Reklama

Niedziela Sandomierska

Spotkanie z Tajemnicą

O historii ikon opowiedział Tadeusz Zych

Ks. Wojciech Kania

O historii ikon opowiedział Tadeusz Zych

W Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega otwarto wystawę „Święto – ikona współczesna”.

Z ikoną współczesną miałem okazję zetknąć się po raz pierwszy podczas przygotowywania wystawy prac Iryny Bołdiny-Styczeń w krużgankach naszego krakowskiego Domku Loretańskiego. To spotkanie stało się dla mnie bardzo inspirujące. Od niej uczyłem się malarstwa temperowego, starałem się też z czasem być coraz bardziej samodzielnym – powiedział kapucyn br. Marcin Świąder. – Przełomowym momentem okazała się jednak śmierć prof. Jerzego Nowosielskiego. Przebywałem wówczas w pustelni i ta śmierć jakoś bardzo głęboko mnie dotknęła. Postanowiłem wówczas nauczyć się jego alfabetu przekazu plastycznego i próbować kontynuować to, co on rozpoczął. Za swoich nauczycieli poczytuję sobie Teofana Greka i Andrieja Rublowa, czyli najwybitniejszych malarzy ikon, którzy działali na przełomie XIV i XV stulecia. Niemniej to plastyczne widzenie Nowosielskiego stało mi się najbliższe i najlepiej, najswobodniej czuję się, gdy nawiązuję do jego twórczości – wyjaśnił.

Na ekspozycji zaprezentowano 40 ikon br. Marcina oraz ceramikę liturgiczną Wojciecha Dzienniaka. W trakcie wernisażu Tadeusz Zych, dyrektor muzeum, przypomniał zebranym historię pisania ikon. – We wczesnym chrześcijaństwie były one zakazane. Dziś kojarzą się głównie z religią grekokatolicką i prawosławną. Pisanie ikony to proces niezwykły, ponieważ potrzebne jest odpowiednie drewno, a całemu procesowi twórczemu towarzyszy post oraz modlitwa – powiedział Tadeusz Zych. Natomiast br. Marcin w trakcie spotkania wyjaśnił, jaką rolę ma do spełnienia ikona. – Święty Jan z Damaszku mówił, że jeśli spotkasz kogoś niewierzącego, to zaprowadź go do kościoła i postaw przed ikoną. Ma ona taki walor, że porusza najpierw intuicję człowieka i pozostawia w jakimś takim pozytywnym niepokoju. Rodzą się wtedy pytania i te pytania mogą doprowadzić do wiary – powiedział ikonopisarz. Zaznaczał też, że ikonę trzeba pisać z intuicją, której przyświeca nadrzędna myśl, że ma się coś do przekazania odbiorcy. Ikona ma pomóc doświadczyć spotkania z Tajemnicą. Jest to malarstwo, które nie tylko cieszy oko, ale też służy czemuś o wiele ważniejszemu.

Reklama

W organizacji wystawy pomógł Stanisław Białogłowicz, artysta malarz, profesor na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ekspozycja dla odwiedzających będzie dostępna do 27 września.

Brat Marcin Świąder urodził się w Mielcu w 1976 r. Od najmłodszych lat słyszał w sercu głos powołania. W 1995 r. został przyjęty do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie w 2001 r. złożył profesję wieczystą, a rok później przyjął święcenia prezbiteratu. Już w czasie studiów odkrył ikonę jako formę przepowiadania Słowa ubogim. Techniki malarstwa temperowego uczył się od Iryny Bołdiny-Styczeń podczas warsztatów w galerii „Na bruku” Jana Guta w Bytomiu. Z Domu Modlitwy w Zagórzu po ośmiu latach został przeniesiony do Katowic-Załęża, gdzie ewangelizował wśród najuboższych. W 2015 r. został przeniesiony do Skomielnej Czarnej, gdzie założył samodzielną pracownię ikonopisarską i szkołę pisania ikon pod wezwaniem św. Jana Damasceńskiego. Ikony pisze od dwudziestu lat i spod jego pędzla wyszło ponad 700 ikon i obrazów. Prowadzi warsztaty pisania ikon, przez które przewinęło się kilkaset osób. Ma swoich uczniów, którzy tworzą dziś samodzielnie. Jest współinicjatorem „Fraternii”.

2022-09-13 14:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Charytatywne kolędowanie

Mariusz Ryś prezentuje świąteczną płytę

Archiwum prywatne

Mariusz Ryś prezentuje świąteczną płytę

Parafie wspólnie z Urzędem Miasta i Domem Kultury postanowiły wesprzeć dokończenie budowy hospicjum na osiedlu Miechocin.

Więcej ...

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55
Obłóczeni klerycy z przełożonymi

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...