Reklama

Felietony

Wakacje w Toskanii

Wycieczka samochodem, motocyklem lub piesza – cokolwiek wybierzesz, czas tutaj spędzony na pewno przyniesie ci słodki spokój.

Obiecałem wam, że chociaż raz napiszę tylko o Toskanii – o mojej Toskanii, gdzie się urodziłem i mieszkałem przez 30 lat. Wakacje w tym miejscu to najlepszy sposób na odpoczęcie od zgiełku codzienności. Wycieczka samochodem, motocyklem lub piesza – cokolwiek wybierzesz, czas tutaj spędzony na pewno przyniesie ci słodki spokój. Gdy znajomi z Polski pytają mnie, co najlepiej zwiedzić w Toskanii, mówię: „Możesz chodzić tu bez przewodnika, co więcej – masz prawo się zgubić! Bo gdziekolwiek nie trafisz – wszędzie jest pięknie”. Sztuka, krajobrazy, winnice, powolny rytm dnia i dobre jedzenie – to wszystko składa się na niezwykle regenerującą atmosferę.

Ale gdzie szukać tych najpiękniejszych zakątków do zobaczenia w Toskanii? To zależy od tego, czym jest dla was Toskania. Czy tą klasyczną krainą miast pełnych sztuki, średniowiecznych wiosek i piwnic winnych, czy może idealnym miejscem do pełnego relaksu w termach? A może kojarzy wam się z wakacjami nad morzem na modnych plażach Versilii lub na dzikich plażach Maremmy? Albo byliście już w Toskanii i teraz chcecie poznać jej nowe oblicza, np. górskie kurorty lub mniej odwiedzane miasta? Aby pomóc wam przygotować plan podróży na wakacje lub weekend zgodne z waszymi zainteresowaniami, wybrałem dziewięć najpiękniejszych atrakcji w Toskanii. To punkty, od których należy zacząć, aby dać się oczarować temu regionowi. Dziś zaczynamy od trzech z nich.

Florencja. To główny cel podróży dla tych turystów, którzy doceniają architektoniczne, obrazowe i rzeźbiarskie piękno. Miasto to kolebka włoskiego renesansu, w którym oczy pieszczą harmonia i doskonałość. Charakterystycznym budynkiem toskańskiej stolicy jest jej wspaniała katedra Santa Maria del Fiore. Zachwyt wzbudza także słynny Stary Most (Ponte Vecchio) ze wspaniałym widokiem na rzekę Arno. Perłą w koronie turystyki kulturalnej Florencji jest jednak Galeria Uffizi, jedno z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie oraz wielka duma narodowa Włochów. Można tu podziwiać arcydzieła, które zapisały się w historii włoskiej sztuki, w tym najsłynniejsze dzieła Rafaela Santiego, Michała Anioła i Sandra Botticellego. Na tej trasie nie może zabraknąć pałacu Pittich (Palazzo Pitti), korytarza Vasariego (Corridoio Vasariano) i Ogrodu Boboli (Giardino di Boboli). Jeśli zamiast sztuki wolicie jednak zakupy, ciekawe restauracje i chcecie się trochę rozerwać, to nie martwcie się: Florencja to dynamiczne, nowoczesne miasto pełne klubów i imprez.

Reklama

Siena. Magia Piazza del Campo, centralnego placu miasta w kształcie muszli, gdzie odbywają się najsłynniejsze wyścigi konne (Palio), jest nie do opisania. Koniecznie znajdźcie czas, by chociaż na chwilę się tu zatrzymać, po czym zwróćcie uwagę na wspaniałe pałace, które górują nad placem, a w szczególności na Palazzo Pubblico, Torre del Mangia, Cappella di Piazza i Palazzo Sansedoni. Wizyta w Sienie dla wielu turystów kończy się właśnie tutaj. Nie należy jednak się spieszyć z wyjazdem do innego celu: miasto jest pełne muzeów, charakterystycznych krajobrazów i punktów widokowych, z których można podziwiać łagodne wzgórza okolicy.

Maremma. Jest rozległym terytorium: prawie cała, z wyjątkiem niewielkiej części w Lacjum, znajduje się w Toskanii. Wybrzeże rozciąga się na terenie prowincji Grosseto i dużej części prowincji Livorno, dlatego jest idealnym miejscem na wakacje nad morzem. Będziecie rozpieszczani przez wybór, jaki was tu zastanie. Możecie się zatrzymać w renomowanych kurortach w miejscowościach: Rosignano Marittimo, Cecina, Bibbona, Bolgheri, San Vincenzo, Populonia i Piombino w prowincji Livorno oraz Follonica, Marina di Grosseto, cypel Argentario, Punta Ala i Castiglione della Pescaia w prowincji Grosseto. Warto zaznaczyć, że Maremma to nie tylko morze: w głębi lądu jej krajobraz jest zaskakujący, składa się ze wzgórz i z klifów oraz typowo śródziemnomorskiej roślinności z sosnami morskimi i cyprysami przeplatanymi polami słoneczników i kilometrami winnic.

Następnym razem wyruszymy w podróż do Pizy, Lukki oraz Chianti.

2022-07-12 12:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ja jestem Giorgia...

Archiwum TK Niedziela

„Vito, jak to się stało, że Meloni wygrała te wybory?”.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44
Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

W Rokitnie trwają rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Kościół

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...