Reklama

Niedziela Rzeszowska

U Jacka w Palikówce

Spotkaniu przewodniczył bp Jan Wątroba

Ks. Łukasz Hendzel

Spotkaniu przewodniczył bp Jan Wątroba

Dla Jacka Krawczyka modlitwa „była wchodzeniem w relację z Bogiem żywym”, a wiara rodziła w nim przekonanie, że słowa modlitwy „płynęły z serca do Serca” – powiedział bp Jan Wątroba o kandydacie na ołtarze z diecezji rzeszowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej spotkali się 18 marca w parafii Miłosierdzia Bożego w Palikówce na wielkopostnym dniu skupienia. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż jest to parafia pochodzenia sługi Bożego Jacka Krawczyka, którego proces beatyfikacyjny toczy się na szczeblu diecezjalnym od 25 marca 2022 r. Uczestniczący w spotkaniu bp Jan Wątroba ukazał, w jaki sposób duchowe bogactwo kandydata na ołtarze z Palikówki może inspirować do wielkopostnej pracy nad sobą.

Pokora i sakramenty

W homilii w czasie Mszy św. bp Jan Wątroba podkreślił, że sługa Boży Jacek Krawczyk był człowiekiem pokory. Chrześcijańska pokora, polegająca na uznaniu prawdy o Bogu i o sobie, dojrzewała w jego życiu dzięki sakramentom świętym – ze spowiedzią na pierwszym miejscu. Jak podkreślił kaznodzieja, dzisiejszy sługa Boży „odkrył wartość sakramentu spowiedzi ściśle związanego z Najświętszym Sakramentem”, często uczęszczał do kościoła ojców bernardynów w Rzeszowie i przeżywał radość, uczestnicząc w Eucharystii. – Ta radość wypływała z regularnej spowiedzi i współpracy ze stałym spowiednikiem. Sakrament pokuty i pojednania był dla Jacka doskonaleniem pokory poprzez otwieranie się na Boże miłosierdzie i w tym ufnym przyjmowaniu prawdy o Bogu i o sobie warto go naśladować – zachęcał bp Wątroba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Apostoł modlitwy

Sługa Boży Jacek był także człowiekiem modlitwy – to kolejna cecha głębokiej duchowości „świętego z sąsiedztwa”, jak bywa nazywany Jacek, którą opisywał w homilii biskup rzeszowski. Według wspomnień mamy Jacka, zapoczątkował on w domu rodzinnym wspólną modlitwę w godzinie Apelu Jasnogórskiego. Był również „apostołem modlitwy”, gdy odwiedzał pensjonariuszy Domu Rencisty w Rzeszowie, gdy prowadził tam nabożeństwo majowe albo Różaniec. Dla Jacka Krawczyka modlitwa „była wchodzeniem w relację z Bogiem żywym”, a wiara rodziła w nim przekonanie, że słowa modlitwy „płynęły z serca do Serca”. Pasterz rzeszowski zachęcił, by uczyć się od kandydata na ołtarze z Palikówki takiego zjednoczenia z Bogiem w modlitwie.

Reklama

W tajemnicy Krzyża

Biskup zaznaczył, że przykład przyjmowania i przeżywania cierpienia przez Jacka Krawczyka może być w Wielkim Poście pomocą w głębszym odczytywaniu tajemnicy Krzyża. Młody student z Palikówki zaakceptował swoją ciężką, jak się później okazało śmiertelną chorobę, jako osobisty krzyż, przez który Pan Jezus objawiał miłość. Jacek żywił takie przekonanie dzięki dojrzałej wierze i pozwalało mu to wytrwale „dźwigać krzyż cierpienia”, a także udzielić w świetle wiary odpowiedzi na pytanie: „Co zrobić z tym krzyżem, który pojawił się w jego życiu?” – zaznaczył biskup.

Chrześcijańska pokora, modlitwa i przyjmowanie krzyża – to nauka płynąca z Palikówki w wielkopostnym dniu skupienia Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej. Mszę św. koncelebrowało wielu księży asystentów z parafii diecezji rzeszowskiej i był to najważniejszy moment formacyjnego spotkania.

Po Eucharystii młodzież z II LO w Rzeszowie zaprezentowała sztukę poświęconą Jackowi Krawczykowi. Elementem kończącym wielkopostny dzień skupienia Akcji Katolickiej była prelekcja ks. dr. Mateusza Rachwalskiego – postulatora w procesie beatyfikacyjnym kandydata na ołtarze z Palikówki.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-28 13:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szkoda, że święta są tak rzadko

Pamięć o wyjątkowym studencie KUL trwa

Irena Markowicz

Pamięć o wyjątkowym studencie KUL trwa

W życiu Jacka Krawczyka, tak jak w życiu każdego, czas świąt był czasem oczekiwanym i szczególnym.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady