Reklama

Niedziela Sandomierska

Zakończenie wakacji na wesoło

Chętnie zakłuwaliśmy też w dyby – mówi Szymon Okrutny z Agencji „Sarmata”

Ks. Wojciech Kania

Chętnie zakłuwaliśmy też w dyby – mówi Szymon Okrutny z Agencji „Sarmata”

Kolejny rok z rzędu zorganizowaliśmy zabawę, by radośnie, ciekawie i aktywnie pożegnać wakacje – powiedział Sławomir Partyka, jeden z organizatorów pikniku.

Wydarzenie zostało zorganizowane na placu przy bloku na ul. Kopernika. Sami organizatorzy nie potrafią określić, który to już raz odbywa się takie radosne pożegnanie wakacji. – Staraliśmy się policzyć, który to już piknik, ale nie udało się; być może jubileuszowy, a my o tym nie wiemy. Nie jesteśmy pewni, które to wydarzenie, ale za to pewni, że dzieci i młodzież z pewnością się nie nudziły, bo atrakcji było dużo – powiedział Sławomir Partyka ze Stowarzyszenia Plus i Agencji Eventów Historycznych „Sarmata”.

– Największą popularnością wśród dzieci cieszyło się strzelanie z łuku do baloników o tytuł Robin Hooda, czyli mistrza nad mistrzami. Wygrywał ten, kto ustrzelił najwięcej balonów, których na szczęście był spory zapas – powiedział Szymon Okrutny z Agencji Eventów Historycznych „Sarmata”. – Zapraszaliśmy też do ubierania w zbroję magnetycznego rycerza, pojedynku na bezpieczne, piankowe miecze, a także do humanitarnego łowienia w dworskim stawie rybek... drewnianych. A jeśli trafił się ktoś, kto miał nieczyste sumienie, chętnie zakłuwaliśmy go w dyby. Mówiąc nieco poważniej, przez nasze zabawy staramy się edukować nie tylko dzieci, ale również rodziców, pokazujemy bowiem, że najmłodsi, ale i młodzież mogą się świetnie bawić bez komputerów i smartfonów. Wystarczy trochę pomysłowości, trochę czasu, kij, sznurek i jest świetna zabawa. Historia jest nasza pasją, zatem w każdej proponowanej zabawie staramy się przemycać coś na temat przeszłości Polski i naszego miasta – dodał.

Zainteresowaniem cieszyło się również stoisko, na którym były przeprowadzane eksperymenty chemiczne. – Tarnobrzeskie Wodociągi zawsze i bardzo chętnie wychodzą naprzeciw młodym mieszkańcom naszego miasta, dlatego staramy się przybliżyć im proces uzdatniania wody, by wiedzieli, jaką drogę musi woda pokonać, jakim procesom musi być poddana, zanim popłynie z kranu – powiedziała Marta Bystroń, chemik, mikrobiolog z laboratorium Tarnobrzeskich Wodociągów. – Przygotowane przez nas doświadczenia, niektóre dość widowiskowe, miały dzieciom i młodzieży pokazać naszą pracę. Nie brakowało zatem różnych kolorowych odczynników, które mieszaliśmy, wywołując wybuchy, tworzyliśmy pianę, wszystko po to, by zaciekawić młodego widza, ale byliśmy przygotowani również na spotkanie z młodzieżą licealną, która również chętnie odwiedzała nasze stoisko. Padały czasem bardzo dociekliwe i nawet trudne pytania z zakresu chemii, więc musieliśmy być dobrze przygotowani – dodała.

Reklama

Zdaniem uczestników, zabawa była wspaniała. – Cieszę się, że mogłam kolejny raz uczestniczyć w takim fajnym pikniku. Wakacje się kończą i do szkoły średnio chce się iść, ale przynajmniej pożegnaliśmy je na wesoło, nie przed komputerem czy telewizorem, tylko na świeżym powietrzu – podkreśliła Kasia, jedna z uczestniczek wydarzenia.

Piknik na pożegnanie lata został zorganizowany przez Stowarzyszenie ESTEKA, Agencję Eventów Historycznych „Sarmata”, Klub „Fitneska” oraz Tarnobrzeskie Wodociągi. Finansowo wydarzenie zostało wsparte przez Urząd Miasta Tarnobrzega, Tarnobrzeską Spółdzielnię Mieszkaniową, Spółdzielnię Mieszkaniową „Siarkowiec”, Tarnobrzeskie Wodociągi oraz Pralnię Chemiczną przy ul. Kopernika.

2022-09-06 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

2022-12-02 10:00
Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...