Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kuźnia młodych lektorów

Uczestnicy kursu zorganizowanego przez LSO

Przemysław Lech

Uczestnicy kursu zorganizowanego przez LSO

Prawie 50 ministrantów wzięło udział w kursie lektorskim zorganizowanym przez duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cykl spotkań edukacyjno-formacyjnych zakończył się 4 listopada br. egzaminem dopuszczającym kandydatów do godności lektora w zgromadzeniu liturgicznym. Ministrant lektor staje się świadkiem Słowa Bożego. Jest zaproszony, aby nie tylko odczytywać teksty biblijne podczas Mszy św., ale także właściwie je rozumieć i według nich żyć. Dlatego kurs lektorski ma dwojaki charakter: edukacyjny i formacyjny.

– Przygotowanie i pełnienie funkcji lektora jest ważnym etapem formacji służby liturgicznej. Świadczy o tym, że ministrant, służący już od kilku lat przy ołtarzu, pragnie dalej się rozwijać i pomnażać swoje zdolności – podkreśla ks. Łukasz Tkaczyk, diecezjalny moderator Liturgicznej Służby Ołtarza. Jak zauważa ks. Tkaczyk, przed nowymi lektorami pojawią się także nowe zadania w zgromadzeniu liturgicznym. – Lektorzy będą odtąd wykonywali podczas uroczystych liturgii zadania turyferariusza i nawikulariusza, czyli ministrantów kadzidła oraz akolity – niosącego świece – wylicza diecezjalny duszpasterz ministrantów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród nowych lektorów znaleźli się m.in. Mateusz Baczyński i Marcin Brożek. Na co dzień służą przy ołtarzu w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Sosnowcu-Klimontowie. Podkreślają, że udział w kursie lektorskim był dla nich nowym, cennym doświadczeniem. – Najbardziej zapadły mi w pamięć zajęcia biblijne, spojrzenie na Ewangelię i inne teksty Pisma Świętego. Mieliśmy również spotkanie z paniami, które uczyły nas, jak poprawnie wypowiadać słowa i zdania – wylicza Mateusz.

– Nauczyliśmy się wiele. Oprócz Pisma Świętego omawialiśmy także różne paramenty liturgiczne. Były również zajęcia z fonetyki oraz próby czytania do mikrofonu – dodaje Marcin.

Parafialnych ministrantów przywiózł na kurs lektorski m.in. ks. Jakub Zuchowicz, wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego w Sosnowcu-Zagórzu. Według niego udział młodych w formacji liturgicznej ma również wymiar tworzenia wspólnoty. – Takie inicjatywy to wielka motywacja dla tych chłopaków. Kursy są bardzo dobrze przygotowane, zaangażowane są w nie kompetentne osoby z całej diecezji. Dzięki kursom ministranci mogą poznać swoich rówieśników z innych parafii. Mogą zobaczyć, ilu jest takich, którzy podzielają ich wartości i to, w co oni wierzą – zaznacza ks. Zuchowicz.

Reklama

Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza w diecezji sosnowieckiej to bogata propozycja formacyjna dla chłopców i młodych mężczyzn, którzy chcą pogłębić swoją wiarę i stać się częścią wspólnoty, która tę wiarę umacnia i spaja. W ciągu roku formacyjnego organizowane są kursy lektorskie oraz kursy dla kandydatów na ceremoniarzy parafialnych. Ministranci biorą również udział w cyklicznych dniach skupienia dla członków LSO.

Przed nami diecezjalny kurs na ceremoniarza. W kursie mogą wziąć udział lektorzy, którzy są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami. Szkolenie obejmuje cztery zjazdy, z których pierwszy odbędzie się od 1 do 3 grudnia br. Zgłoszenia kandydata na kurs dokonują księża opiekunowie parafialnych wspólnot LSO. Szczegóły można znaleźć na stronie www.ministranci.sosnowiec.pl .

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-14 13:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

VIII Rejonowy Turniej Ministrantów w Wieluniu

Zofia Białas

W sobotę 15 lutego 2020 r. Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK im. bp. Teodora Kubiny oraz Technikum SPSK w Wieluniu gościły 4 drużyny ministranckie – uczestników VIII Rejonowego Turnieju Ministrantów. Organizatorem Turnieju były wyżej wymienione szkoły oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Patronat honorowy nad turniejem sprawowało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

Więcej ...

Kapucyn o imieniu Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady