Reklama

Niedziela Świdnicka

Bądźcie wierni zasadom wiary

Po przybyciu do kaplicy kard. Müller zatrzymał się na krótką adorację

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Po przybyciu do kaplicy kard. Müller zatrzymał się na krótką adorację

O ważnych i trudnych tematach Kościoła mówił bliski współpracownik dwóch papieży, a w przeszłości m.in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary – kard. Gerhard Müller, który 16 lutego gościł w Wałbrzychu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pragniemy korzystać z pomocy autentycznych elit, by je budować, poszerzać, włączając młodych ludzi – powiedział ks. kan. Marek Zołoteńki, gospodarz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, witając dostojnego gościa z Niemiec w młodej i ciągle budującej się parafii na pograniczu Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju, u podnóża góry, na szczycie której stoi najwyższy krzyż w Polsce.

Powitanie i prezentacja

Wyrażając wdzięczność i radość z przybycia purpurata, ks. Zołoteńki przybliżył osobę kard. Gerharda Ludwika Müllera, byłego biskupa Ratyzbony, urzędnika watykańskich dykasterii, bliskiego współpracownika papieży – Benedykta XVI i Franciszka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowa powitania zostały także skierowane do obecnego duchowieństwa na czele z biskupem seniorem Ignacym Decem, przedstawicieli mediów katolickich, reprezentantów świata intelektualnego, wśród których obecni byli profesorowie szkół wyższych z Wrocławia, jak również związkowcy NSZZ „Solidarność” z Dolnego i Górnego Śląska oraz samorządowcy, a wśród nich Andrzej Jaroch – przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego i Rafał Piech – prezydent Siemianowic Śląskich.

Modlitwa

Reklama

Spotkanie ze znamienitym gościem rozpoczęło się od Eucharystii pod jego przewodnictwem, w czasie której zostały wniesione relikwie św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, znanej jako Małej Arabki – palestyńskiej karmelitanki, mistyczki i stygmatyczki. Warto podkreślić, że główną intencją sprawowanej przez kardynała Mszy świętej było odrodzenie duchowe miejscowej parafii.

Po wspólnej modlitwie nastąpiło spotkanie, w czasie którego purpurat dzielił się z wiernymi swoim doświadczeniem, odpowiadając na pytania postawione przez przybyłych parafian i gości. Kardynałowi towarzyszył ks. prał. Sławomir Śledziewski – sekretarz i jednocześnie tłumacz.

Niemiecka droga

Jako pierwszy do postawienia pytania został zaproszony bp Ignacy Dec, który poprosił kardynała o komentarz na temat zagrożeń płynących z niemieckiej drogi synodalnej. Hierarcha zauważył, że niebezpieczeństwo promowanych dziś ideologii polega na antropologicznej negacji istoty człowieka. Powołał się w tym miejscu na słowa Jezusa: „Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem”. – To jest ten wymiar kontekstu, który mówi, że mamy się rozmnażać w poszczególnych pokoleniach i dążyć do rozwoju, o który Bóg zabiegał. – Dziś natomiast próbuje się młodym ludziom wmówić, że co prawda urodziłeś się jako chłopiec, ale tak naprawdę możesz być dziewczynką, jeśli tylko tego chcesz. – Takie podejście deprecjonuje naturę biologiczną człowieka – powiedział, postrzegając to jako przestępstwo.

Reklama

Hierarcha zauważył, że część biskupów niemieckich chce biec za ideologią, chcąc się przypodobać opinii publicznej, a powinno się iść za Chrystusem i nauczać w Jego imię, a nie w imię jakiejś ideologii, która często jest promowana przez bogatych oligarchów tego świata. – Kościół musi podobać się Chrystusowi a nie państwu – zaznaczył kardynał, potwierdzając, że wyniki niemieckiej drogi synodalnej są sprzeczne z nauką Kościoła.

Odwołując się do historii kardynał Müller przypomniał, że do XVI wieku, do czasu reformacji, Kościół w Europie Zachodniej i Środkowej był Kościołem katolickim, a niewłaściwe i nieodpowiednie spełnianie posługi biskupiej i kapłańskiej spowodowało rozłam i podział Kościoła. – Dlatego dziś kapłani powinni brać przykład ze św. Maksymiliana Kolbego i św. Ojca Pio, a wszyscy powinni modlić się o dobrych biskupów i księży – zachęcał.

Pandemia i Synod

Były prefekt watykańskich kongregacji w odpowiedzi na pytanie red. Jana Pospieszalskiego dotyczące postawy Kościoła podczas pandemii, akceptującej państwowe zarządzenia, stwierdził, że niewłaściwym było niedopuszczenie kapłanów z sakramentami do ciężko chorych i umierających w szpitalach, bowiem każdy człowiek ma prawo do tego, aby umrzeć we wspólnocie. W kwestii zamykania kościołów i ograniczania liczby wiernych podczas nabożeństw w czasie pandemii hierarcha podkreślił, że każdy biskup powinien decydować, aby kościół był zawsze otwarty, a kiedy państwo przekracza granicę duchową człowieka, wtedy zaczyna się dyktatura. – Mam nadzieję, że nasze władze kościelne wyciągnęły wnioski z tych błędów, które zostały popełnione podczas pandemii – powiedział kardynał, przytaczając przykład pustego placu św. Piotra i modlącego się w samotności papieża Franciszka.

Wypowiadając się w kwestii niedawno zakończonego kontynentalnego etapu Synodu o synodalności w Pradze, stwierdził, że mamy do czynienia z totalnym zeświecczeniem. Świadczy o tym chociażby miejsce odbywania się Synodu, na który obrano pięciogwiazdkowy hotel, zamiast klasztoru czy kościelnej instytucji.

Pochwała

Na koniec kard. Gerhard Müller zachęcił zgromadzonych do zachowywania prawowiernego, pięknego, polskiego katolicyzmu. – Bądźcie dumni i wierni zasadom wiary. Nie dajcie się zwariować tym, którzy mówią, że żyjecie w średniowieczu. Polacy – katolicy nie powinni mieć żadnych kompleksów związanych z tym, że inni próbują wam wmówić, że jesteście zacofani – zaapelował kardynał.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-21 13:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller krytykuje biskupów niegłoszących wiary

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

„Biskupi, którzy zdradzają swoją daną od Boga misję, żeby uniknąć oskarżenia o prozelityzm lub bycie rygorystami w obronie moralności chrześcijańskiej, zapomnieli o sensie i celu swojego istnienia" - powiedział podczas konferencji w Rzymie były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Müller.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Jerozolima: radosne „Alleluja” wszystkich Kościołów

2025-04-20 16:53

Adobe Stock

W tym roku liturgie paschalne w bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie, którą kościoły wschodnie nazywają bazyliką Zmartwychwstania, były polifoniczną proklamacją radosnego Alleluja chrześcijan wszystkich Kościołów. Łacińskie wielkanocne orędzie wybrzmiało w czasie uroczystej eucharystii pod przewodnictwem kard. Pierbattisty Pizzaballa oraz podczas rezurekcyjnej procesji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Abp Galbas: tak lekceważącego stosunku do Kościoła nie...

Kościół

Abp Galbas: tak lekceważącego stosunku do Kościoła nie...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...