Reklama

Porady

Wysyłamy świąteczne życzenia

Adobe Stock

Choć SMS-y zajęły miejsce świątecznych kartek, warto wrócić do tego sprawdzonego sposobu przesyłania życzeń.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten piękny zwyczaj zasługuje na kultywowanie również w XXI wieku. Jest coś wyjątkowego w kolorowej pocztówce wyjmowanej ze skrzynki, z czym trudno porównać życzenia przesłane mailem lub SMS-em. W dobie kontaktów on-line wysłanie kartki z okazji świąt jest wyrazem szczególnego szacunku i sympatii do adresata.

Skąd w ogóle wzięło się wysyłanie kartek na Wielkanoc? Zwyczaj ma korzenie w XIX wieku, choć samo tworzenie kartek pasyjnych ze scenami z życia Jezusa sięga aż czasów średniowiecznych. Dopiero jednak epoka przemysłowa, rozwój drukarek i usług pocztowych sprawiły, że kartki zaczęto tworzyć masowo i rozsyłać wśród bliższej i dalszej rodziny oraz przyjaciół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wzornictwo

Przez lata zmieniały się techniki tworzenia kartek i ukształtowały się motywy, które na nich umieszczano. Drukowano na nich sceny nawiązujące do zmartwychwstania Chrystusa, ale też przedstawiano tradycje świąteczne (np. śmigus-dyngus, święcenie palm, chodzenie ze święconką albo stół zastawiony wielkanocnymi babami). Do dziś pojawiają się na pocztówkach różne symbole: pisanki i kurczaki (w nawiązaniu do jajka, które jest symbolem życia i odrodzenia), baranek (symbol zmartwychwstałego Jezusa) oraz zające (symbol płodności i odrodzenia, wzięty z kultury germańskiej). Wielkanocne kartki zwykle utrzymane są w jasnych, żywych kolorach, często pojawia się na nich napis „Wesołego Alleluja”.

Dziś wybór kartek świątecznych jest bardzo szeroki. Producenci prześcigają się w zróżnicowanych kształtach i ozdobach, nie tylko papierowych. Trafiają się nawet kartki zupełnie nieprzypominające tradycyjnej pocztówki. Jeśli mamy czas i zdolności plastyczne, możemy pokusić się o własnoręczne wykonanie jednej lub kilku kartek, które wyślemy do osób szczególnie nam bliskich. Jeśli mamy dzieci, możemy im podpowiedzieć, by samodzielnie zrobiły kartkę świąteczną dla dziadków albo dla rodziców chrzestnych, którzy z pewnością ucieszą się z takiej twórczości.

Reklama

Do kogo wysyłać kartki?

Właściwie można je wysłać do każdej osoby, której dobrze życzymy. Zwykle jednak musimy się ograniczać, m.in. ze względu na koszty. Na pewno dobrze jest wysłać życzenia osobom, z którymi nie spotkamy się w czasie świąt i którym nie złożymy życzeń osobiście, szczególnie starszym i tym, o których wiemy, że kartka sprawi im radość. Nie zapominajmy o wysłaniu kartek świątecznych do ludzi, którzy również nam takie wysyłają.

A co zrobić, jeśli otrzymaliśmy kartkę wielkanocną od osoby, której sami nie wysłaliśmy życzeń pocztą? Najlepiej zadzwonić, podziękować za życzenia i złożyć samemu. Nie podkreślajmy, że zapomnieliśmy o wysłaniu kartki, bo w ten sposób możemy sprawić naszemu rozmówcy przykrość (poczuje się nieważny). Pamiętajmy, że w składaniu życzeń świątecznych chodzi przede wszystkim o to, by nasi bliscy poczuli się miło – gdy tak podejdziemy do tematu, wysyłanie świątecznych kartek nie będzie dla nas jedynie żmudnym obowiązkiem.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-12 13:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co wiemy o anemii?

Adobe Stock

Najprostszym, chociaż mocno przybliżonym sposobem diagnozy anemii jest odchylenie dolnej powieki i obejrzenie śluzówki oka. Jej jasny kolor może świadczyć o niedokrwistości.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady