Reklama

Niedziela Sandomierska

Lekcje pod chmurką

Szkoła z ogrodem tworzy atmosferę pozytywnego myślenia i życia

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Szkoła z ogrodem tworzy atmosferę pozytywnego myślenia i życia

Przy szkołach katolickich w Sandomierzu powstał ogród edukacyjny.

Uroczystego otwarcia i poświęcenia ścieżki edukacyjnej przeznaczonej dla uczniów dokonał kard. Gerhard Müller były prefekt Kongregacji ds. Doktryny Wiary oraz bp Krzysztof Nitkiewicz.

Boskie miejsca

W trakcie spotkania kardynał powiedział, że szkoła razem z ogrodem tworzy atmosferę pozytywnego życia, dobrego wychowania, a nie egoizmu. Przypomniał również, że Bóg tworząc człowieka nie zostawił go na pustyni tylko w ogrodzie, dlatego wszyscy razem mamy prawo współtworzyć takie miejsca. Kardynał Müller odnosząc się do sytuacji na Ukrainie stwierdził, że ogród przy szkole katolickiej w Sandomierzu z każdym dniem pięknieje w przeciwieństwie do tego, co czynią teraz Rosjanie na Ukrainie niszcząc wszystko.

Są potrzebne

Zaproszenie do złożenia wizyty w Sandomierzu dla kard. Gerharda Müllera wystosował bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup ordynariusz powiedział, że wizyta kardynała w szkołach katolickich ma wymiar wzmacniający pozycję tego rodzaju placówek edukacyjnych, ponieważ Kościół jest często atakowany za organizowanie szkolnictwa. Tymczasem wyniki jakie osiągają uczniowie na poziomie intelektualnym oraz czysto ludzkim świadczą o tym, że takie szkoły są potrzebne i dobrze, że tego rodzaju placówka istnieje w Sandomierzu. Tablice informacyjne do ogrodu edukacyjnego ufundował bp Krzysztof Nitkiewicz, który w trakcie uroczystości stwierdził, że obcowanie z naturą kształtuje postawy młodych ludzi. – Bóg objawia się także w przyrodzie i zlecił opiekę nad nią, a młodzi ludzie powinni się tego uczyć – mówił bp Nitkiewicz.

Przyrodnicze know how

Agata Paluch, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Liceum im. św. Królowej Jadwigi w Sandomierzu powiedziała, że przyroda to jedna z dziedzin, dzięki której młodzież może się rozwijać i czerpać nowe doświadczenia, stąd pomysł na rozwój przyszkolnego ogrodu. – W tym miejscu będą mogły odbywać się lekcje przyrody, lekcje wychowawcze i inne. Uczniowie będą tu spędzać czas na przerwach w ciepłe dni. Ogród jest dostępny dla wszystkich, nie tylko dla uczniów i nauczycieli – mówiła dyrektor. Na ustawionych wzdłuż ścieżki tablicach edukacyjnych uczniowie mogą przeczytać m.in. o ziołach z lasu i ogrodu, interesujących krzewach, drzewach oraz o zwierzętach mieszkających w różnych miejscach. Została także zorganizowana ścieżka sensoryczna, której poszczególne odcinki zostały wysypane szyszkami, korą, kamieniami, drewnianymi krążkami oraz piachem.

2022-07-12 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: szkoła powinna kształtować zdolność do bycia darem

Episkopat News

„Moim pragnieniem jest, aby wasze szkoły miały sumienie i kształtowały sumienia” – te słowa Franciszek przekazał w przesłaniu z okazji 20. rocznicy powstania Latynoamerykańskiej Federacji Kolegiów Towarzystwa Jezusowego. Ojciec Święty stwierdził, że sam Jezus jest wzorem, który uczy nas, jak odnosić się do innych oraz do stworzenia. Wskazuje nam, w jaki sposób wychodzić na zewnątrz, aby spotkać się z Nim w maluczkich, odnaleźć Go w ubogich i wykluczonych. On zawsze szukał tych ludzi.

Więcej ...

Watykan: program papieskiej pielgrzymki do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2022-12-01 13:35

Grzegorz Gałązka

Spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa, wiernymi, duchowieństwem, a także ofiarami konfliktów zawarte są w opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej programie podróży apostolskiej papieża Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego w dniach od 31 stycznia do 5 lutego 2023 roku.

Więcej ...

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...