Reklama

Niedziela Rzeszowska

Niepodległość – prawo odzyskane

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności w Rzeszowie

Ks. Janusz Sądel

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności w Rzeszowie

W kolejną rocznicę odzyskania Niepodległości przychodzi refleksja, czy odnajdziemy w sobie tamtą euforię z 1918 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Współczesny świat tak bardzo lubi mówić o prawach człowieka, grup, narodów. Chce pouczać innych, jak te prawa zachowywać, czy egzekwować. Wymachuje groźnie traktatami, strofuje, chce karać. Kogo? Naród, któremu w historii wiele razy odbierano prawa. Prawo do własnego państwa, do języka, kultury, nauki, historii i wyznawania religii. Odebrano prawo wyboru ustroju, w jakim chciał funkcjonować, wolność słowa, wyznania, wielu odebrano życie. W kolejną rocznicę odzyskania Niepodległości przychodzi refleksja, czy odnajdziemy w sobie tamtą euforię z 1918 r., zachwyt i radość naszych przodków, wielkie poczucie odpowiedzialności za odzyskane prawo do własnego państwa, siłę do wyjaśnienia Europie znaczenia słowa „niepodległość”.

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” – mówił marszałek Józef Piłsudski i te słowa doskonale oddają dzieje Polski przed odzyskaniem Niepodległości. Polacy nie ulegli, nie pogodzili się z utartą własnego państwa, z wymazaniem go z mapy Europy. Poprzez powstania, walkę o zachowanie języka, kultury, świadomości narodowej, emigrację, zsyłki, muzykę Chopina, strofy wieszczów narodowych, Trylogię, „polon” Skłodowskiej, dyskusje i spory o kształt przyszłej wolnej Polski, wreszcie Legiony dotrwaliśmy jako naród bez państwa do wybuchu Niepodległości w 1918 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzisiaj może czasem obojętnie przechodzimy obok pomników bohaterów walk o Niepodległą. A przecież życie i działalność chłopaka z pomnika na rzeszowskim placu Farnym – pułkownika Leopolda Lisa-Kuli – jest doskonałym wzorem dla młodego pokolenia. Młody legionista może być dziś przykładem jako człowiek sukcesu w wymiarze patriotycznym i narodowym, przed którym otwierała się droga do kariery w polskim wojsku. Młodość i patriotyzm się nie wykluczają, trzeba tylko pokazać, jak je mądrze połączyć.

Reklama

Inny pomnik, który niezwykle mocno kojarzy się z Niepodległością to pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Majestatyczna postać twórcy Legionów powoli staje się elementem krajobrazu Rzeszowa i miejscem, gdzie można snuć opowieści o drogach do Niepodległości. Może warto czasem zajrzeć w ten zakątek miasta i przypomnieć sobie, jaką cenę zapłaciły pokolenia Polaków za odzyskanie państwa. Wydaje się nam, że Niepodległość mamy daną na zawsze. Żyjąc w świecie konsumpcji, technologii mamy poczucie, że niepodległość jest i będzie. Niekoniecznie. Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska... – słowa Józefa Piłsudskiego są chyba obecnie szczególnie aktualne.

Radosnego świętowania rocznicy odzyskania Niepodległości.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-03 07:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szef MON: dziś żołnierze nie muszą przelewać krwi, ale też stoją na straży bezpieczeństwa

KPRP

Żołnierze nie muszą dziś przelewać krwi, ale stoją na straży bezpieczeństwa broniąc granicy – powiedział w przeddzień Święta Niepodległości minister obrony Mariusz Błaszczak.

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj