Reklama

Niedziela Małopolska

Watykan: wkrótce podpisanie układu ogólnego między Stolicą Apostolską a Palestyną

Fotolia.com

Zawarcie Ogólnego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Państwem Palestyny uzgodniła Komisja, złożona z przedstawicieli obu stron, która obradowała dziś w Watykanie. W wypracowanym tekście przyszłego Porozumienia obydwie strony wyrażają życzenie rozwiązania problemu palestyńskiego i konfliktu izraelsko-palestyńskiego w ramach układu między dwoma państwami i na podstawie rezolucji wspólnoty międzynarodowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prace Komisji były następstwem układu podstawowego, podpisanego przez obie strony 15 lutego 2000 r. Wcześniej – 26 października 1994 Stolica Apostolska i Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) nawiązały stosunki oficjalne, po czym powołano wspomnianą komisję dwustronną, która dzisiaj odbyła swe ostatnie posiedzenie.

Ogłoszony po rozmowach komunikat watykańskiego Biura Prasowego stwierdza, że „Komisja odnotowała z wielkim zadowoleniem postęp, jaki się dokonał w sformułowaniu tekstu Porozumienia, który dotyczy zasadniczych aspektów życia i działalności Kościoła katolickiego w Palestynie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sześcioosobowej delegacji Stolicy Apostolskiej przewodniczył podsekretarz ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej prał. Antoine Camilleri, a w jej skład wchodził m.in. watykański delegat apostolski w Jerozolimie i Palestynie abp Giuseppe Lazzarotto. Na czele 4-osobowej delegacji palestyńskiej stał wiceminister spraw zagranicznych ds. stosunków wielostronnych ambasador Rawan Sulaiman. Jej członkiem był także palestyński ambasador przy Stolicy Apostolskiej Issa Kassissieh.

W wypowiedzi dla watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" prał. Camilleri zwrócił uwagę, że w Porozumieniu chodzi m.in. o sprawy związane z działalnością Kościoła katolickiego na ziemi palestyńskiej. Podkreślił, że Komisja uaktywniła się dopiero po wizycie Benedykta XVI w Ziemi Świętej w maju 2009. W rok później wznowiła ona prace, które doprowadziły do uzgodnienia tekstu przyszłego dokumentu.

W wypracowanym tekście przyszłego Porozumienia obydwie strony wyrażają życzenie rozwiązania problemu palestyńskiego i konfliktu izraelsko-palestyńskiego w ramach układu między dwoma państwami i na podstawie rezolucji wspólnoty międzynarodowej.

Drugi rozdział – poświęcony wolności religijnej i sumienia – został opracowany bardzo szczegółowo i w wyniku długich rozmów. Kolejne rozdziały podejmują różne strony życia i działalności Kościoła na terytoriach palestyńskich, a więc swobodę jego działania, jego personel i jego jurysdykcję, statut działających w nim osób, miejsc kultu, działalność społeczną i charytatywną, środki przekazu itp. Oddzielny rozdział omawia sprawy podatkowe i własnościowe.

Reklama

W odpowiedzi na pytanie, czy Porozumienie z Palestyną może stanowić wzór dla ewentualnych układów zawieranych z krajami o większości muzułmańskiej, przewodniczący delegacji watykańskiej przypomniał, że każde porozumienie, jakie Stolica Apostolska podpisuje z różnymi podmiotami prawa międzynarodowego, stara się uwzględniać konkretną sytuację danego kraju. Omawiane porozumienie, dotyczące ziemi, gdzie narodził się Kościół i chrześcijaństwo, ma szczególne znaczenie.

„Fakt, że uznaje się w nim jasno m.in. osobowość Kościoła oraz wolność religii i sumienia, może być naśladowany przez inne kraje, również te o większości muzułmańskiej i pokazuje, że takie uznanie nie jest nie do pogodzenia z faktem, że większość ludność danego kraju należy do innej religii” – podkreślił prał. Camilleri.

Przypomniał też, że od marca 1999 trwają podobne rozmowy z Izraelem, które jednak, choć dotyczą Kościoła w Ziemi Świętej, są czymś odrębnym i niezwiązanym ze sobą. Prałat wyjaśnił ponadto, że o ile układ z 2000 Stolica Apostolska zawarła z OWP, to obecnie jej partnerem w rozmowach jest Państwo Palestyńskie, gdyż 29 listopada 2012 Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję uznającą Palestynę jako państwo ze statusem obserwatora niebędącego członkiem tej organizacji.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-13 17:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy na początku drogi

Z Jakubem Bałtroszewiczem z Komitetu Wykonawczego i Obywatelskiego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas” rozmawia Małgorzata Cichoń

Więcej ...

Papież zachęca proboszczów do wniesienia wkładu w prace Synodu

2024-05-02 11:21

PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Do refleksji nad odnową posługi proboszcza w kluczu synodalnym i misyjnym, a także umożliwienia Sekretariatowi Generalnemu Synodu zebrania ich wkładu w przygotowanie Instrumentum laboris zachęcił Ojciec Święty proboszczów całego świata w wystosowanym dziś do nich liście. Wydarzenie to zbiegło się z zakończeniem Międzynarodowego Spotkania „Proboszczowie dla Synodu”.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...