Reklama

Niedziela Sandomierska

Wydawać dobre owoce

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach

ks. Wojciech Kania/Niedziela

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach

Niech będą zachętą dla każdego z nas, aby dawać z siebie wszystko, jak dobre drzewo, które nie żyje dla samego siebie – powiedział biskup w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach.

Uroczystą galę wręczenia nagród poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu oraz konferencja pt. „Małżeństwo żyje dzięki Eucharystii”, którą wygłosił dr hab. Mieczysław Guzewicz, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. W swoim wykładzie przypomniał o biblijnych korzeniach małżeństwa i rodziny, powołując się na Księgę Rodzaju i Listy św. Pawła. Zachęcał małżeństwa i rodziny, aby trwały wiernie przy Eucharystii, będącej źródłem siły w różnych przeciwnościach. W swojej konferencji poruszył także potrzebę formacji ojców, którzy winni stawać się duchowymi liderami rodzin. Następnie odbyło się przedstawienie laureatów, którym Kapituła „Arbor Bona” przyznała odznaczenia diecezjalne w trzech kategoriach.

W dziedzinie ewangelizacji, za pomysłowość, ogromną pracowitość, zaangażowanie na rzecz organizacji Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej, kreatywność oraz umiejętność inspiracji wielu inicjatyw społeczno-kulturowych, naukowych oraz charytatywnych, za promowanie wartości chrześcijańskich, kształcenie postaw religijnych i patriotycznych, nagroda została przyznana Ewie Jurkowskiej-Siwiec, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W kategorii świadectwo życia chrześcijańskiego, za propagowanie wartości chrześcijańskich w Związku Harcerstwa Polskiego, zaangażowanie w życie duszpasterskie i liturgiczne parafii oraz diecezji, prowadzenie parafialnego koła wolontariatu służącego seniorom w czasie pandemii, a obecnie opiekującego się uchodźcami z Ukrainy, nagrodę otrzymała Dorota Nieznalska, nauczycielka i komendant szczepu ZHP „Bieszczadnicy” w Woli Rzeczyckiej.

W trzeciej kategorii, działalność charytatywno-społeczna, kapituła przyznała nagrodę Radiu Leliwa, za rzetelne przekazywanie wiadomości, nie tylko z życia społeczno-politycznego, ale również informowanie o inicjatywach i wydarzeniach kościelnych, udostępniając swoje fale do głoszenia przesłania chrześcijańskiego w postaci cotygodniowych katechez oraz rozmów religijnych prowadzonych przez Ojców Dominikanów. W imieniu całej redakcji nagrodę odebrał Bogusław Szwedo, założyciel i prezes radia.

Reklama

Podsumowując tegoroczną, czwartą edycję nagrody, bp Nitkiewicz zaznaczył, iż nagroda „Arbor Bona” jest dobrą wiadomością dla wszystkich, ponieważ żyjemy pośród wspaniałych i szlachetnych ludzi, dokonujących rzeczy, które służą całej społeczności. – Dzisiejsi laureaci nie zadowalają się przeciętnością ani na poziomie religijnym, ani w wymiarze międzyludzkim czy społecznym. Niech będą zachętą dla każdego z nas, aby dawać z siebie wszystko, jak dobre drzewo, które nie żyje dla samego siebie – powiedział biskup.

Tegorocznym laureatom odznaczenia wręczali: bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Kazimierz Gurda z Siedlec oraz biskup pomocniczy senior Edward Frankowski. Po zakończonej uroczystości uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w intencji rodzin, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda z Siedlec.

2022-07-05 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: rodzina skarbem Starego Kontynentu

Grzegorz Gałązka

Rodzina jest najlepszym sprzymierzeńcem integralnego rozwoju społeczeństwa – stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z Federacją Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych w Europie. Organizacja ta obchodzi 20-lecie istnienia. W swoim przemówieniu Franciszek zaznaczył, że rodzina nadal pozostaje skarbem Starego Kontynentu i jako skarb powinno się ją traktować.

Więcej ...

Rzym: zmarł kardynał Richard Kuuia Baawobr

2022-11-28 08:20

Grzegorz Gałązka

Po przewiezieniu o godz. 17.45 kardynała Richarda Kuuia Baawobr karetką z Generalatu do Policlinico Gemelli otrzymaliśmy smutną wiadomość o jego śmierci o godz. 18.25 poinformował w niedzielę 27 września generalat Zgromadzenia Misji Afryki.

Więcej ...

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Historia

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...