Reklama

Niedziela Kielecka

Kapłaństwo – Boży dar dla Kościoła

Niedziela kielecka 26/2023, str. VI

Ks. Tomasz Rusiecki

T.D.

Ks. Tomasz Rusiecki

Z ks. Tomaszem Rusieckim z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga: Jest Ksiądz Prałat kapłanem z 50-letnim stażem – 3 czerwca minęło 50 lat od dnia święceń. Czasy bardzo się zmieniły, ale natura ludzka jest przecież ta sama. Jak Ksiądz myśli, co kierowało i kieruje młodych mężczyzn ku kapłaństwu?

Ks. Tomasz Rusiecki: Może trzeba powiedzieć: Kto kieruje ku kapłaństwu. Czyni to Bóg, dotykając serca człowieka, budząc w nim ukryty dar powołania. Kapłaństwo nie jest więc czymś, co człowiek dla siebie wymyślił. Zanim człowiek uświadomi sobie, kim jest i po co przyszedł na świat, to najpierw pracuje w nim Boża łaska. A św. Paweł w Liście do Efezjan napisał coś bardzo pięknego, że Bóg w Chrystusie „wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem (…) z miłości przeznaczył nas dla siebie”. Zanim jeszcze zaczęliśmy istnieć, Bóg nas miłował i wybrał. A gdy nas stworzył to wiedział, po co i kim chce nas mieć na świecie, kim mamy być i co mamy czynić. I o tym trzeba z Bogiem rozmawiać. On na różne sposoby o tym nam mówi. Pan Jezus apostołom mówił jasno: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili”. I mówi tak do dziś do wielu młodych mężczyzn. Wybór, powołanie to jedno, to Boży dar, ale potrzebna jest jeszcze, podjęta w wolności, decyzja człowieka.

Czy tego samego oczekuje się od kapłanów pół wieku temu i dziś?

Najważniejsze jest to, czego od kapłanów oczekuje Chrystus. Oczekiwania świata są różne. A Chrystus oczekuje od kapłana wierności Bogu, powołaniu, temu, kim jest, wierności posłannictwu. „Kapłan jest człowiekiem Bożym, który do Boga należy i prowokuje do myślenia o Bogu” – tak uczył nas św. Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oczekiwania wobec kapłanów mogą być różne, ale co jest takiego istotnego, co mogą i powinni kapłani dać, czynić? Pisał o tym w jednym z listów do kapłanów św. Jan Paweł II: „Abyśmy byli blisko ludzi i wszystkich ludzkich spraw – czy to będą sprawy osobiste, czy rodzinne, czy społeczne – ale byśmy byli blisko tych wszystkich spraw «po kapłańsku». Wtedy tylko – w kręgu tych wszystkich spraw – jesteśmy sobą. Kiedy zaś naprawdę służymy owym ludzkim, nieraz bardzo trudnym sprawom, wtedy jesteśmy sobą: wierni swojemu własnemu powołaniu. Musimy z całą przenikliwością szukać razem z wszystkimi ludźmi tej prawdy i tej sprawiedliwości, której właściwy i ostateczny wymiar znajdujemy nie gdzie indziej, ale tylko w Ewangelii – owszem, w samym Chrystusie” (LK 1979, 7).

Reklama

A z perspektywy 50 lat życia kapłańskiego?

Właśnie widać to bardzo wyraźnie. Widać, że kapłaństwo jest darem Bożym dla Kościoła, którym trzeba służyć, a nigdy go sobie nie przywłaszczyć. Dar ten, choć nie zawsze dobrze rozumiany przez „świat”, niesie ze sobą to, czego świat dać nie może. Niesie Tego, którego światu dał Bóg, a który dla człowieka i dla świata, jest „Drogą, Prawdą i Życiem”.

„Kościół przyniósł Polsce Chrystusa – to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa” (JPII).

Ten Klucz mają kapłani nieść ludziom, by nie zamknęli się w doczesności, ale nosząc Go w sercu, Nim otwierali sobie przyszłość w niebie.

Ks. Tomasz Rusiecki Wikariusz Biskupi ds. Życia Konsekrowanego, kapłan diecezji kieleckiej, ur. w 1949 w Książnicach Wielkich, wyświęcony w 1973 r.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-20 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Złoty jubileusz o. prof. Eustachego Rakoczego

Maciej Orman/Niedziela

Za wybitne zasługi w kultywowaniu i propagowaniu tradycji patriotycznych, pracę duszpasterską i działalność społeczną Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany świętujący 50-lecie kapłaństwa o. prof. Eustachy Rakoczy, paulin, duszpasterz kombatantów. Uroczystość odbyła się 14 czerwca na Jasnej Górze.

Więcej ...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Archiwum OSP Kurów

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...