Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Rak piersi – co warto wiedzieć

Adobe Stock

Październik, jako miesiąc świadomości raka piersi, zasługuje na specjalną uwagę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powodów jest kilka, m.in. ten, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W ub.r. taką diagnozę usłyszało 20 tys. Polek. Jeżeli ten poziom się utrzyma, w ciągu 10 najbliższych lat będzie to w sumie ok. 200 tys. zachorowań.

Nowe podejście

Reklama

Łańcuch skojarzeń, które wywołuje myśl o leczeniu raka piersi: operacja, ból, chemia, wymioty, wypadanie włosów, nie musi być do końca prawdziwy. W naszej wiedzy o chorobie powinniśmy również mieć świadomość przełomów, które dokonały się w tej dziedzinie w odniesieniu do diagnostyki, leków i ścieżek terapeutycznych. Przede wszystkim dziś o raku piersi mówi się już nie jako o jednej chorobie, lecz jako o grupie chorób o różnych cechach. Zdefiniowanie typu raka na etapie diagnozy daje lekarzowi istotne informacje, z których wynika decyzja o strategii leczenia. Również pacjentki otrzymują szerszą niż dotąd dawkę wiedzy o swojej chorobie. Przykładem jest trwająca obecnie kampania „Sprawdź, czy jesteś HER2-low”, której celem jest edukacja pacjentek. HER2-low to niedawno zidentyfikowana podgrupa tego nowotworu. Odkrycie ma duże znaczenie dla personalizacji leczenia i stwarza lepsze perspektywy dla pacjentek z tą podgrupą. W ramach kampanii w siedmiu miastach zorganizowano spotkania edukacyjne. Dla osób, które w nich nie uczestniczyły, na portalu onkologicznym zwrotnikraka.pl , który jest organizatorem kampanii, dostępne są przystępnie opracowane materiały edukacyjne pt. „HER2-low – co wiemy o nowym podejściu do raka piersi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Razem łatwiej

Uwagę zwracają aktywność i liczebność organizacji pacjentek z nowotworem piersi. Są to m.in. stowarzyszenia Amazonek, fundacje, kluby, których celem jest pomoc chorym. Spotkania, wizyty wolontariuszek na oddziałach onkologicznych, profesjonalnie tworzone strony internetowe dają potrzebną wiedzę i wsparcie na wszystkich etapach leczenia i zdrowienia. Jak podkreśla wiele pacjentek, wynik biopsji wywraca dotychczasowy świat do góry nogami, dzieli życie na przed diagnozą i po niej. Dla pokonania stresu i mobilizacji sił, w momentach, gdy dominują lęk i poczucie bezradności, cenna jest obecność osoby, która powie: „Da się przez to przejść. Ja dałam radę, ty też dasz”.

Wiele możliwości pomocy oferuje Onkologiczne Centrum Kryzysowe, założone przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Na stronie centrumkryzysowe.org.pl znajdziemy m.in. obszerne informacje o chorobach onkologicznych, o tym, gdzie się leczyć, o możliwościach pomocy psychologicznej i socjalnej. W ramach centrum funkcjonuje także infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 17-19. Numer tel.: 22 105 55 30. Pomoc w różnych formach można również znaleźć w lokalnych klubach Amazonek, których jest w Polsce kilkadziesiąt.

Badajmy się

Największe szanse wyleczenia mają pacjentki, u których nowotwór został zdiagnozowany w początkowej fazie. Badania USG piersi oraz mammografia umożliwiają wczesne wykrycie zmian. Oba badania są bezpieczne, nie wymagają specjalnych przygotowań i nie są bolesne. Każda kobieta w wieku 45-74 lat może raz na 2 lata skorzystać bezpłatnie i bez skierowania z badania mammograficznego. Jest ono zalecane wszystkim kobietom z tej grupy wiekowej, a zwłaszcza paniom, które zaobserwowały niepokojące zmiany w obrębie piersi, oraz tym, u których w najbliższej rodzinie występowały choroby nowotworowe. Informacje o placówkach wykonujących badania są dostępne w internecie i w placówkach służby zdrowia.

Tekst ma charakter informacyjny, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-10-15 14:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stan zdrowia Papieża stabilny, nie było trudności z oddychaniem

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W dniu dzisiejszym stan zdrowia Ojca Świętego pozostawał stabilny. Nie wystąpiły incydenty niewydolności oddechowej ani skurczu oskrzeli. W ciągu dnia przeplatał modlitwę z odpoczynkiem, a dziś rano przyjął Komunię świętą.

Więcej ...

Abp Galbas: chcemy księdza pokornego, bo z powodu wyniosłości pasterzy ludzie odchodzą od Kościoła

2025-04-17 11:48

Archidiecezja Warszawska

Wszyscy chcemy księdza pokornego, podobnie jak chcemy biskupa pokornego, nie przede wszystkim inteligentnego, przedsiębiorczego czy ładnego. To z powodu braku pokory, z powodu buty i wyniosłości pasterzy ludzie bardzo dziś cierpią i odchodzą od Boga, a na pewno od Kościoła - powiedział abp Adrian Galbas SAC podczas Mszy świętej z poświęceniem Krzyżma Świętego w archikatedrze warszawskiej.

Więcej ...

Kilka tysięcy samotnych i ubogich zasiądzie do śniadań wielkanocnych Caritasu

2025-04-18 08:51

Maciej Orman/Niedziela

Kilka tysięcy samotnych, ubogich i osób w kryzysie bezdomności zasiądzie w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną do wspólnego stołu podczas wielkanocnych śniadań organizowanych przez diecezjalne oddziały Caritasu. W wielu miejscach potrzebujący otrzymają też świąteczne paczki.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Lourdes: uznano kolejny cud

Kościół

Lourdes: uznano kolejny cud

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...