Reklama

Z Chrystusem przez życie

ks. Wojciech Kania/ Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu zainaugurowano 201. rok akademicki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. inauguracyjnej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali biskup pomocniczy senior Edward Frankowski i liczni kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, proboszcz parafii prawosławnej ks. Marcin Chyl, siostry zakonne, przedstawiciele wyższych uczelni kościelnych i świeckich, służb mundurowych i wierni.

Bądźcie normalnymi ludźmi

Biskup Nitkiewicz powiedział w kazaniu, że seminarium duchowne jest szkołą Jezusa Chrystusa, podobną do tej, w której dorastali Jego uczniowie. – Dużo zależy od wychowawców, podobnie jak i od studentów. Używając porównania św. Bazylego Wielkiego mamy po jednej stronie piękne kwiaty, po drugiej pszczoły pobierające z nich nektar. Tylko, że niektóre z kwiatów nie potrafią wydobyć z siebie nic poza pięknymi kolorami. A i pszczoły nie zawsze zainteresowane są nektarem. Czasami tylko przysiądą, by polecieć dalej. W ten sposób seminarium może być miejscem wyjątkowym albo całkiem zwyczajnym. Ta „różnica” jest istotna dla samych seminarzystów, ale także dla innych młodych oraz dla wiernych naszej diecezji. Bo efekty formacji seminaryjnej widzimy potem w parafiach. Podczas spotkania z ojcem św. Franciszkiem, niewiele ponad tydzień temu, jeden z biskupów poprosił o przesłanie dla kleryków. – Powiedz im, żeby zachowywali się normalnie, byli normalnymi ludźmi – odpowiedział papież. Tak, łaska Boża buduje na naturze. Najpierw trzeba być człowiekiem, a potem księdzem. W przeciwnym razie będziemy żyli jakby zawieszeni w próżni i pozostaniemy niezrozumiani. Mamy dążyć do doskonałości, ale bez wmawiania sobie, że jesteśmy lepsi od innych. Niejeden raz spotykałem świeckich, którzy zawstydzali mnie swoim poświęceniem i pobożnością, ufając przy tym bezgranicznie Bogu – powiedział biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Indeksy i nowa droga

Kolejna część uroczystości odbyła się w budynku seminaryjnym. Przybyłych gości przywitał rektor seminarium ks. dr Rafał Kułaga. Indeksy studentom pierwszego roku wręczył prodziekan ds. studenckich ks. dr hab. Mirosław Brzeziński, prof. KUL. Na pierwszym roku naukę i formację rozpoczyna sześciu alumnów: Krystian Bajdas, Tomasz Kluk, Mateusz Sklażewicz, Gabriel Urbaniak, Bartosz Kołodziej i Tomasz Mycek. Wykład inauguracyjny pt. Formacja kapłańska w świetle Ratio Fudnamentalis Institutionis Sacerdotalis i Ratio Institutionis Sacerdotalis pro Polonia wygłosił ks. dr hab. Ryszard Selejdak, długoletni pracownik Kongregacji ds. Wychowania Chrześcijańskiego i Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Prelegent odwołując się do ostatnio wydanych dokumentów o formacji kapłańskiej podkreślił, że powołującym jest Jezus Chrystus, a odczytujący w swoim życiu głos powołania powinni stawać się na Jego wzór sługami i pasterzami. Uwzględniając potrzebę formacji seminaryjnej, która powinna być formacją stałą, a więc przygotowującą seminarzystę do zażyłej relacji z Chrystusem, a w aspekcie misyjnym do głoszenia Ewangelii. Nowa droga formacji prezbiterów w Polsce zakłada cztery etapy formacji seminaryjnej: etap propedeutyczny, etap stawania się uczniem Jezusa, etap dojrzewania w relacji w Jezusem oraz etap pastoralny. Ksiądz prałat Selejdak podkreślił również, potrzebę zwrócenia uwagi na formację intelektualną, która ma pomóc w lepszym zrozumieniu otaczającej rzeczywistości.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-26 12:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiwat Akademia, wiwat Profesorzy!

Inauguracja odbyła się na Zamku Królewskim

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Inauguracja odbyła się na Zamku Królewskim

Na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego miejscowej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...