Reklama

Polska

Duszpasterz trzeźwości: alkohol niszczy wspólnotę rodzinną

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Alkohol niszczy wspólnotę rodzinną – przekonuje ks. kan. Zbigniew Kaniecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, kierownik Ośrodka Trzeźwości Diecezji Płockiej w Płocku-Trzepowie. W ciągu roku w diecezji inicjuje wiele przedsięwzięć, których celem jest promocja życia w trzeźwości.

Ks. Kaniecki zaznacza, że sierpień, to miesiąc abstynencji, a nie trzeźwości, jak się go mylnie określa. W miesiącu tym wierni rezygnują się z picia alkoholu ze względu na pamięć o bohaterach narodowych (w sierpniu obchodzonych jest wiele rocznic związanych z powstaniami narodowymi), ale też solidaryzują się z wieloma pielgrzymami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Przez abstynencję rodziców do abstynencji dzieci – stwierdza duszpasterz trzeźwości. - Dzieci zachowują się tak, jak ich rodzice, czerpią z nich wzorce. Rodzice często nie mają świadomości, że w okresie, gdy wychowują dzieci, powinni zachować abstynencję - mówi ks. Kaniecki.

Dodaje, że współcześnie jedzenie i picie traktowane jest jak bóstwo. Zapomniano, jaką rolę powinno pełnić pożywienie: jego pierwszym celem jest przeżycie, a drugim - tworzenie wspólnoty, na wzór Jezusa, który nie jadał sam i czekał na apostołów, aby zasiedli z nim do posiłku.

W życiu rodziny powinno być tak, że przynajmniej jeden posiłek dziennie jest wspólny i cała rodzina spotyka się wtedy przy stole. Wówczas podtrzymywane się wzajemne relacje, bo wspólny posiłek jednoczy - podkreśla członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Stwierdza ponadto, że alkohol niszczy wspólnotę rodzinną. Zły obyczaj sprawia, że gdy w domu są gości, na stole zazwyczaj pojawia się butelka. Często dzieje się tak z lenistwa – ktoś się napije, jest wesoły, nie ma potrzeby rozbawiać go w inny sposób. Tymczasem alkohol nie jest niezbędny do dobrej zabawy. Sztuką jest tak zorganizować ślub, bal czy prywatkę, aby wszyscy dobrze bawili się bez kropli alkoholu.

Reklama

Do parafii w diecezji płockiej trafiły już plakaty promujące sierpień jako miesiąc abstynencji. W kościołach w niedzielę 2 sierpnia zostanie odczytany apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości o abstynencję w miesiącu sierpniu pt. „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i Narodu”. Proboszczowie są zachęcani to wyłożenia ksiąg trzeźwościowych. Ponadto 4 sierpnia w kościele parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie sprawowana będzie się Msza św. w intencji trzeźwości diecezjan.

W diecezji płockiej w ciągu całego roku duszpasterstwo trzeźwości inicjuje wiele przedsięwzięć promujących abstynencję. W Płocku-Trzepowie działa Ośrodek Trzeźwości Diecezji Płockiej. W dekanatach koordynacją działań w tym zakresie zajmują się dekanalni duszpasterze trzeźwości Organizowane są spotkania dla osób uzależnionych z różnych środowisk z udziałem specjalistów, działają grupy AA, Al-Anon, Al-Ateen, DDA.

W Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości im. O. Benignusa Jana Sosnowskiego w Zakroczymiu organizowane są sesje duszpasterstwa trzeźwości. W parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie każdego roku w maju odbywa się Spotkanie ze Sługą Bożym Mateuszem Talbotem - patronem osób uzależnionych od alkoholu. W lipcu w intencji trzeźwości odbyła się po raz 26. Piesza Pielgrzymka o Trzeźwość Narodu z Bieżunia do Niepokalanowa. eg / Płock

Podziel się:

Oceń:

2015-08-01 19:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

30 lat na trzeźwo

W drodze do trzeźwości dobrze
mieć kompana! Znajdziesz go
we Wspólnocie AA

Fotolia.com

W drodze do trzeźwości dobrze mieć kompana! Znajdziesz go we Wspólnocie AA

Zanim spotkają się na Wiecznym Mityngu w Niebie, każdego dnia podejmują wyzwanie życia w trzeźwości. Pomaga im trwanie we Wspólnocie. W tym roku mija 30 lat od pierwszego mityngu Anonimowych Alkoholików (AA) w Krakowie.

Więcej ...

Apostoł ubogich i cierpiących

Św. Stanisław Kazimierczyk

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...