Reklama

Polska

Przewodniczący Episkopatu o wzywaniu imienia Pana Boga nadaremno

Bożena Sztajner/Niedziela

Drugie przykazanie nakazuje nam szanować imię Boże i czcić je, wymawiać je tylko po to, by je błogosławić, wychwalać i uwielbiać – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w ramach przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski wyjaśnia w katedrze poznańskiej poszczególne przykazania Dekalogu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii nt. przykazania „Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga twego nadaremno” abp Gądecki poruszył zagadnienie wzywania imienia Bożego, czczenia go i znieważania. Podkreślił, że z biblijnego spojrzenia na Boga wypływał obowiązek szacunku dla Jego imienia, które określało Go jako istotę świętą, czyli doskonałą pod każdym względem, potężną, mądrą, wszystkowiedzącą, sprawiedliwą, życzliwą ludziom, miłującą Lud Boży i miłosierną.

Metropolita poznański wyjaśnił, z czego wziął się zwyczaj zaprzestania wymawiania imienia Bożego przez Żydów i zauważył, iż dla chrześcijan bojaźń Boża nie zabrania wypowiadania imienia Boga, byleby tylko dokonywało się to z szacunkiem i miłością, dla osiągnięcia prawdziwego dobra. – Pozytywne wyjaśnienie treści drugiego przykazania znajdziemy w modlitwie Ojcze nasz. W Modlitwie Pańskiej mówimy: „Święć się imię Twoje” – zauważył abp Gądecki. – Święcić imię Boże oznacza tyle, co poznać i czcić Boga takim, jakim On jest w rzeczywistości, takim, jakim sam się nam objawił, a więc jako nieskończony, niepojęty, niewyrażalny, wieczny, większy niż ludzkie pragnienia, zdolny fascynować a jednocześnie nieskończenie bliski, drogi, pozostający w stanie zażyłości i przyjaźni z człowiekiem – mówił metropolita poznański. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnił słuchaczom, że używane w języku polskim słowo „nadaremno”, w języku Biblii oznacza „w celu uskuteczniania kłamstwa”. – Poprawniej można wyrazić tę samą myśl słowami: „Nie wzywaj imienia Pana, Boga twego bez potrzeby”, „Nie narażaj imienia Pana, twojego Boga, na znikomość” – mówił abp Gądecki. – Nie chodzi więc tu jedynie o lekkomyślne wypowiadanie na głos imienia Bożego, ile raczej o wskazanie, że każdy grzesznik obraża imię Boże – zaznaczył metropolita poznański. Zastanawiając się na przejawami nadużywania imienia Bożego, abp Gądecki wymienił grzech niepotrzebnego przysięgania, bluźnierstwa, przekleństwa, krzywoprzysięstwa i wiarołomstwa.

– W obecnych czasach drugie przykazanie jest najczęściej kojarzone z niepotrzebnym wzywaniem Boga w sprawach błahych, z codziennymi okrzykami „O Jezu!”, „O Boże!”. Chociaż te odezwania są świadectwem jakiejś więzi, być może nieuświadomionej, mechanicznie dziedziczonej z Bożym imieniem, to jednak lepiej ich unikać – mówił abp Gądecki. – Imię Boże jest wymawiane nadaremno, kiedy nie pragnie się przez to osiągnąć żadnego dobra. Takim nieodpowiednim posługiwaniem się byłoby wymawianie go bez szacunku i miłości, przyzywanie Boga do błahych spraw, bez pragnienia zmiany życia, bez pragnienia osiągnięcia jakiegoś dobra – zaznaczył metropolita poznański. Przewodniczący Episkopatu przekonywał także, iż politycy powinni oszczędniej odwoływać się do Boga i chrześcijaństwa, a w zamian za to żyć i działać po chrześcijańsku. – Odwiedzanie biskupów przed wyborami, jeśli nie towarzyszą temu chrześcijańskie decyzje, ma cechy „nabierania” wyborców wierzących. Sporo też samooszukiwania się w tym, gdy polityk nie widzi sprzeczności między podawaniem się za katolika, a dopuszcza się kwestionowania prawa Kościoła do moralnej oceny polityki – zauważył abp Gądecki. – Podobnie wygląda sprawa z wybiórczym powoływaniem się na naukę Kościoła. Lewica np. powołuje się na chrześcijaństwo w sprawach socjalnych, np. broniąc morderców przed karą śmierci, a przeczy chrześcijaństwu, sprzyjając aborcji bądź też osłabiając rodzinę – mówił abp Gądecki. – Drugiemu przykazaniu sprzeciwia się bluźnierstwo. Polega ono na wypowiadaniu, wewnętrznie lub zewnętrznie, słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań przeciwko Bogu, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego – mówił dalej abp Gądecki. – Częstym i oczywistym grzechem przeciw drugiemu przykazaniu jest lżenie Boga i wiary na różne sposoby. Celują w tym zlaicyzowane media, choć swój udział mają w tym także zawodowi ateiści i ludzie podający się za rzeczników opacznie rozumianej wolności słowa – zaznaczył metropolita poznański. Katechez abp. Gądeckiego na temat Dekalogu, głoszonych w poznańskiej katedrze, można słuchać na całym świecie przez Internet za pośrednictwem Radia Emaus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2015-05-10 13:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia bożonarodzeniowe prawosławnym

falco/pixabay.com

Niech w trudnym czasie niepewności, ograniczeń i smutku, wynikających z trwającej pandemii, celebracja świętych tajemnic Bożego Narodzenia napełni niegasnącym pokojem i nadzieją bez granic – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach dla prawosławnych.

Więcej ...

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj