Reklama

Niedziela Sandomierska

Serce diecezji

W trakcie uroczystości w poczet studentów włączono alumnów pierwszego roku

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W trakcie uroczystości w poczet studentów włączono alumnów pierwszego roku

Patrzą na nas dzisiaj z nadzieją oczy całej diecezji: parafie od najmniejszych po największe, dzieci, rodziny, starsi oraz chorzy. Wszyscy, którzy pragną dotknąć choćby rąbka szaty Jezusa Chrystusa – powiedział bp Nitkiewicz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu wraz ze swymi wychowawcami zainaugurowali kolejny 205. rok akademicki.

Bądźcie świadkami Chrystusa

Uroczysta inauguracja rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył rektor uczelni ks. Michał Powęska. Wspólnie z nim Eucharystię koncelebrowali księża z Kurii Diecezjalnej, profesorowie, proboszczowie oraz przełożeni seminariów z sąsiednich diecezji. Na inauguracji obecne były: przełożona generalna Córek św. Franciszka, przełożona prowincjalna Sióstr Służek NPMN i Siostry Dominikanki, senator Jarosław Rusiecki, pani starosta Grażyna Szklarska oraz przedstawiciele różnych instytucji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. Michał Powęska podkreślił, że Boże słowo każdego dnia oczyszcza i przemienia ludzkie serca, co stanowi fundament życia chrześcijańskiego. Odwołując się do Ewangelii św. Łukasza, wskazał na kluczowy moment, kiedy Jezus, świadomy swojego zbawczego posłania, wyrusza do Jerozolimy. Rektor zaznaczył, że seminarzyści, jako uczniowie i heroldowie Jezusa, są wezwani do głoszenia Ewangelii z radością, unikając gwałtowności i napięć. Podkreślił również, że formacja nie może być jedynie indywidualnym procesem, ale musi obejmować wspólnotowe działanie i wzajemne wsparcie. Zachęcał seminarzystów, aby byli widocznymi świadkami Chrystusa, których misja wymaga odpowiedzialności, zaangażowania i życia w jedności z innymi.

Pokora i praca

Reklama

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku seminaryjnym, gdzie rektor ks. Michał Powęska przedstawił nowych współpracowników – ks. Tomasza Zycha, prefekta I rocznika oraz ks. Damiana Zielińskiego, dyrektora administracyjnego. Biskup ordynariusz nawiązał w swoim słowie do hymnu z liturgii wschodniej „My którzy Cherubinów mistycznie przedstawiamy...”. – Te słowa uświadamiają nam wielkość powołania do kapłaństwa, które domaga się jednoznacznej odpowiedzi przez wdzięczność Bogu, pokorę oraz pracę nad sobą. Dlatego gmach seminaryjny jest miejscem wyjątkowym, a każdy początek roku akademickiego momentem szczególnym. Patrzą na nas dzisiaj z nadzieją oczy całej diecezji: parafie od najmniejszych po największe, dzieci, rodziny, starsi oraz chorzy. Wszyscy, którzy pragną dotknąć choćby rąbka szaty Jezusa Chrystusa. Starajmy się nikogo nie zawieść i módlmy się o nowe powołania, aby wspólnota seminaryjna pozostała w Sandomierzu, tak jak istnieje tutaj od 205 lat – powiedział biskup.

Podczas uroczystości miało miejsce ślubowanie czterech alumnów pierwszego rocznika, którym wręczono indeksy. Dokonał tego ks. prof. dr hab. Wiesław Przygoda, dyrektor Instytutu Nauk Teologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Priorytet w kapłństwie

Wykład inauguracyjny pt. „Ksiądz w smartfonie” wygłosiła dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW, która uwrażliwiała na uzależniający wpływ nowych technologii i mediów społecznościowych. Zwróciła uwagę, że choć technologia może być skutecznym narzędziem w pracy duszpasterskiej, jej nadmierne używanie może prowadzić do osłabienia relacji międzyludzkich i duchowego wyobcowania. Profesor podkreśliła, jak ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy korzystaniem z nowoczesnych środków komunikacji a autentycznym, osobistym kontaktem z ludźmi, co powinno być priorytetem w posłudze kapłańskiej.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu – Gaudeamus igitur.

Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu powołał do istnienia bp Prosper Burzyński w 1820 r. Obecnie mieści się ono w historycznych budynkach po klasztorze benedyktynek. Formacja seminaryjna prowadzona jest na czterech płaszczyznach: intelektualnej, duchowej, ludzkiej i duszpasterskiej.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-15 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dwa wieki wyjątkowych relacji

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Ks. Wojciech Kania

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyła się inauguracja roku akademickiego oraz ślubowanie alumnów pierwszego rocznika. Mszy św. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła przewodniczył abp Stanisław Budzik. Koncelebrowali: abp Wacław Depo, bp Krzysztof Nitkiewicz oraz zaproszeni goście.

Więcej ...

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji apeluje o wsparcie misjonarzy

2025-07-20 08:03

BP KEP/flickr.com

O udział w misyjnej akcji św. Krzysztof - 1 grosz za 1 szczęśliwie przejechany kilometr zaapelował bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. W komunikacie przed rozpoczynającym się dziś 26. Tygodniem św. Krzysztofa biskup wezwał też wszystkich uczestników ruchu drogowego do troski o bezpieczeństwo na drodze.

Więcej ...

Ku czci Matki Bożej z Góry Karmel i św. Eliasza

2025-07-20 14:38
Matka Boża Szkaplerzna w Głębowicach

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Szkaplerzna w Głębowicach

Corocznemu odpustowi ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel oraz św. Eliasza w Głębowicach przewodniczył ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Po zakończonej Mszy świętej odbyła się procesja ulicami Głębowic z Najświętszym Sakramentem oraz figurą Matki Bożej Szkaplerznej, która nazywana jest przez lokalną społeczność “Panią Głębowicką”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat