Reklama

Polska

Prymas: nie mieczem, ale krzyżem osiąga się Królestwo Boże

Archiwum Parafia Cielądz

Nie mieczem, ale krzyżem, który jest źródłem wiary, nadziei i miłości osiąga się Królestwo Boże – przypomniał w sobotę w Gnieźnie abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył w katedrze Mszy św. z obrzędem inwestytury dam i kawalerów Zakonu Bożogrobców, której udzielił kard. Kazimierz Nycz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W słowie skierowanym do obecnych abp Polak przypomniał przestrogę papieża Franciszka, że bez krzyża nie jesteśmy prawdziwymi uczniami Chrystusa. To właśnie za pomocą krzyża – mówił – osiąga się Królestwo Boże, to on jest źródłem wiary, nadziei i miłości – „tego prawdziwego oręża naszego chrześcijańskiego życia”.

„Niech Ukrzyżowany i Zmartwychwstały będzie rzeczywiście centrum waszego istnienia oraz punktem odniesienia każdego waszego projektu osobistego i wspólnotowego” – prosił metropolita gnieźnieński przypominając wcześniej słowa św. Jana Pawła II, który tylekroć wyzwał rodaków, by byli wierni i mocni mocą wiary. A być odważnymi i mocnymi w wierze – tłumaczył dalej – walczyć w imię Chrystusa to dziś przede wszystkim nie wstydzić się swego chrześcijaństwa i manifestować miłość bliźniego. Oznacza też iść za głosem sumienia, a więc żyć uczciwie i sprawiedliwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prymas podkreślił również, że w życiu członków Zakonu Bożogrobców zaangażowanie chrześcijańskie to konkretne zadania, które papież Franciszek ujął w trzech słowach: iść, budować i wyznawać, to znaczy dawać świadectwo wiary i miłości.

„Trzeba iść, bo taka jest nasza natura, nasza chrześcijańska tożsamość, bo Kościół w Wieczerniku narodził się po to, aby iść – mówił abp Polak powtarzając za papieżem, że jeśli uczeń nie wędruje, aby służyć, nie warto, aby wędrował, a jeśli jego życie nie jest dla służby, to nie służy mu, aby żył jako chrześcijanin.

„Trzeba więc iść, by służyć, to znaczy aby budować dzięki miłosierdziu, współczuciu i miłości, bo przecież ten Zakon Rycerski, który szczyci się tak piękną i wielowiekową historią, jest wciąż jednym z najstarszych zakonów posługujących potrzebującym. Trzeba iść, by głosić, by wyznawać Chrystusa swoim życiem, by służyć bliźniemu” – mówił Prymas.

Reklama

Bożogrobcy gościli w Gnieźnie dwa dni – 12 i 13 czerwca. W piątek modlili się w gotyckim kościele pw. św. Jana, który przed wiekami należał do zakonu. Uczestniczyli również w czuwaniu przed inwestyturą, któremu w kościele pw. bł. Jolenty przewodniczył abp senior Józef Kowalczyk.

W sobotę przeszli w uroczystej procesji głównymi ulicami Gniezna, by następnie uczestniczyć w Mszy św. w bazylice prymasowskiej pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, podczas której kard. Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Zwierzchnictwa Polskiego udzielił inwestytury nowym członkom zakonu - damom, kawalerom i duchownym.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-14 11:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katowice: Czuwanie i Inwestytura Zakonu Bożego Grobu

Marian Sztajner

W piątek i sobotę odbyły się w Katowicach uroczystości Czuwania i Inwestytury Kawalerów i Dam Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Podczas obrzędu Inwestytury kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że każdy ma się troszczyć o godność chrześcijańską.

Więcej ...

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

2024-04-15 13:58

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 16, 5-11.

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...