Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Dieta na miarę

Adobe Stock

Jest ich mnóstwo, mają zagorzałych zwolenników i zaprzysięgłych przeciwników. Mowa o dietach, które ciągle są na topie rozmów i dyskusji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oczywiste jest to, że sposób odżywiania ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zarówno wielowiekowe doświadczenia, jak i współczesne badania naukowe dostarczają dowodów na jego znaczenie w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Nie da się skutecznie leczyć np. schorzeń układu sercowo-naczyniowego, układu pokarmowego, nadciśnienia, otyłości, cukrzycy, osteoporozy bez wdrożenia właściwej diety.

Nie ma diety cud

Problem zaczyna się, gdy chcąc zapewnić sobie piękną sylwetkę i dobre samopoczucie i zminimalizować ryzyko chorób cywilizacyjnych, sięgamy po modne, choć niekoniecznie sprawdzone naukowo zalecenia. Tymczasem opracowanie diety idealnej i odpowiedniej dla każdego nie jest możliwe. Ułożenie jadłospisu tak, by był on korzystny dla naszego zdrowia, zależy od wielu czynników, ale kluczem są znajomość swojego organizmu i merytoryczna wiedza o odżywianiu. Przykładem bezkrytycznego sięgania po diety lansowane jako remedium na rozmaite problemy jest obecnie ogromna popularność diet polegających na eliminowaniu z pożywienia, bez konkretnych wskazań lekarskich, produktów zawierających gluten i laktozę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konsultacje gratis

Reklama

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej realizuje wiele projektów ważnych dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest możliwość indywidualnych, bezpłatnych konsultacji żywieniowych. Są one dostępne w ramach platformy Centrum Dietetyczne On-line, która umożliwia kontakt z dietetykiem, psychodietetykiem i specjalistą ds. aktywności fizycznej.

Na wirtualną wizytę trzeba się zapisać, ale procedura jest prosta. U dołu strony internetowej: ncez.pzh.gov.pl/poradnia/ szukamy zakładki: „zarejestruj się”. Następnym krokiem jest wypełnienie ankiety, w której podajemy wiek, dane na temat swoich przyzwyczajeń żywieniowych i aktywności fizycznej. Potem w wirtualnym kalendarzu trzeba zaznaczyć dzień i godzinę konsultacji, kiedy będziemy mogli swobodnie porozmawiać ze specjalistą, a w wyznaczonym terminie wystarczy już tylko kliknąć przycisk „połącz”.

Punktem wyjścia konsultacji jest ustalenie celu naszego dążenia do zmian żywieniowych. Może to być np. utrata kilogramów, wsparcie w leczeniu konkretnego schorzenia, zdrowe żywienie rodziny itd. Po konsultacji otrzymamy e-mailem materiały pomocnicze, a w czasie kolejnych spotkań będziemy mogli rozmawiać o swoich osiągnięciach i trudnościach. Dzięki temu otrzymamy dietę skrojoną na miarę, dopasowaną do indywidualnych potrzeb i z możliwością dokonywania poprawek.

Co w pakiecie

Jeżeli nawet nie skorzystamy z indywidualnych konsultacji w centrum, sporo wiedzy możemy zaczerpnąć z licznych publikacji zamieszczonych na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. W zakładce „do pobrania” jest ponad trzydzieści e-booków, które zawierają kompleksowe wskazówki odnośnie do żywienia w częstych schorzeniach, np. zaburzeniach lipidowych, nadciśnieniu, refluksie przełyku, cukrzycy typu 2, łuszczycy i innych. E-booki możemy pobrać za darmo, podobnie jak infografiki z liczącej ponad 100 pozycji galerii, w której znajdziemy łatwe w realizacji podpowiedzi na szybkie i zdrowe obiady, lekkie desery itp. Portal NCEŻ zawiera również kilka działów tematycznych, a wśród nich: „Dzieci i młodzież”, „Seniorzy”, „Dieta a choroba”, w których specjaliści omawiają różne problemy i weryfikują mity związane z żywieniem. Warto sięgnąć po te publikacje i skorzystać z edukacji żywieniowej w profesjonalnym wydaniu.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-02 12:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ciepło z pożywienia

Za oknem zimno, szaro i ponuro. Ubieramy się cieplej, pijemy mniej wody, bo chłodnego nie chce się pić o tej porze roku. Pamiętamy o ciepłym posiłku w ciągu dnia oraz o piciu gorącej herbaty – ale może by tak podziałać na organizm jeszcze intensywniej i wprowadzić do codziennego jadłospisu pokarmy, które mają rozgrzewające właściwości, są odżywcze, a do tego prozdrowotne?

Więcej ...

4-10 maja: XVII Ogólnopolski Tydzień Biblijny

2025-05-04 08:56

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Zmartwychwstały Chrystus - nasza Nadzieja chwały”, od 4 do 10 maja, w Kościele katolickim w Polsce już po raz 17. będzie obchodzony Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Rozpoczyna go Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Przedmiotem wspólnotowej lektury będą tym razem Pierwszy i Drugi List do Koryntian oraz Pierwszy List św. Piotra.

Więcej ...

Najczęściej wybierane imiona papieży

2025-05-04 12:30

Adobe Stock

Innocenty, Grzegorz, Klemens, czy Leon? Wiele z imion papieskich, które kiedyś były chętnie przyjmowane, zostało zapomnianych na kilka stuleci. W oczekiwaniu na wybór nowego papieża zwraca na to uwagę niemiecka agencja katolicka KNA.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

Kościół

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Kościół

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Wiadomości

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...