Reklama

Niedziela Świdnicka

Odwaga świętego Stanisława

W prezbiterium stanęli najbliżsi współpracownicy biskupa świdnickiego

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

W prezbiterium stanęli najbliżsi współpracownicy biskupa świdnickiego

Do odwagi i zaangażowania w szerzenie wartości chrześcijańskich wezwał wiernych bp Marek Mendyk podczas uroczystości odpustowych w świdnickiej katedrze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tej dostojnej katedrze w sposób szczególny patronuje święty Stanisław. Przez jego wstawiennictwo modlimy się o pokój, o ład moralny, o zachowanie chrześcijańskich obyczajów, naszych tradycji i zwyczajów budowanych na Ewangelii – powiedział 8 maja we wstępie do Mszy świętej bp Marek Mendyk, zachęcając do wzajemnej modlitwy, abyśmy, na wzór patrona dnia, byli odważnymi świadkami zmartwychwstałego Pana.

Dobry Pasterz

Pasterz diecezji świdnickiej rozpoczął okolicznościową homilię od przypomnienia wyjątkowej roli św. Stanisława, który był odważnym pasterzem, aż do ryzyka śmierci, gotowym w każdym czasie i w każdym miejscu bronić ładu moralnego, dobro nazywać dobrem, a zło nazywać złem. Przypomniał również, że pomimo ludzkiej perspektywy przegranej św. Stanisław ukazał, co znaczy pozostać wiernym Bogu i Ewangelii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał także na wartość odkupieńczej miłości Jezusa Chrystusa i wyzwania, które stoją przed dzisiejszymi wiernymi: – Najpierw musimy odzyskać przekonanie własnej wiary, aby potem móc o niej opowiadać innym. Musimy na nowo obmyślić sposób mówienia o Bogu, może nawet wymyślić nowoczesne, dzisiejsze przypowieści, by dotrzeć do świata, który w kwestii języka życia duchowego jest analfabetą. Musimy się nauczyć tłumaczyć na język i na nasz lokalny dialekt, czyli w terminach dzisiejszej zsekularyzowanej kultury, wiarę i jej prawdy, żeby okazały się nie tylko wiarygodne, ale żeby potem jawiły się one jako źródło i obietnica życia wiecznego, życia prawdziwego, szczęścia głębokiego – prezentował bp Mendyk.

Reklama

Nawiązując do współczesnych wyzwań Kościoła, biskup zwrócił uwagę na potrzebę większej otwartości w dzieleniu się nadzieją. – Siostry i bracia, trzeba mieć też więcej odwagi, otwartości w zdawaniu sprawy z nadziei, która w nas jest. Trzeba też zdawać sprawę z godności osoby ludzkiej i jej tajemnicy, sensu życia, sensu cierpienia i śmierci, sensu świętowania i codziennej pracy – zaapelował hierarcha, zachęcając do podjęcia wyzwania bycia współpracownikami Boga w jego dziele odkupienia. Przyszłość Kościoła zależy od tych, którzy mają głębokie korzenie i żyją pełnią własnej wiary – wyjaśnił. Dodał też, że dzisiaj jesteśmy wzywani do wchodzenia bardziej w model odkupienia, byśmy czuli cały ciężar odpowiedzialności za zbawienie innych, także tych, z którymi do nieba jest nam nie po drodze. Nikt nie może myśleć, że wejdzie do nieba sam .

Solenizanci

Na zakończenie Mszy świętej bp Mendyk złożył życzenia obchodzącemu 16. rocznicę biskupich święceń bp. Adamowi Bałabuchowi oraz solenizantom: ks. prał. Stanisławowi Chomiakowi – prepozytowi kapituły katedralnej i ks. prał. Stanisławowi Przeradzie – penitencjarzowi katedralnemu. Biskup Mendyk serdecznie pozdrowił wszystkich solenizantów, wyrażając modlitewną pamięć i prosząc, by św. Stanisław wypraszał dla nich potrzebne łaski, by wiernie spełniali swoje życiowe powołanie. Wraz z nim odpustową Liturgię celebrowali bp Ignacy Dec, bp Adam Bałabuch, kanonicy Kapituły Katedralnej oraz pracownicy świdnickiej Kurii Biskupiej.

Podziel się:

Oceń:

2024-05-14 13:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: pokój jest dzieckiem prawdy, sprawiedliwości i miłości

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Pokój jest dzieckiem prawdy, sprawiedliwości i miłości. Brak pokoju w świecie i w ludzkich sercach obniża poziom i jakość naszego życia, budzi niepewność, a czasem ból, gorycz i cierpienie – powiedział dziś bp Ignacy Dec podczas Mszy w katedrze świdnickiej, na rozpoczęcie 2018 roku.

Więcej ...

Jak naprawdę wygląda piekło? Poznaj kilka wizji św. Faustyny!

Adobe Stock

Choć nikt z nas nie chce tam trafić, nie raz zastanawiamy się „jak tam jest?”. Jak naprawdę wygląda piekło? Z podpowiedzią przychodzi nam św. Faustyna, która w swoim Dzienniczku zapisała kilka wizji piekła.

Więcej ...

Wyszyński. Pater Patriae

2024-07-01 09:28

Mat. prasowy

Muzeum „Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu serdecznie zaprasza 2 lipca o godz. 18.00 na otwarcie wystawy czasowej pt. „Wyszyński. Pater Patriae". Jest to ogólnopolska wystawa sztuki współczesnej poświęcona Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji jego beatyfikacji. Od 3 lipca do 19 września na wystawie w Muzeum zaprezentowanych zostanie ponad 80 prac. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Wiadomości

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska