Reklama

Niedziela Legnicka

Wizyta w miejscu męczeństwa

Pielgrzymi z Polski i uczestnicy Mszy św.

Franciszek Kwaśniak

Pielgrzymi z Polski i uczestnicy Mszy św.

11 lipca, w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana, w Gumjerze w diecezji Banja Luka, bp Franjo Komarica, w miejscu byłego kościoła, odprawił Mszę św. w intencji beatyfikacji ks. Antoniego Dujlovića.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W koncelebrze uczestniczyło 9 księży, wśród nich 2 z Polski: ks. dr Jarosław Kowalczyk i ks. Emilian Gwiżdż. Śpiew prowadziły siostry: Adoratorki Krwi Chrystusa oraz ze Zgromadzenia Misjonarzy Miłości. Fragmenty Eucharystii w tym: modlitwy, śpiewy, słowa wstępu i homilia były prowadzone w 2 językach: chorwackim i polskim. We Mszy św. uczestniczyli pielgrzymi z Polski i kilkudziesięciu miejscowych katolików. Polską pielgrzymkę na tę uroczystość zorganizował ks. Roman Raczak, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy.

Przypomnienie

Męczennicy z diecezji Banja Luka, których proces beatyfikacyjny toczy się obecnie, zostali zamordowani w okrutny sposób, w niewyobrażalnych męczarniach. Wśród nich był ks. Antoni Dujlović, o którym pamięć przywieźli ze sobą po II wojnie światowej do Polski repatrianci z ówczesnej Jugosławii. Świadkowie opowiadają, że ks. Antoni był bity kolbami karabinów, połamano mu ręce, zadano kilkanaście ciosów nożem i bagnetem, oddano dwa strzały w głowę i jeden w pierś, a jeden z oprawców później chwalił się, że to on pierwszy wbił nóż i wiercił by bardziej bolało. Zmaltretowane ciało wrzucili w przepaść.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Polacy w Gumjerze

Bp Franjo Komarica podziękował zebranym, wyrażając wdzięczność za przybycie do tego, jak powiedział: „pod wieloma względami miejsca dla nas znaczącego i świętego, na fundamentach jednego z wielu naszych zniszczonych kościołów parafialnych”. Szczególnie podziękował pielgrzymom z Polski. Podkreślił, że mija 80. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Dujlovića, proboszcza parafii Gumjera. Przypomniał też historię powstania parafii, w której polscy osadnicy 120 lat temu rozpoczęli na nowych dla nich terenach, z korzeniami katolickimi, nowe życie. Mówił o ks. Antonim, który przed wybuchem II wojny światowej przybył do Gumjery, szybko nauczył się języka polskiego i został serdecznie przyjęty przez mieszkańców niezależnie od wieku. Gdy wybuchła wojna i na te tereny wkroczyły wojska wrogie Kościołowi katolickiemu, pozostał wierny swoim parafianom i bronił ich.

Reklama

Po Mszy św. w procesji, odmawiając Różaniec w dwóch językach, uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie pomodlono się za zmarłych.

Inne miejsca

Pielgrzymka była podzielona na kila etapów. Mieliśmy okazję spotkać się z biskupem, zwiedzić i odprawić Mszę św. w katedrze w Banja Luce, odwiedzić parafię w Presnače, klasztor Trapistów Marija Zwijezda, poznać historię Banja Luki, odwiedzić chorwacką Jasną Górę, czyli sanktuarium Marija Bistrica. W drodze powrotnej odwiedziliśmy wiedeńskie wzgórze Kahlembeg.

Przez całą podróż duchową opieką uczestników otoczyli kapłani, a nad sprawnymi przejazdami i przekazem informacji czuwał dziennikarz – historyk, a zarazem pilot i przewodnik – Leszek Sieńczyk.

Podziel się:

Oceń:

2023-07-25 13:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stolica Apostolska nalega na utrzymanie pokoju w Bośni i Hercegowinie

Adobe Stock

Stolica Apostolska opowiada się za utrzymaniem pokoju między grupami etnicznymi i religiami w Bośni i Hercegowinie. Podkreśla to oświadczenie wydane przez watykańskie Biuro Prasowe z 21 października dotyczące wizyty w Watykanie bośniackiego członka prezydencji tego bałkańskiego kraju.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst