Reklama

Niedziela Świdnicka

Kim są współcześni pustelnicy?

Brat Elizeusz z Góry Cierniak – 10 czerwca minęła
pierwsza rocznica śmierci pierwszego pustelnika
diecezji świdnickiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Brat Elizeusz z Góry Cierniak – 10 czerwca minęła pierwsza rocznica śmierci pierwszego pustelnika diecezji świdnickiej

Książka Ludzie wielkiej ciszy Jana Nalepy odsłania przed nami świat współczesnych pustelników, którzy przeciwstawiają się stereotypom i prowadzą życie pełne głębokiej duchowości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezentowana pozycja to zbiór wywiadów z elementami reportażu, który przygotował pochodzący z Bielawy teolog, tłumacz z języka czeskiego, pasjonat podróży koleją i turystyki górskiej. Autor zabiera nas na spotkanie z siedmioma wspaniałymi ludźmi. Każdy z nich to wyjątkowa indywidualność.

Brat Elizeusz jednym z siedmiu

Wśród rozmówców jest dwóch duchownych – jeden z nich, o. Michał, należy do zakonu franciszkanów konwentualnych, drugi to hieromnich Jeremiasz czyli mnich prawosławny. Kolejny, zwany Królem Biebrzy, nie deklaruje żadnej wiary, postanowił żyć w zgodzie z naturą. Zbiór wywiadów rozpoczyna pustelnik Jano, już od ponad 40 lat prowadzący tę niecodzienną formę życia, a którym kierowała tęsknota za życiem w skrajnym ubóstwie oraz ta najważniejsza – za Bogiem żywym. Następnie br. Grzegorz mieszkający w pustelni u podnóża góry zamkowej w Melsztynie i Edward, który już od ponad 30 lat górę gruzu pochodzącego z poniemieckich ruin zamienia w ogród. I wreszcie nieżyjący już br. Elizeusz, pustelnik z diecezji świdnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wierni diecezji świdnickiej chyba najbardziej kojarzyć będą właśnie nieżyjącego już br. Elizeusza z Góry Cierniak w Radochowie, koło Lądka-Zdroju. Rozmowy z br. Elizeuszem stanowią ostatni rozdział książki. Elizeusz był jak ten biblijny prostaczek, mówił bardzo prosto, czasami niewyraźnie i nieskładnie, a jednak biła od niego mądrość. Jak znalazł się na Cierniaku? Dlaczego akurat tam osiadł przed wielu laty? Co ukształtowało jego pustelniczą duchowość? Odpowiedzi znajdziemy w książce.

Kim oni są?

Rozmówcy obalają stereotyp pustelnika. Najczęściej wyobrażamy sobie pustelnika jako kompletnego odludka, śpiącego w trumnie, trzymającego trupią czaszkę na stole i żywiącego się korzonkami. Pustelnicy przedstawieni na kartach książki jawią się nam jako otwarci, życzliwi i czasami nawet gadatliwi interlokutorzy. Z jednej strony widać wyrzeczenie się świata i jego zdobyczy, z drugiej mądre korzystanie z udogodnień, jakie on daje. Kim zatem jest pustelnik?

Tematyka rozmów jest różnorodna. Najczęściej podejmowane są tematy duchowe, problemy wiary, Kościoła, cierpienia, obrazów Boga i sposobów modlitwy. Zachwyca opowieść o tym, jak prawie każdy z pustelników w osobisty i intymny wręcz sposób spotkał w swoim życiu Boga. Kilku podkreśla bardzo dobitnie znaczenie pracy nad sobą i wewnętrznego uzdrowienia. Ale są także te bardziej przyziemne kwestie – jak żyć bez pieniędzy, skąd brać jedzenie, co zrobić, kiedy potrzebny jest lekarz? Rozmowy dotyczyły również zainteresowań pustelników. Ojciec Michał opowiadał o bezwarunkowej miłości Boga i o tym, że drogą chrześcijanina nie jest zdobywanie wyżyn doskonałości, ale schodzenie w dół, by spotkać Boga tam, gdzie wraz z Nim dotykamy własnej grzeszności. Hieromnich Jeremiasz z kolei przedstawił bardzo piękny wykład na temat prawosławnej teologii Trójcy Świętej. Podczas lektury można poczuć się jak podczas podróży pociągiem, kiedy zasłuchani w niesamowite opowieści spotkanych współpasażerów tracimy poczucie czasu.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-07-02 08:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niezwykłe życie cudotwórcy

Urszula Urbaniak, archiwum Stowarzyszenia Przyjaciół Uniejowa

Czy arcybiskup, który zrezygnował z urzędu i został pustelnikiem, inspiruje współczesnego człowieka? Można się o tym przekonać w Uniejowie, gdzie znajdują się ślady obecności św. Bogumiła i gdzie jest on czczony.

Więcej ...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny królują we wnętrzach

2025-07-03 09:51
Modne firany i zasłony

Materiał sponsora

Modne firany i zasłony

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się dość szybko, dlatego wybierając gotowe firanki, powinieneś uwzględnić nie tylko własne preferencje, ale i to, co jest modne w 2025 roku. Ostatnie miesiące to czas, w którym na topie są przede wszystkim motywy, barwy i dekory związane z naturą, jednak projektanci mają także ciekawe inspiracje dla miłośników oryginalniejszych wnętrz. Jakie są najmodniejsze firany na 2025 rok?

Więcej ...

Wimbledon - pierwszy finał Świątek w Londynie

2025-07-10 19:12
Iga Świątek

PAP/ADAM VAUGHAN

Iga Świątek

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała ze Szwajcarką Belindą Bencic 6:2, 6:0 w półfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do finału tej imprezy. Jej rywalką w walce o szósty tytuł wielkoszlemowy będzie Amerykanka Amanda Anisimova.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Wiara

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski