynować – tłumaczy Sowiński. – Należy wiedzieć, że wczesne włączenie leku przeciwwirusowego łagodzi przebieg choroby i zmniejsza ryzyko ciężkich powikłań, w tym zapalenia płuc, oraz hospitalizacji i zgonów. Nadużywamy antybiotyków, często zupełnie niepotrzebnie, a za rzadko używamy leków na wirusa grypy.

W walce z grypą skuteczna jest również profilaktyka. – Jest ona tańsza niż leczenie i skuteczna – dodaje lek. med. Michał Sowiński.

Szczepienia profilaktyczne zalecane są głównie kobietom w ciąży, dzieciom od 6. miesiąca życia, osobom z przewlekłymi schorzeniami, pracownikom oświaty służby zdrowia oraz seniorom, dla których są darmowe.

– Najlepiej zaszczepić się przed sezonem grypowym, a więc we wrześniu czy październiku. Teraz, uwzględniając okres wytworzenia się przeciwciał, moim zdaniem, jest za późno. Można natomiast stosować tzw. chemioprofilaktykę lekiem na grypę po kontakcie z osobą chorą. Ale o tym też musi zdecydować lekarz. Nic na własną rękę – zaznacza lek. med. Michał Sowiński.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2025-03-04 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik MZ: dotychczas do Polski trafiło 1,6 mln szczepionek na grypę

Adobe Stock.pl

Dotychczas do Polski trafiło ok. 1,6 mln szczepionek na grypę, nie wszystkie trafiają do aptek, większość szczepionek idzie obrotem pozaaptecznym, choćby do POZ czy szpitali - poinformował w środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Więcej ...

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

2025-04-14 20:45

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś trudne pytanie, ale potrzebne.

Więcej ...

Kard. Nycz zaapelował o hojność podczas kolekty na Grób Boży w Ziemi Świętej

2025-04-15 08:57

Grażyna Kołek

Wielki przeor Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie kard. Kazimierz Nycz zaapelował do wiernych o hojność w Wielki Piątek podczas zbiórki dla chrześcijan w Ziemi Świętej. Dodał, że potrzebna jest też modlitwa o pokój dla wszystkich stron konfliktu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Kościół

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

Wiara

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

Kościół

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży