Reklama

Niedziela Kielecka

Wspominali wybitnego historyka

Niedziela kielecka 8/2024, str. I

W spotkaniu wzięło udział również środowisko naukowe historyków z UJK

KD

W spotkaniu wzięło udział również środowisko naukowe historyków z UJK

Był człowiekiem głębokiej wiary i potrafił ją wiązać z nauką. Całym sobą angażował się w wykład, wręcz spalał się dla innych, nie oszczędzając czasu dla studentów, wykładowców – mówił prof. dr hab. Ryszard Gryz o ks. prof. dr. hab. Danielu Olszewskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 9. rocznicę śmierci zasłużonego dla historiografii i historii Kościoła ks. prof. dr. hab. Olszewskiego środowisko naukowe Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przyjaciele, rodzina wspominali kapłana, przybliżając jego ogromny dorobek. Spotkanie 6 lutego w Kurii Kieleckiej zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka, którego był on współzałożycielem.

Jego bibliografia liczy 350 publikacji, w tym kilkanaście książek. Jego badania koncentrowały się wokół dziejów Kościoła w XIX i XX wieku, polskiej religijności opartej na tradycji ludowej, silnie połączonej z tożsamością narodową. Był wykładowcą historii Kościoła, napisał podręcznik „Dzieje chrześcijaństwa w zarysie”. Przez wiele lat był wykładowcą i pracownikiem Instytutu Historii WSP, potem Akademii Świętokrzyskiej. Zmarł w 2015 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spalał się dla innych

Dyskusję prowadził zaprzyjaźniony z historykiem prof. dr hab. Adam Massalski z UJK, były rektor. Wskazywał na jego dorobek naukowy, podejście do studentów, otwartość i umiejętność słuchania, krytycyzm naukowy. Prof. dr hab. Ryszard Gryz z UJK, z wdzięcznością mówił o swoim mentorze, wspominał długie dyskusje naukowe z ks. Olszewskim, oscylujące wokół różnych zagadnień: Kościoła, polityki, śmierci.

Stanisław Osowski podzielił się wspomnieniem w imieniu Barbary Bartosz, która była uczestniczką seminarium prof. dr. hab. Kłoczowskiego na KUL razem z ks. Danielem Olszewskim. Razem z mężem Waldemarem Bartoszem byli działaczami „Solidarności” i współzałożycielami Towarzystwa Przyjaciół KUL w Jędrzejowie. Ks. Olszewski chętnie brał udział w organizowanych wykładach i sam prezentował swoje odczyty dla słuchaczy.

Wielki dorobek, skromne życie

Prof. dr hab. Regina Renz, była rektor UJK, podkreślała ogromny dorobek naukowy ks. prof. Olszewskiego i doświadczenie, które dały mu m.in. zagraniczne stypendia naukowe. Mówiła o jego skromności wręcz ascetyzmie (całe życie jeździł na zdezelowanym rowerze). Nie zwracał uwagi na zaszczyty i stanowiska, wręcz ich unikał, byle mógł zająć się nauką. Znaczącą naukową nagrodę przeznaczył na remont dachu kościoła w Jasionnej – wspominał prof. Massalski.

Reklama

Jak wyglądało seminarium z historii Kościoła z ks. prof. Olszewskim? – opowiedział ks. dr Kwaśniewski z KUL, prezes Stowarzyszenia AD. To była przemyślana metodologia badań i warsztat, które wprowadzały studenta do korzystania ze źródeł archiwalnych, w kwerendę i analizę, konstruowanie fiszek i redagowanie tekstu. Tak powstawały u prof. Olszewskiego prace magisterskie. Dla wielu był to początek fascynującej, naukowej przygody.

Za spotkanie dedykowane ks. prof. Olszewskiemu dziękowała jego krewna Anna Kasztelewicz. Bp Jan Piotrowski, podsumowując spotkanie podkreślał, że choć sam nie zdążył bardziej poznać ks. Olszewskiego, to ze wspomnień wyłania się jego naukowa charyzma, pracowitość, oddanie.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-20 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: policyjny film o bezpieczeństwie podczas ŚDM

Archiwum Niedzieli

Dla ok. 2 tys. pielgrzymów obcokrajowców, którzy do diecezji kieleckiej przyjadą już 19 lipca, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach przygotowała specjalny film przedstawiający podstawowe zasady zachowania, gwarantujące im bezpieczne poruszanie się po świętokrzyskich drogach.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...