Reklama

Niedziela Sandomierska

Projekt = pomoc

Wizyta mobilnego biura w Tarnobrzegu

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wizyta mobilnego biura w Tarnobrzegu

Fundacja Q – Ukrainie realizuje pilotażowy program wsparcia dla najbardziej potrzebujących ukraińskich uchodźców.

Projekt ma wymowny tytuł „Fundacja Q – Ukrainie”, z jednej strony bowiem oznacza konkretne, czyli materialne wsparcie dla obywatelek i obywateli ukraińskich, którzy w wyniku wojny musieli uciekać do Polski, z drugiej natomiast ma symbolizować nasze zbliżenie kulturalne. Wynika to z założeń naszej działalności, czyli wspierania innych oraz krzewienia kultury. Polska agenda Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (OIM) poszukiwała partnerów do prowadzenia działań określanych jako „cash assistance”, czyli pomocy w formie gotówki skierowanej do uchodźców z Ukrainy pozostających w szczególnej potrzebie. Postanowiliśmy zgłosić się.

Cel projektu

Zanim fundacja została przyjęta do realizacji projektu, musiała przejść dość skomplikowaną i wnikliwą weryfikację, która zakończyła się dla niej pozytywnie – mówił Marcin Kurnik, prezes fundacji. Według szacunków do 1440 rodzin ukraińskich może trafić kilka milionów złotych. Projekt jest realizowany do końca września bieżącego roku i adresowany do wybranej grupy uchodźców, którzy muszą spełnić określone wymagania. – Z pomocy mogą skorzystać matki z dwójką, trójką i większą gromadą dzieci, matki z jednym dzieckiem w przypadku niepełnosprawności jednego z nich, osoby w wieku 50+ oraz niepełnosprawni. Nasze zadanie polega na ankietowaniu zgłaszających się w celu weryfikacji pod kątem założeń projektu. Dotychczas pozytywnie zostało zweryfikowanych ponad 600 rodzin, a pomoc przewidziana jest dla 1440. Do naszych stacjonarnych biur, jak i mobilnych, zgłosiło się o wiele więcej chętnych, ale niestety nie spełniały wymaganych kryteriów. Prosimy zatem o zgłaszanie się nie tylko uchodźców przebywających na Podkarpaciu, ale także z innych regionów. Nasze biura stacjonarne są w Nowej Dębie, Rzeszowie i Sanoku. Ponadto uruchomiliśmy dwa biura mobilne, które pojawiły się lub pojawią w wielu miejscach województwa podkarpackiego. Jest bowiem jeden podstawowy wymóg, należy stawić się w biurze osobiście, nie można złożyć ankiety przez internet lub wypełnić w rozmowie z konsultantem.

Wsparcie

Wszyscy zakwalifikowani do projektu otrzymają wsparcie w wysokości ponad 700 zł dla głowy rodziny oraz po 600 zł na każdego członka przez okres trzech miesięcy. Środki pieniężne, w zależności od woli wnioskodawcy mogą być przelane no konto w formie jednorazowej wypłaty, lub w trzech comiesięcznych transzach. – Pieniądze nie pochodzą z budżetu naszego kraju, ale z funduszy OIM. I co istotne zostaną wpompowane w polską gospodarkę, zostaną bowiem wydatkowane u nas, w Polsce – podkreślał prezes Kurnik. Fundacja Q pomaga nie tylko finansowo. Prowadzone jest również wsparcie rzeczowe. Dlatego gromadzone są również informacje dotyczące miejsc przebywania uchodźców i pojawiających się potrzeb. – OIM odpowiada na zgłaszane potrzeby, np. kilka dni temu organizacja dostarczyła lodówkę do miejsca tymczasowego zamieszkania uchodźców – mówił Marcin Kurnik. W najbliższym czasie Fundacja Q uruchomi wypożyczalnię sprzętu komputerowego. – Będziemy mieć do udostępnienia na maksimum trzy miesiące kilkaset laptopów, które będą do odbioru w biurach w Nowej Dębie i Rzeszowie. Część komputerów, pozyskanych w Stanach Zjednoczonych, trafi do polskich szkół w Gródku Podolskim i jego okolicy – informował prezes.

2022-09-21 08:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Czesław Michniewicz: nie myślę o rezygnacji

2022-12-08 08:42

Adobe Stock

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Czesławem Michniewiczem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...