Reklama

Niedziela plus

Diecezja Tarnowska

Zasługują na uwagę

Niedziela Plus 2/2023, str. V

Archiwum muzeum

Liczące ok. 600 lat figury, przedstawiające świętych biskupów, można podziwiać po gruntownej konserwacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas wernisażu w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie zostały zaprezentowane gotyckie rzeźby, które odzyskały swe piękno w ramach realizowanego w 2022 r. projektu konserwatorskiego. Są to figury pochodzące z Biecza, Czarnego Potoku oraz Iwkowej. Ich historię przybliżył ks. dr Piotr Pasek – dyrektor muzeum. Z kolei autorki prac konserwatorskich – Maja Potrawiak i Katarzyna Dobrzańska – przybliżyły proces renowacji rzeźb.

Zmiany

Prezentując figurę biskupa z Iwkowej, Katarzyna Dobrzańska poinformowała, że w ramach konserwacji usunęła m.in. kilka warstw przemalowań, w wyniku czego udało się dotrzeć do fragmentów warstwy gotyckiej. – Fragmenty polichromii zostały przeze mnie uzupełnione w sposób zachowawczy, żeby nie rekonstruować całości, a jedynie wydobyć zachowane kolory – wyjaśniła. Dodała, że uzupełniła srebrzenia na ornacie biskupa. I podkreśliła: – Teraz ta warstwa dekoracyjna w większym stopniu przypomina nam to, co prawdopodobnie można było oglądać w średniowieczu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konserwację rzeźby świętego biskupa z Biecza przeprowadziła Maja Potrawiak. Zwróciła ona uwagę na potrzebę usunięcia warstwy, która powstała w wyniku przeprowadzonych w pierwszej połowie XX wieku prac zabezpieczających figurę przed drewnojadami. Poinformowała, że w ramach wykonanej pracy m.in. oczyszczono rzeźbę i zatrzymano proces niszczenia. Udało się też odkryć artefakty pierwotnej warstwy malarskiej. Konserwatorka zaznaczyła: – Komisji konserwatorskiej zależało na uszanowaniu historii tego obiektu i zachowaniu jego autentyczności.

Rzeźba świętego biskupa z Czarnego Potoku, w ramach prac konserwatorskich, została z kolei oczyszczona z zabrudzeń i wcześniej nałożonych powłok zabezpieczających. – Dokument historyczny w postaci tej rzeźby będzie zachowywany dla przyszłych pokoleń – zaznaczyła Katarzyna Dobrzańska i dodała: – Dzięki temu procesowi można zaobserwować, jak figura biskupa została wykonana i jakie walory artystyczne ją charakteryzują.

Reklama

Zachowawcza i twórcza

Z przedstawionej relacji ze zrealizowanego projektu wynika, że dzięki pracom konserwatorskim możliwe stały się spowolnienie procesu niszczenia i częściowe odtworzenie dawnego wyglądu rzeźb. Jak podkreślano, uzupełnione zostały tylko niektóre brakujące elementy, co jest zgodne z zasadą konserwacji zachowawczej.

W wernisażu uczestniczyło wiele osób, m.in. Robert Kowalski – szef sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Marta Nikiel – historyk sztuki z rzeszowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, która przyznała, że prezentowane rzeźby przed konserwacją były zaniedbane. I podkreśliła: – Panie konserwatorki wiedziały, w którym momencie się zatrzymać. To nie jest wyłącznie konserwacja zachowawcza. Jest ona także troszeczkę twórcza, ale nie wykracza poza ustalone ramy. Marta Nikiel pogratulowała dyrekcji muzeum zrealizowanego projektu. Stwierdziła, że odnowione rzeźby zasługują na uwagę zwiedzających.

Gotyckie rzeźby są prezentowane w Domu Mikołajowskim, a w przyszłości znajdą się na wystawie stałej muzeum. Prace konserwatorskie zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 70 tys. zł oraz wkładowi własnemu diecezji tarnowskiej w wysokości 20 tys. zł.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-01-03 13:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Jeż: Powołani potrzebują modlitwy i wsparcia

Bp Andrzej Jeż

TV Niedziela

Bp Andrzej Jeż

„Módlmy się o nowe powołania i budujmy życzliwy klimat wokół sprawy powołań” – apelował w Bochni biskup tarnowski Andrzej Jeż, podczas odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej. Dziś przypada 88. rocznica koronacji bocheńskiego obrazu. To także zakończenie odpustu, który trwał od 1 października.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Prezydent Duda: wizyta w Pekinie przyczynia się do budowania relacji między Polską a Chinami

2024-06-24 11:42

PAP/Radek Pietruszka

W sierpniu przyszłego roku zakończę misję jako prezydent RP w głębokim poczuciu tego, że moja wizyta w Pekinie przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami - podkreślił w poniedziałek podczas spotkania z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024