Reklama

Niedziela Częstochowska

Najważniejsza jest jedność

Ekumenizm jest zadaniem

Karol Porwich/Niedziela

Ekumenizm jest zadaniem

Istota ekumenizmu, o jaką jedność chrześcijanie się modlą, co dalej z ekumenizmem – to tylko niektóre z tematów, które podjęli uczestnicy panelu ekumenicznego nt. „Jedność w różnorodności wyznań”, który odbył się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku spotkania ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium, wyraził nadzieję, że panel przyczyni się do przybliżenia problematyki dotyczącej dialogu ekumenicznego. Za św. Janem Pawłem II i jego encykliką Ut unum sint podkreślił: „Uprawniona różnorodność nie sprzeciwia się bynajmniej jedności Kościoła, ale przeciwnie – przysparza mu chwały i przyczynia się znacznie do wypełnienia jego misji”. Ksiądz rektor zauważył, że konieczne są: dialog ekumeniczny, współpraca na poziomie lokalnym, modlitwa ekumeniczna i edukacja ekumeniczna.

Panel poprowadził ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela i kierownik Referatu Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. – Jedność to fundamentalne słowo w ekumenizmie – podkreślił ks. Grabowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Istota ekumenizmu

Biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Wojciech Pracki wskazał, że „ekumenizm jest zadaniem”. – To jest zadanie, z którym trzeba się zmierzyć i wzajemnie się poznać. W dobie sekularyzacji musimy kłaść nacisk na słowo „razem” – powiedział bp Pracki.

Reklama

Biskup Andrzej Przybylski natomiast wskazał na motto tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: „Czy wierzysz w to?” (J 11, 26). – Ważne jest, aby wierzyć w jedność. Jak nie uwierzymy w pragnienie jedności, to nie będziemy jej szukać. To jest wielkie pragnienie Boga, abyśmy byli jedno. Ekumenizm to wracanie do źródeł. Przecież wszyscy jesteśmy z Chrystusa – powiedział bp Przybylski i przypomniał, jak ważna jest dla dialogu ekumenicznego przypadająca w tym roku 1700. rocznica soboru w Nicei, który przyniósł nam wspólne Credo.

– Ja się modlę o to, żebyśmy naprawdę stali się jednością. Spotykamy się po raz kolejny, by coś ruszyło – dodał ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie.

– Dla mnie prawdziwy ekumenizm jest pokazany w Biblii, gdzie mowa jest o Pięćdziesiątnicy. Ekumenizm to chrześcijańskie świadectwo wiary – zauważył ks. bryg. Adam Glajcar, proboszcz ewangelickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, kapelan krajowy strażaków wyznania ewangelickiego.

Dla proboszcza parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Gniazdowie kapłana Marii Felicjana Szymkiewicza ekumenizm to „codzienna szkoła”. – Ekumenizm to wymiana darów – podkreślił.

Doświadczenie wiary

Uczestnicy panelu podzielili się również własnym doświadczeniem wiary. Stwierdzili, że ekumenizm należy „przenieść pod strzechy”. – Ekumenizm nie może być naiwny, musi być realny – zaznaczył bp Przybylski.

– Bardzo wiele zmieniło się w ekumenizmie, chociaż wciąż za mało jest w nas otwarcia na Ducha Świętego – dodał ks. Michałek-Góral. – Może zbyt często chcemy Bożego Ducha dopasować do siebie – zauważył ks. Glajcar. Z kolei bp Pracki przypomniał, że „najważniejszym doświadczeniem dla wszystkich chrześcijan jest chrzest”.

Uczestnicy panelu zostali również zapytani o duchowość kapłana. – To przede wszystkim bycie zapatrzonym i zasłuchanym w Chrystusa – odpowiedział bp Pracki.

W spotkaniu wzięli udział wykładowcy i moderatorzy seminarium oraz alumni, a także wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-21 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dni otwarte na Politechnice Częstochowskiej

Archiwum

Politechnika Częstochowska zaprasza w dniach 11-12 kwietnia 2019 r. na Dni Otwartych Drzwi. Wydarzenie stanowi okazję do prezentacji potencjału Politechniki Częstochowskiej wśród młodzieży, która w najbliższym czasie podejmować będzie decyzję o wyborze kierunków studiów.

Więcej ...

Prośmy Pana, aby dał nam łaskę szukania Boga we wszystkim

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 7-14.

Więcej ...

Jak rozumieć dewizę Leona XIV w świetle pism św. Augustyna

2025-05-18 08:53

Vatican Media

Papież Leon XIV w swym zawołaniu papieskim zawarł słowa: „In Illo uno unum” – [staliśmy się] jednym w nim, który jest jeden. Prawdę tę św. Augustyn wyraził w „Komentarzu do Psalmu” (Enarrationes in Psalmos) 127, 3.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Osobisty trener kardynała Prevosta:

Leon XIV

Osobisty trener kardynała Prevosta: "W siłowni nikt nie...

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim