Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kobiety w Gwardi?

Czy w Gwardii Szwajcarskiej będą mogły w niedalekiej przyszłości służyć kobiety? Temat ten został wywołany poza Watykanem i oparty na planach przebudowy koszar gwardii. Według projektu, mają się tam znaleźć osobne kwatery dla mężczyzn i dla kobiet. Miałoby to wskazywać, że w Watykanie przygotowują się na taką opcję. Wiadomość ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona. Nie wiadomo też, kiedy ruszy kosztowna (54 mln euro) przebudowa obiektu. Na razie w Szwajcarii zbierane są pieniądze na ten cel.

SETTIMANA
Problem z kościołami

Co robić z pustymi, praktycznie nieużywanymi świątyniami na zachodzie Europy? Sprzedać? To nie takie proste. We Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, a także we Włoszech problem jest obecny od wielu lat. We Francji budynki przeznaczano wyłącznie na cele użyteczne społecznie i kulturalnie, np. na centra dla młodzieży, migrantów, sale koncertowe itp. Podobna sytuacja jest w belgijskiej Flandrii. W ostatnim czasie jednak władze państwowe dopuściły przeznaczenie świątyń na cele komercyjne. Decyzji tej nie konsultowano z przedstawicielami Kościoła, którzy zostali nią mocno zaskoczeni. Biskup Johan Bonny zapytał ostro, jakie będą granice komercyjnego wykorzystywania konsekrowanych obiektów: czy będą tam: supermarket, piwiarnia, restauracja, schronisko dla zwierząt, czy może dom publiczny, bo to też dozwolony interes w Belgii. Sprawa nie jest błaha, bo np. w Niemczech szacuje się, że do 2060 r. przekonwertowanych zostanie 15 tys. z 45 tys. protestanckich i katolickich obiektów kultu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ANSA.it
Dobre rady

Włochy są jednym z tych krajów, które wprowadziły najsurowsze regulacje sanitarne, doprowadzając do głębokiego podziału społeczeństwa na zaszczepionych i niezaszczepionych. Ci drudzy wejdą do miejsc publicznych tylko z aktualnym testem poświadczającym, że nie są chorzy na COVID-19. W kościołach te regulacje póki co nie obowiązują, ale włoska Konferencja Episkopatu zasugerowała biskupom diecezjalnym, aby zachęcali duszpasterzy w swoich diecezjach, by się jednak zaszczepili. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy mają największy kontakt z wiernymi, czyli duchownych, nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, katechistów, pracowników parafialnych Caritas itd. Zalecono również biskupom, aby w miejscach kultu i głoszenia katechezy nadal utrzymywać rygory sanitarne, takie jak ograniczenie kontaktu, zachowanie dystansu, noszenie maseczek oraz dezynfekowanie rąk i powierzchni.

Reklama

Witney Gazette
Czym się chwalić ?

Lider wspólnoty anglikańskiej na Wyspach – arcybiskup Canterbury Justin Welby w związku z apelem, który wystosowali razem z papieżem Franciszkiem i patriarchą Bartłomiejem, nawołując do ratowania Ziemi, został zapytany o jego osobiste działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Okazało się, że arcybiskup nie używa już auta z silnikiem diesla, ograniczył samochodowe podróże i zmniejszył ilość mięsa w diecie – w związku z twierdzeniem naukowców, że hodowla zwierząt w znacznym stopniu odpowiada za szkodliwą emisję CO2.

ABC
Arcybiskup ma kłopot

Różne jest podejście do kwestii szczepień przeciw COVID-19 w Kościołach lokalnych na świecie. W Australii np. akcja szczepień dopiero nabiera rozpędu, choć ten kraj, dzięki surowym restrykcjom, dosyć dobrze radził sobie z pandemią. Arcybiskup Julian Porteous z Tasmanii nie będzie przymuszał księży do przyjęcia szczepionki. Stwierdził, że uszanuje podjęte w sumieniu decyzje, lecz dodał, że z duchownymi, którzy nie chcą przyjąć szczepionki, będzie rozmawiał osobiście. Arcybiskup widzi jednak pewien kłopot, bo władze stanu zarządziły, że w miejscowych domach opieki nad seniorami mogą pracować i wchodzić do nich tylko osoby zaszczepione. Poprosił więc władze, aby na zasadzie wyjątku, ewentualnie za okazaniem wyników testów, zezwoliły na pełnienie posług duchowych także przez księży, którzy z różnych względów się nie zaszczepili. Władze stoją jednak na stanowisku, że bez szczepionek na terenie domów opieki mogą przebywać jedynie ogrodnicy lub konserwatorzy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-09-22 07:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...