Reklama

Niedziela plus

Fenomen chłopaka

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej

Młodzi ludzie z całej Polski mogą się modlić za wstawiennictwem bł. Carla Acutisa, którego relikwie przez 81 dni peregrynują po wielu polskich diecezjach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa, jednego z patronów przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, trwa od 9 września do 28 listopada. Chęć przyjęcia złotego relikwiarza, w którym znajduje się błona osierdziowa błogosławionego, zgłosiło 21 polskich diecezji: warszawsko-praska, łomżyńska, łowicka, gnieźnieńska, pelplińska, gdańska, łódzka, opolska, świdnicka, legnicka, szczecińsko-kamieńska, poznańska, radomska, sandomierska, siedlecka, kielecka, kaliska, koszalińsko-kołobrzeska, przemyska, płocka oraz lubelska.

Źródło inspiracji

Przed relikwiami błogosławionego będą mogli się modlić także uczestnicy XIX Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Gliwicach-Kokotku i wierni na Jasnej Górze. Jak mówi o. Azariasz Hess, pomysłodawca i koordynator peregrynacji, przywiezione z Włoch relikwie mają zainspirować tysiące młodych ludzi do życia takiego, jak żył ten młodych chłopak – w sposób wyjątkowy, pełny oddania Bogu i zaufania Mu. Jednocześnie zakonnik podkreśla fakt, że Carlo Acutis pasjonował się informatyką, a obecnie internet jest przedmiotem działań wielu młodych ludzi, dlatego to może również zbliżyć młodzież do postaci błogosławionego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Być częścią całości

Reklama

Na propozycję Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w sprawie przyjęcia relikwii odpowiedziała archidiecezja gdańska, która pragnie zaangażować się w dzieło ewangelizacji i z całą Polską przygotowywać się do tego wielkiego wydarzenia. – W Gdańsku relikwie Carla Acutisa odwiedziły sześć parafii, szkołę, a także klasztory kontemplacyjne, więc odzew był dość szeroki. Spotkania w tych miejscach były spontaniczne, ludzie przychodzili na nie z pragnienia serca. Były także te planowane znacznie wcześniej, ale – co ważne – dla wielu była to pierwsza okazja do spotkania z tą postacią i do jej odkrycia. To było naprawdę piękne – relacjonuje ks. Piotr Wiecki, gdański duszpasterz. Peregrynacja w diecezjach trwa zwykle kilka dni, a udział w niej może wziąć każdy, choć w sposób szczególny duszpasterze zachęcają młodzież. – Młody przemawia do młodych. Myślę, że fenomenem jest to, iż Carlo Acutis miał 15 lat, gdy został powołany do królestwa Bożego. Drugi fenomen jest taki, że wzrastał on w niełatwych warunkach. Jego rodzice nie byli zbyt zainteresowani Kościołem, wiarą. Carlo był w stanie nie tylko odkryć Pana Boga, ale tak go pokochać, że dzięki temu uświęcił swoje życie. Myślę, że taki przykład, przez wiek i przez formę, przemawia do młodego pokolenia – zaznacza ks. Wiecki.

Odnowić duchowy zapał

Jedne z najbardziej znanych słów wypowiedzianych przez bł. Carla Acutisa brzmią: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako kserokopie”. Ta szczególna myśl inspiruje również duchownych, którzy apelują do młodych, by szli za przykładem tego patrona. „Ten młodzieniec swoje zwykłe życie spędzone przed komputerem i na spotkaniach z przyjaciółmi uczynił szczególnie oryginalnym, odpowiadając na zaproszenie Chrystusa do głębokiego życia duchowego przez częstą spowiedź, pobożność eucharystyczną i maryjną” – napisał w liście do Warmińskiego Duszpasterstwa Młodzieży abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Postawa błogosławionego Włocha potwierdza również, że codzienność łączy się ze świętością, że wiara nie jest wydzieloną strefą egzystencji człowieka. – Carlo ze swoich upadków i niedoskonałości łatwo się nie rozgrzeszał. Nie usprawiedliwiał ich choćby tym, że tak postępują inni, że trzeba iść z postępem, że trzeba być człowiekiem XXI wieku, Europejczykiem, a nie człowiekiem zaściankowym. Filary jego wiary, jego świętości zasadniczo były dwa: Eucharystia i Maryja. Mawiał: zawsze być blisko Jezusa – taki jest mój plan na życie. Eucharystia jest drogą do nieba – powiedział podczas peregrynacji relikwii bp Ireneusz Pękalski, łódzki biskup pomocniczy. Świadectwo życia bł. Carla Acutisa pociągnęło już wielu młodych, nieuczestniczących dotychczas w życiu Kościoła, do życia w prawdzie, w pełnym oddaniu Bogu. Jednocześnie nadal pobudza on duchowość tych, którzy zatrzymali się na drodze do świętości lub stracili nadzieję.

Unieść wzrok ku górze

Carlo Acutis powiedział, że „szczęście to patrzenie w stronę Boga”. Podczas peregrynacji relikwii, wpisującej się w ogólnopolskie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, wielu spojrzy ku górze, otworzy się na Bożą łaskę i pójdzie za Chrystusem. Kościół nieustannie podkreśla fenomen chłopaka, który w tak młodym wieku odpowiedział na zawołanie Boga. Swoje talenty, pasje i codzienne życie wykorzystywał do głoszenia Dobrej Nowiny. Wielu mogłoby stwierdzić, że mógł jeszcze tyle przeżyć – przecież 15 lat to początek życia. Carlo w pełni wykorzystał czas dany mu od Pana, mnożąc dobro i miłość. Niech obecność relikwii bł. Carla Acutisa zmotywuje tysiące ludzi do odnalezienia prawdziwego sensu życia – Jezusa Chrystusa.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-10-18 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzież diecezji kieleckiej otrzyma relikwie bł. Carla Acutisa

Relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa otrzyma młodzież diecezji kieleckiej w środę 5 sierpnia, które to wydarzenie ma na celu rozbudzenie duchowości eucharystycznej w parafiach diecezji kieleckiej, i nie tylko wśród młodych ludzi. Mszy św. sprawowanej z tej okazji w kaplicy kieleckiej kurii będzie przewodniczył w najbliższą środę bp Jan Piotrowski.

Więcej ...

Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku. Z Archidiecezji Wrocławskiej jest ok. 150 młodych

2025-07-08 22:37

mat. prasowy

W Kokotku rozpoczął się Festiwal Życia. Współorganizatorem wydarzenia jest także Archidiecezja Wrocławska oraz ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Bierze w niej udział kilkaset młodych ludzi z całej Polski, w tym około 150 osób z Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Ojciec Bruno, współbrat papieża Leona XIV

2025-07-09 15:24

Foto archiwum o. Bruno Silvestrini

Ojciec Bruno Silvestrini pochodzi z włoskiego regionu Marchii (Marche). Urodził się w cieniu bazyliki Matki Bożej z Loreto, w małej miejscowości Porto Recanati.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy