Reklama

Niedziela Wrocławska

Salezjanie we Wrocławiu

Duszpasterstwo Akademickie MOST – Sylwester 2021

Archiwum zgromadzenia

Duszpasterstwo Akademickie MOST – Sylwester 2021

W ostatnim dniu stycznia Kościół wspomina św. Jana Bosko, ojca i nauczyciela dzieci i młodzieży, który dał początek Zgromadzeniu Salezjańskiemu. Na wzór założyciela salezjanie podejmują wiele dzieł duszpasterskich naznaczonych głęboką troską o ludzi młodych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Bosko widząc na ulicach Turynu ubogich chłopców wiedział, jakiej pomocy potrzebują – bezpieczeństwa domu, zbawienia duszy, ale i rozwoju fizycznego. Dziś sytuacja młodych wydaje się być nieco inna, ale potrzeby wciąż duże. Odpowiadają na nie placówki salezjańskie.

Z potrzeby chwili

– We Wrocławiu salezjanie prowadzą trzy placówki w ścisłym Śródmieściu, przy ulicach Młodych Techników i Bolesława Prusa oraz na Placu Grunwaldzkim – mówi ks. Jerzy Babiak, rzecznik prasowy Inspektorii Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko we Wrocławiu i dyrektor Salezjańskiego Zespołu Szkół Don Bosco. Początek działalności placówek wiąże się z rokiem 1946, kiedy to w związku z organizacją życia kościelnego na Ziemiach Odzyskanych salezjanin kard. August Hlond, ówczesny prymas Polski, poprosił salezjanów o zorganizowanie duszpasterstwa we Wrocławiu. – Pierwszym duszpasterzem młodzieży był wówczas ks. Jan Wurzel. Wtedy parafia, która aktualnie jest przy ul. Młodych Techników, miała swoje miejsce przy ul. św. Antoniego. Powstała tam również szkoła pod nazwą Gimnazjum Krawieckie, która cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Posiadała internat i można w niej było zdawać państwowe egzaminy krawieckie. Niestety w 1956 r., kiedy w Polsce likwidowano szkoły katolickie, została ona zamknięta – mówi ks. Babiak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Salezjańska edukacja

Tradycja szkolnictwa u salezjanów jest bardzo mocna i jest jednym z podstawowych rysów charyzmatu zgromadzenia. W prowadzeniu szkół różnego typu wyraża się bowiem głęboka troska o młodych. – W momencie reformy szkolnictwa w 1999 r. zostały reaktywowane szkoły katolickie. Wróciliśmy zatem do tematu prowadzenia szkół we Wrocławiu. Powstało prywatne gimnazjum i liceum, które pięknie funkcjonowały do 2017 r. Wtedy to dzięki dużej życzliwości prezydenta Wrocławia otrzymaliśmy budynek szkolny przy ul. Świętokrzyskiej, co dało nam nowe możliwości. Powstały szkoły publiczne, odeszliśmy od szkolnictwa prywatnego. Pozycja szkolnictwa salezjańskiego ugruntowała się mocno we Wrocławiu i dlatego założyliśmy Zespół Szkół Salezjańskich Don Bosco. Mamy tam przedszkole, szkołę podstawową, liceum i technikum. Szkoły te cieszą się bardzo dużą popularnością. Aktualnie uczęszcza do nich 740 uczniów. Cieszymy się, że rodzice darzą nas dużym zaufaniem. Widzą wartość tej edukacji, która ma swoją specyfikę, bo nie ogranicza się tylko do tego, co najważniejsze w edukacji katolickiej – a więc do kształtowania postaw religijnych i umacniania wartości chrześcijańskich – ale też w sposób bardzo innowacyjny rozwija nowoczesny trend dydaktyczny. Skupiamy się bowiem bardzo mocno na rozwoju talentów, kreatywności uczniów, na tym, żeby zajęcia były ciekawe, odkrywcze i żeby w szkole panowała niepowtarzalna atmosfera radości i wolności, co jest bardzo ważne w wychowaniu. Mocny akcent kładziemy na wychowanie artystyczne, stąd orkiestra, wiele chórów, teatr, koła medialne i bardzo istotna działalność sportowa – mówi dyrektor zespołu.

Reklama

Duszpasterstwo dziecięce i młodzieżowe

Praca salezjanów we Wrocławiu to praca duszpasterska na terenie trzech parafii, w których dodatkowo funkcjonuje duszpasterstwo młodzieżowo-dziecięce. – Prowadzimy tzw. Oratoria, które cieszą się dużą popularnością, są to zarówno Oratoria dziecięce, jak i młodzieżowe. Młodzi ludzie lubią do nas przychodzić. Mogą tutaj odrabiać lekcje, dostają posiłki, rozwijają swoje zainteresowania i talenty przez udział w różnego rodzaju kółkach: plastycznych, fotograficznych, kulinarnych, muzycznych i sportowych. Mogą mieć przez to codzienny kontakt z duszpasterzami – mówi ks. Babiak i dodaje: – Oprócz tego prowadzimy trzy duszpasterstwa akademickie. Największe i najstarsze to DA Most przy Placu Grunwaldzkim. Kolejne to DA Horeb, które powstało w latach 70. XX wieku, oraz DA młodzieży pracującej i studiującej przy ul. Młodych Techników.

Reklama

Młodzi misjonarze

Od 13 lat we Wrocławiu działa Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”, tworzony przez ludzi z pasją, pracujących na rzecz krajów najbardziej potrzebujących wsparcia. – Formujemy i przygotowujemy młodzież do czynnego zaangażowania się w dzieło misyjne Kościoła. Wysyłamy na misje – raz w roku odbywa się rozesłanie misyjne w katedrze. Ale pracujemy też z młodzieżą dla misji, organizując m.in. tzw. animacje misyjne, czyli niedziele misyjne. Odwiedzamy wtedy parafie Wrocławia i Dolnego Śląska. Jesteśmy tutaj rozpoznawalni i jesteśmy w bardzo dobrych relacjach z wieloma proboszczami naszej diecezji. To również bardzo młodzież buduje i cieszy – podkreśla salezjanin.

Grupy i stowarzyszenia

Salezjanie angażują się także w działalność Towarzystwa Edyty Stein, którego siedziba znajduje się na terenie parafii św. Michała Archanioła. Prowadzą we Wrocławiu dwa stowarzyszenia młodzieżowe i szereg grup charyzmatycznych, np. grupę Michael przy parafii św. Michała Archanioła, czy niedawno powstałą i rozwijającą się grupę ewangelizacyjną Odbudowa działającą przy Placu Grunwaldzkim 3. Przy parafii św. Michała Archanioła funkcjonuje również jedyny we Wrocławiu Ruch Czystych Serc. Oprócz tego działa Salezjańska Organizacja Sportowa Salos, powiązana ze szkołami salezjańskimi. – Jest to międzynarodowa organizacja sportowa, która organizuje wychowanie do wiary przez sport. To główne motto i zadanie. Przy szkole prowadzi zajęcia z koszykówki, siatkówki, piłki nożnej i wielu innych dyscyplin sportowych. Jest wpisana w międzynarodowy system rozgrywek. Raz w roku odbywają się rozgrywki ogólnopolskie, zaś co 3 lata mistrzostwa światowe. My również w tym uczestniczymy i jest to dobre wzmocnienie dla młodzieży – podkreśla ks. Babiak.

Aby przyjrzeć się pracy salezjanów z bliska, a może również rozeznać swoje powołanie, warto wziąć udział w spotkaniach organizowanych przez duszpasterstwo powołaniowe. – Organizujemy cyklicznie kilka razy w roku tzw. Formacyjne Spotkania Młodych (FSM), ale również duszpasterstwo młodzieżowe, które jest prowadzone dla ministrantów i lektorów. Raz w roku na początku maja jest organizowana pielgrzymka ministrantów do Twardogóry (PIM), ciesząca się dużą popularnością. Jest to duże wydarzenie, na które przyjeżdża kilkaset lektorów i ministrantów, nie tylko z parafii salezjańskich, ale z wielu parafii diecezjalnych. Cieszy nas, że przez pracę duszpasterską z młodzieżą możemy wpisywać się w życie Kościoła wrocławskiego i dolnośląskiego. Nie jest to łatwa praca, ale piękna, wdzięczna i bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach – podkreśla rzecznik prasowy Inspektorii wrocławskiej i zaprasza do odwiedzenia stron:

Reklama

https://wroclaw.salezjanie.pl/

http://www.salez-wroc.pl/

https://wroclaw-swm.pl/

https://most.salezjanie.pl/

https://angels.wroclaw.pl/

https://centrumdonbosco.pl/

Podziel się:

Oceń:

2022-01-25 11:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bal pełen wdzięczności

ks. Stanisław Orzechowski i o. Wojciech Kobyliński podczas tegorocznego balu

Agata Pieszko

ks. Stanisław Orzechowski i o. Wojciech Kobyliński podczas tegorocznego balu

W przedostatnią sobotę karnawału (23.02) Bal Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny” po raz 18 zgromadził absolwentów, studentów i sympatyków duszpasterstwa we wrocławskim hotelu „Jasek”. Wspólna zabawa rozpoczęła się tradycyjnie Mszą Świętą z kazaniem księdza Stanisława „Orzecha” Orzechowskiego.

Więcej ...

Fatima: Ponad 250 tys. pielgrzymów na obchodach 107. rocznicy maryjnych objawień

2024-05-13 12:44

Adobe Stock

Ponad 250 tys. pielgrzymów z całego świata dotarło w poniedziałek do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, na uroczystości upamiętniające 107. rocznicę objawień maryjnych w tej miejscowości.

Więcej ...

Pomorskie/ Podczas ćwiczeń WOT zaginął karabin wyborowy BOR

2024-05-13 18:48

Biuro Prasowe Dowództwa WOT

Żandarmeria Wojskowa i Służba Kontrwywiadu Wojskowego prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie zagubienia karabinu BOR - poinformowało Dowództwo Obrony Terytorialnej. Do zdarzenia doszło podczas ćwiczeń 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania