Reklama

Niedziela Małopolska

Tańczą dla Boga i Maryi

Taniec wywołuje uśmiech na twarzach artystów

Archiwum wspólnoty Teatr Tańca Lilia

Taniec wywołuje uśmiech na twarzach artystów

Podczas modlitwy uwielbienia tańcem czuję, jak moje ciało się otwiera na działanie Ducha Świętego – mówi Irina.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota Teatru Tańca Lilia powstała w 2018 r. Opiekunem duchowym został ks. dr hab. Marcin Godawa. Duszpasterz prowadzi konferencje, medytacje i dba o duchową formację roztańczonych owieczek. Choć nazwa teatru nawiązuje do kwiatu, to jak tłumaczy Agata Stodolska, pomysłodawca i lider teatralnej wspólnoty: – Jest przede wszystkich symbolem naszej patronki Maryi, jako znak czystości, delikatności i piękna.

Pomysł zrodził się z pragnienia uwielbienia Boga tańcem. Agata wspomina: – Po swoim nawróceniu zawierzyłam moje życie Maryi na Jasnej Górze i wkrótce dostałam propozycję przygotowania krótkiej choreografii przed koncertem uwielbienia w Dąbrowie Górniczej. Zebrałam ludzi, były próby i… do występu nie doszło. Zbudowaliśmy wspólnie cały różaniec: 15 scen i tak narodziło się przedstawienie pod tytułem Lilia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Roztańczona wspólnota

Z Niedzielą swoimi przemyśleniami podzielili się: Roland Rajzer, który zawodowo pracuje w branży IT, z wykształcenia jest aktorem i performerem ulicznym, Wiktoria Wywrot jest psychologiem w szpitalu, a Agata Stodolska zawodowo pracuje na uczelni. Należy wspomnieć, iż zespół jest międzynarodowy, dzięki Irinie Yurevich z Białorusi, choć tancerka podkreśla, że posiada polskie korzenie. Wiktoria swoją przygodę z tańcem zaczęła w innej grupie, kiedy trafiła na deski Teatru Lilia, od razu poczuła różnicę. Podkreśla: – Tam brakowało mi przestrzeni na modlitwę i wspólnoty, którą bardzo sobie cenię.

Roland, jest jednym z sześciu tańczących mężczyzn, zwerbowała go w 2020 r. Inka Dowlasz, która jako reżyser została zaproszona do profesjonalnej konsultacji nad spektaklem.

Uwielbienie Boga

Roland twierdzi, że taniec to dla niego misja ewangelizacyjna, głoszenie słowa Bożego widzom. Tancerz zwierza się: – Dla mnie bycie we wspólnocie to możliwość wzrastania w świętości, praca nad sobą poprzez modlitwę, konferencje i medytacje.

– Podczas modlitwy uwielbienia tańcem czuję, jak moje ciało się otwiera na działanie Ducha Świętego – opowiada Irina i dodaje: – Dla mnie ruch to osobista rozmowa z Bogiem. Przez moje łzy podczas spektaklu, przez to, że tańczę, otwierają się różne skryte zakątki w moim ciele i poznaję, które sprawy mam jeszcze oddać Panu Bogu.

Reklama

Dla Wiktorii układy choreograficzne to sposób ekspresji i wyrażania tego, co trudne w codzienności. Pani psycholog wyznaje: – Jest to forma mojego kontaktu z Bogiem i jest pełniejsza, bo angażuje nie tylko ciało i psychikę, ale także ducha. Agata dopowiada: – Święta Teresa mówiła, że modlitwa to „miłosne przebywanie z tym, o którym się wie, że kocha”. Tańcząc, mam świadomość, że Bóg patrzy na mnie i mnie kocha, a ja kocham Jego i taniec, którym Go uwielbiam.

Roland podkreśla: – Osobiście traktuję spektakl taneczny zawodowo i wówczas dla mnie najważniejszy jest widz, choć wierzę, że taniec jest Bożym darem. Ale jestem i trwam we wspólnocie, w której we wszystkim jest Bóg i przed każdym spektaklem modlimy się, dzięki czemu Opatrzność Boża może działać, gdy razem tańczymy.

Spektakle

Do tej pory odbyły się premiery dwóch tanecznych widowisk pod tytułem: Lilia i Jadwiga. Agata podkreśla: – Lilia była prezentowana we Francji, wystawiliśmy trzy spektakle i braliśmy udział w orszaku maryjnym podczas procesji w Lourdes oraz w La Salette, gdzie dodatkowo zaprezentowaliśmy kilka scen z życia Maryi i Jezusa przed ołtarzem w bazylice.

Przedstawienie było prezentowane na Franciszkańskich Spotkaniach Młodych w 2022 r. oraz na jubileuszowym koncercie uwielbienia organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Klika” w Krakowie z okazji 50-lecia działalności.

Nieco inna historia towarzyszy powstaniu Jadwigi, drugiego widowiska. Fundacja Królowej Jadwigi z okazji 30-lecia swego istnienia zaproponowała powstanie spektaklu o tym tytule. Obecnie trwają próby nad Iskrą. Twórcy nie chcą nic więcej zdradzić oprócz tego, że będzie nawiązywać do Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Zespół zorganizował pierwsze Międzynarodowe Warsztaty Uwielbienia Tańcem „Powstań i tańcz”. W każdy czwartek Agata prowadzi zajęcia Modern jazz, organizowane są Sacro jamy, czyli taneczne wieczory uwielbienia dla wszystkich pragnących modlić się tańcem oraz Poruszenia – cykle warsztatów poruszających ciało i ducha.

Przez taniec do serca

Damian Musiał z Sosnowca już kilkakrotnie widział spektakle i nie umie policzyć, ile to było razy. Za każdym razem przedstawienia chwytają go za serce i zachwycają, że można coś ważnego powiedzieć zupełnie bez słów. Damian z uśmiechem wspomina: – Moja dziewczyna, Kasia, była w tej wspólnocie. Pierwszy raz do teatru wybraliśmy się razem na spektakl Lilia i ona jeszcze nie tańczyła. Oboje byliśmy poruszeni. Jestem przekonany, że to dzieło Boże.

Sympatyk zespołu postanowił za natchnieniem Ducha Świętego, jak sam podkreśla, zorganizować pokaz tańca w jego rodzinnym mieście. Marzenie z Bożą pomocą przekuł w czyn i udało się je zrealizować. Dziś z Kasią są narzeczonymi. Damian zaznacza: – Taniec nas połączył.

Chętni, którzy pragną dołączyć do zespołu lub zobaczyć artystów Teatru Lilia na żywo, mogą śledzić aktualności na stronie: www.wspolnota-lilia.pl.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-22 09:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

III Krakowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

M. Fortuna-Sudor

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli