Reklama

Niedziela Sandomierska

Inwestycja serca

2022-05-02 11:15

Niedziela sandomierska 19/2022, str. IV

Gotowi, by w Dniu Dobra uczynić coś dobrego

Ks. Tomasz Lis

Gotowi, by w Dniu Dobra uczynić coś dobrego

– Stara maksyma mówi, że dobro czynione z sercem powraca. To przyświecało nam w organizowaniu „Dnia Dobra”. Mamy nadzieję, że to dobro będzie owocowało w przyszłości – podkreślał ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii.

Dzięki inicjatywie podjętej przez Caritas, aby w Tygodniu Miłosierdzia w parafiach zorganizować „Dzień Dobra” w wielu miejscach zainicjowano wiele działań na rzecz dobroczynności i inicjatyw charytatywnych. – Wspólnie z księżmi, siostrami i wolontariuszami podjęliśmy decyzję, że warto wejść w ten projekt, choć i poza nim podejmujemy bardzo wiele działań na rzecz ubogich, potrzebujących i starszych. Jednak to było pewne nowe zadanie, które inspirowało – podkreśla ks. proboszcz. Przy janowskim sanktuarium podjęto, że „Dzień Dobra” obejmie kilka obszarów, gdzie będą mogły się wykazać konkretne zespoły wolontariuszy i ludzi dobrej woli.

Aleja lip dla pokoleń

Reklama

Pierwszą z nich była akcja ekologiczna. Dobro czynione dla środowiska i dla przyszłych pokoleń. – Parafia posiada kilka areałów nieużytków, między innymi pięknie położony plac, gdzie odbywała się koronacja janowskiego wizerunku maryjnego. Od wielu lat był nieużywany i trochę zapomniany. Stąd pomysł aby obsadzić go aleją lip. Kolejnym argumentem było to, że janowskie strony słyną z tradycji pszczelarskich, dlatego obsadzenie lipami to inwestycja w przyszłość, bo na kwitnących drzewach pszczoły będą miały wyśmienity pożytek miodny – podkreśla proboszcz. W inicjatywę włączyło się Nadleśnictwo Janów Lubelski, fundując sadzonki oraz miejscowe koła pszczelarskie, które zaangażowały się w samo sadzenie drzewek. – Lipa to niezwykle cenne drzewo. Podczas kwitnienia pszczoły znajdują w jej kwiatach cenny nektar, z którego powstaje miód, napar z suszonych kwiatów lipy jest naturalnym lekiem, a i spacer między kwitnącymi lipami jest niezapomniany ze względu na piękny zapach jaki wydzielają drzewa podczas kwitnienia. Stąd pomysł, aby w „Dniu Dobra” uczynić coś dla przyszłych pokoleń i posadzić aleję tych dobroczynnych drzew – wyjaśnił ks. Tomasz Lis, proboszcz. W akcji sadzenia drzew wzięło udział kilkanaście osób. Nad właściwą technologią sadzenia czuwali pracownicy nadleśnictwa. Sadzonki zabezpieczono także przed szkodnikami i płową zwierzyną. – Mamy nadzieję, że już za kilka lat nasze rodziny pszczele będą miały tutaj obfity pożytek podczas kwitnienia lip. Miód uzyskiwany z kwiatu lipy ma właściwości lecznicze i charakteryzuje się bardzo subtelnym smakiem – podkreślał jeden z pszczelarzy. – Takie zagospodarowanie placu, gdzie odbywała się koronacja obrazu Matki Bożej Janowskiej jest bardzo trafnym pomysłem, bo pozwoli to w przyszłości zorganizować tutaj jakieś imprezy plenerowe – dodawali parafianie. Wokół placu zasadzono 70 sadzonek lipy.

Kawiarenka dla Seniora

Była to kolejna parafialna inicjatywa w „Dniu Dobra”. – Na wspólne spotkanie zaprosiliśmy seniorów, osoby starsze, naszych kochanych dziadków i babcie. Młodzi wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa zatroszczyli się o przygotowanie oprawy artystycznej i kulinarnej spotkania, które miało mieć charakter integracyjny, ale także chcieliśmy połączyć czas wspomnień osób starszych z entuzjazmem, który charakteryzuje młodych. Myślę, że wspólnie spędzony czas był niezwykle cenny dla jednych i dla drugich – powiedział ks. Ireneusz Rząsa, wikariusz odpowiedzialny za organizację „Kawiarenki dla Seniora”. Spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty i powitania szanownych gości, czyli seniorów. Następnie przed zebranymi wystąpił Dziecięcy Zespół Taneczny pod kierunkiem Edyty Biały. Kolejnym elementem spotkania był program satyryczny przygotowany przez uczniów z janowskiego „Witosa”, którzy w humorze przedstawili blaski i cienie życia seniora. Podczas spotkania nie zabrakło czasu na słodki poczęstunek. Obecni na spotkaniu goście mogli zakosztować pysznych wypieków z Piekarni „Bochen”. Kolejnym elementem spotkania było wspólne śpiewanie piosenek dawnych i biesiadnych. Śpiew animowali wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa. – Takie spotkania są nam bardzo potrzebne, czujemy się docenieni i dowartościowani, mimo upływających lat. Miło, że młodzi o nas pamiętają. Dziękujemy za to spotkanie i mamy nadzieję, że ono stanie się początkiem takich inicjatyw – podkreślał jeden z uczestników. – Cieszę się, że mogliśmy uczynić takie obopólne dobro. Seniorzy są wdzięczni za taką formę spotkania, a młodzi uczą się bycia dla innych, dania czegoś, co mają najcenniejsze, czyli swojego czasu i talentów. To wspaniała i praktyczna lekcja miłości bliźniego – podsumował ks. Ireneusz Rząsa.

Od serca do serca

To tytuł koncertu charytatywnego jaki zorganizowali ks. Tomasz Kopeć, wikariusz oraz siostra księdza Tomasza, ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. – Na naszą propozycję uczniowie odpowiedzieli bardzo pozytywnie oferując pomoc, ale także sam udział w koncercie. W ramach koncertu wytypowane osoby oraz zespoły przygotowywały konkretne utwory o Bożym Miłosierdziu, pomocy potrzebującym oraz samej idei „bycia dla innych”, a także utwory muzyki dowolnej i klasycznej. Koncert był swego rodzaju finałem akcji, podczas której przez tydzień uczniowie I LO zbierali przybory szkolne dla podopiecznych janowskiego domu dziecka – wyjaśnił ks. Tomasz Kopeć, współorganizator akcji. Do specjalnego kosza ustawionego w szkole zbierano zeszyty, kredki, długopisy, zestawy przyborów szkolnych itp. które trafiły do Placówki Opiekuńczo-wychowawczej „Promyk” i „Słoneczny dom” w Janowie Lubelskim. – To świetna inicjatywa, dzięki której nasi podopieczni czują się dowartościowani i zauważeni. Przybory bardzo się przydadzą, bo są potrzebne do nauki, ale i rozwijania zdolności – podkreśliła Anna Pecka, dyrektor placówki. Koncert wieńczący akcję charytatywną odbył się w Janowskim Domu Kultury, gdzie młodzi artyści prezentowali przygotowane utwory przed zgromadzoną publicznością. Na scenie wystąpiło 36 osób. – Jestem bardzo wdzięczny młodzieży, która włączyła się w zbiórkę oraz tej, która wystąpiła na scenie. Dzięki wspólnym wysiłkom mogliśmy otworzyć nasze serca na potrzebujących. Dodam, że to już kolejny koncert dobroczynny w naszej szkole. W okresie Bożego Narodzenia odbył się koncert charytatywny na rzecz podopiecznych oddziału dziecięcego janowskiego szpitala – dodał ks. Tomasz Kopeć. Podczas kwesty zebrano wiele artykułów szkolnych, które trafiły do janowskiej placówki opiekuńczo-wychowawczej.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę Dzień Dobra - nowa inicjatywa w święto patronalne Caritas

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Przypadająca 24 kwietnia Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas, które w tym roku będzie obchodzone jako Dzień Dobra. Tego dnia w całym kraju odbędą się koncerty, pikniki, warsztaty, pokazy i imprezy sportowe pokazujące jak wiele dobra dzieje się dzięki zaangażowaniu w wolontariat. Wojna w Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst - przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.

Więcej ...

Jego celem jest pokój

2022-05-17 08:34

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 10-11

PAP/EPA Ettore Ferrari

Może to nie obecny papież jest spóźniony w ocenie sytuacji? Może on, podobnie jak jego poprzednicy, widzi coś, czego my nad Wisłą jeszcze nie dostrzegamy...

Więcej ...

W Legnicy odbyły się święcenia prezbiteratu

2022-05-21 17:28

ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę w południe biskup legnicki Andrzej Siemieniewski udzielił święceń prezbiteratu dwóm diakonom.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Nauczycielka rozumnej wiary. Czy...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Nauczycielka rozumnej wiary. Czy...

USA: zakaz Komunii św. dla Nancy Pelosi

Kościół

USA: zakaz Komunii św. dla Nancy Pelosi

Francja: zmarł znany obrońca życia, założyciel...

Francja

Francja: zmarł znany obrońca życia, założyciel...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Watykan: Ojciec Święty przyjął rezygnację złożoną...

Europa

Watykan: Ojciec Święty przyjął rezygnację złożoną...

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niemal trzy tysiące wpisów z życzeniami na 95. urodziny...

Kościół

Niemal trzy tysiące wpisów z życzeniami na 95. urodziny...