Reklama

Polityka

Prezydent spotkał się z inicjatorami referendów

ratujmymaluchy/facebook

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek po godz. 12. w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzej Dudy z inicjatorami obywatelskich inicjatyw referendalnych w sprawie wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego sześciolatków i Lasów Państwowych.

Z zaproszenia prezydenta skorzystali: szef „S” Piotr Duda, Tomasz i Karolina Elbanowscy oraz organizatorzy akcji na rzecz referendum ws. Lasów Państwowych. W spotkaniu bierze udział także kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szef NSZZ „Solidarność” podkreślił, że przyszedł do prezydenta Andrzeja Dudy jako „pełnomocnik trzech milionów obywateli”, którzy poparli wniosek o referendum ws. reformy emerytalnej. Wyraził nadzieję, że prezydent „wsłucha się w jego spostrzeżenia”. „Idę do prezydenta z konkretną propozycją” - powiedział Piotr Duda w rozmowie z dziennikarzami jeszcze przed spotkaniem.

Prawnicy są prawnikami, a prezydent jest prezydentem i może zrobić prawie, albo i wszystko — odparł szef „S”, na uwagę, że w ocenie części konstytucjonalistów nie można dopisać dodatkowych pytań do referendum zarządzonego na 6 września.

Z kolei Tomasz Elbanowski przypomniał, że dwa lata temu złożono w Sejmie milion podpisów w sprawie referendum edukacyjnego, dotyczącego obowiązku szkolnego 6-latków i likwidacji gimnazjów. Czekamy na realizację — dodał.

6 września mamy referendum i to pytanie powinno się znaleźć, jeśli milion obywateli o to wnioskuje — zaznaczył Elbanowski.

W sobotnim wywiadzie dla radiowej Jedynki A.Duda, pytany czy zamierza wyrazić zgodę na dodatkowe pytania w referendum zaplanowanym na 6 września, odpowiedział, że jego stanowisko w sprawie referendum zostanie przedstawione w tym tygodniu.

NSZZ „Solidarność” chciała w 2012 roku, aby w referendum Polacy wypowiedzieli się, czy są za utrzymaniem wieku emerytalnego (zanim podniesiono go do 67. roku życia), czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. „S” złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o takie referendum. Sejm wniosku nie poparł. Pod - zainicjowanym przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców - wnioskiem o referendum ws. obowiązku szkolnego 6-latków podpisało się prawie milion osób. Sejm wniosek odrzucił. Do stycznia 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie w sumie ponad 2,5 mln podpisów o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych; formalnie jest to inicjatywa obywatelska. Polacy mieliby odpowiedzieć na pytanie m.in. dot. finansowania Lasów Państwowych.

Reklama

Z wnioskiem do prezydenta, by do wrześniowego referendum dopisać trzy pytania: o wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków i Lasy Państwowe, zwróciła się wiceprezes PiS Beata Szydło.

6 września zgodnie z inicjatywą poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są „za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu”; czy są „za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” i czy są „za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-19 07:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mija czwarty rok prezydentury Andrzeja Dudy

KPRP

Swą pięcioletnią kadencję Andrzej Duda rozpoczął 6 sierpnia 2015 roku

Więcej ...

Kościół w Polsce będzie miał 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

2024-05-23 10:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi w Polsce przybędzie w tym roku 235 nowych księży, z czego 153 diecezjalnych i 82 zakonnych - ustaliła KAI. To o około 50 kapłanów mniej niż rok wcześniej. Najwięcej księży zostanie wyświęconych w diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej a w zakonach - u paulinów i franciszkanów. - Kończy się czas powołaniowego boomu, ale nie interpretowałbym tego wyłącznie w kategoriach kryzysu. Małe liczby są jednak na pewno wyzwaniem dla całej wspólnoty Kościoła - komentuje ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

Więcej ...

Świdnica. Dzień skupienia duchowieństwa z udziałem kard. Gerharda Müllera

2024-05-23 15:37
Kard. Gerhard Ludwig Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–17

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–17

W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, na zaproszenie biskupa Marka Mendyka, z duchowieństwem diecezji świdnickiej spotkał się były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...