Reklama

Specjalista radzi

Witaj w domu

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. 56

Adobe Stock

Niecierpliwie wyczekiwany dzień, kiedy mama i nasze nowo narodzone dziecko przyjadą ze szpitala do domu, jest zwykle poprzedzony pełnymi emocji przygotowaniami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania to zakup wyprawki oraz zorganizowanie domowej przestrzeni w taki sposób, by najmłodszy członek rodziny czuł się jak najlepiej. Logistycznie rzecz ujmując – trzeba zapewnić noworodkowi spokojne miejsce do snu, karmienia go i do zabiegów pielęgnacyjnych, czyli przewijania i kąpieli. W ferworze przygotowań nie zapominajmy jednak, że dziecko potrzebuje również naszej bliskości i czułości. Ta ważna sprawa jest doceniana także na oddziałach położniczych, gdzie coraz częściej tuż po porodzie zapewnia się noworodkowi i mamie bliski kontakt na zasadzie „skóra do skóry”. Coraz więcej oddziałów neonatologicznych jest zorganizowanych w systemie „rooming in”, by noworodek i mama mogli przebywać razem. Również w domu rodzice powinni stworzyć warunki, aby być blisko niemowlaka, obserwować go i cieszyć się nim. Stres, który przeżywają młodzi rodzice, wynikający z obawy, czy podołają nowym obowiązkom, nie powinien skłaniać do zakupu reklamowanych gadżetów i sprzętu, którego zdrowo rozwijające się dziecko tak naprawdę nie potrzebuje.

Niezbędne jest na pewno dziecięce łóżeczko z materacykiem – ważne, aby miało ono atest gwarantujący bezpieczne użytkowanie zarówno pod względem konstrukcji, jak i materiałów, z których zostało wykonane. Łóżeczko ustawiamy tak, aby dziecko miało zapewniony dobry dopływ powietrza, ale nie było narażone na przeciągi i intensywne światło. Noworodek przyzwyczaja się do światła stopniowo, dlatego zadbajmy o to, aby oświetlenie pokoju było łagodne i nie raziło go w oczy. Chronimy go również od ostrych dźwięków i hałasów. Najlepiej, gdy łóżeczko ustawimy w pokoju, w którym nie ma telewizora ani grającego sprzętu, bo niemowlę potrzebuje spokoju i ciszy. Gdy przygotowujemy pokój dla noworodka, nie róbmy remontu i nie malujmy go tuż przed przyjazdem dziecka ze szpitala. Jeżeli remont jest konieczny, wykonajmy go kilka tygodni wcześniej i w taki sposób, aby mama i dziecko nie byli narażeni na wdychanie oparów farb czy innych chemikaliów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ważnym elementem jest wygodny fotel, na którym mama będzie karmić dziecko. Nasz szpital, tak jak wiele innych placówek, promuje karmienie piersią. Jest to najlepszy sposób żywienia dziecka, ponieważ zapewnia mu wszystkie składniki potrzebne na danym etapie rozwoju. Podczas karmienia dziecka piersią na żądanie, czyli zawsze wtedy, kiedy jest głodne lub chce pić, mama musi mieć miejsce, gdzie w każdej chwili będzie mogła wygodnie usiąść, by je nakarmić. Do codziennej kąpieli dziecka konieczna jest wanienka, ewentualnie duża miska. Zmianę pieluszek ułatwi przewijak, który może być osobnym sprzętem, ale może mieć formę nakładki na łóżko lub komodę. Podobnie jak łóżeczko powinien mieć atest.

Gdy kompletujemy sprzęt i ubranka dla dziecka, nie ulegajmy pokusie kupowania ich w nadmiarze. Pierwsza wyprawka powinna obejmować tylko niezbędne ubranka: po kilka sztuk body, śpioszków, kaftaników, koszulek, ponieważ niemowlę szybko z nich wyrośnie. Ważne, aby były wykonane z czystej bawełny, podobnie jak pościel czy ręczniki przeznaczone dla dziecka. Potrzebny będzie też strój na spacery – w zależności od pory roku – sweterek, spodenki i czapeczka lub kombinezon. Wyposażenie noworodka to, oczywiście, także bawełniane pieluszki wielokrotnego użytku. Obecnie powszechnie stosowane są pampersy, ale wielu specjalistów uważa, że nie powinno się korzystać wyłącznie z pieluch jednorazowych. Są one bardzo przydatne na spacerze czy w podróży, ale niemowlęta, zwłaszcza najmłodsze, nie powinny mieć ich na sobie stale.

Notowała: Anna Wyszyńska

Podziel się:

Oceń:

2021-08-10 14:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: trzecie dziecko w Oknie Życia

Tomasz Lewandowski

Trzecie dziecko znalazły dziś w Oknie Życia w Piotrkowie Trybunalskim siostry salezjanki. Chłopiec jest zdrowy i zadbany.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Katyń i Smoleńsk w księdze historii. SPSK pamięta

2024-05-22 15:42

Maciej Orman/Niedziela

W siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie została odsłonięta i poświęcona tablica katyńsko-smoleńska. To już 38. taka tablica, która wpisuje się w program wychowawczo-patriotyczny „Tablice katyńsko-smoleńskie w szkołach SPSK”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...