Reklama

Polska

Abp Hoser o prof. Bartoszewskim

Artur Stelmasiak

Zabrakło nam człowieka integralnego, który do końca pozostał wierny swoim życiowym ideałom służąc polskiemu narodowi. On nigdy nie był koniunkturalistą – podkreślił abp Henryk Hoser, wspominając w rozmowie z KAI postać zmarłego wieczorem 24 kwietnia śp. prof. Władysława Bartoszewskiego, wybitnego historyka, działacza katolickiego i polityka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup warszawsko-praski przyznał, że choć Bartoszewski był wielokrotnie krytykowany przez różne środowiska, to mimo to, nie ulegał naciskom. -Niektórzy źle odczytywali jego intencje, ale był on jednym z ostatnich - wielkich pokolenia naszych rodaków, które powoli odchodzi z tego świata, pokolenia które w dużej mierze przeniosło w przyszłość etos wolności i niepodległości naszej państwowości i naszego narodu - stwierdził Arcybiskup.

Abp Hoser nazwał prof. Bartoszewskiego świadkiem XX wieku. – Był on człowiekiem, który nie tylko widział i słyszał, co się działo w ciągu ostatniego wieku, ale myśląc zawsze o dobru Ojczyzny podejmował kolejne wyzwania, które przynosiło mu życie – zauważył ordynariusz warszawsko-praski. Przypomniał, że w czasie okupacji niemieckiej profesor jeszcze jako młody chłopak był bardzo zaangażowany w konspirację, następnie trafił do obozu w Oświęcimiu. W końcu pracował w konspiracyjnych strukturach będąc m.in. związanym z Batalionami Chłopskimi – wspominał Arcybiskup.

- Nie akceptując komunizmu i reżimu narzuconego Polsce po wojnie Władysław Bartoszewski był również prześladowany. Będąc wiernym swoim ideałom przez długie lata przebywał on w więzieniu na Rakowieckiej – przypomniał biskup warszawsko-praski. Abp Hoser zwrócił również uwagę, że prof. Bartoszewski pomimo ogromnego zaangażowania politycznego nigdy nie krył swoich chrześcijańskich korzeni. – Należał do tych nielicznych, którzy w okresie stalinowskim nigdy nie ulegli tzw. ‘ukąszeniu heglowskiemu’ które dotknęło wówczas wielu polskich intelektualistów . Profesor nie należał też nigdy do partii – zaznaczył hierarcha. Nawiązując do spuścizny intelektualnej, którą pozostawił po sobie prof. Bartoszewski abp Hoser podkreślił znaczenie jego publikacji historycznych, zwłaszcza poświęconych latom okupacji. – Na szczególną uwagę zasługuje jego książka opisująca kolejne dni Powstania Warszawskiego ,w którym zresztą profesor sam brał udział. Jest to niezwykle cenne źródło informacji dla kolejnych pokoleń Polaków – stwierdził hierarcha. Zwrócił też uwagę, że w jednym ze swoich wywiadów prof. Bartoszewski podkreślił konieczność istnienia wartości uniwersalnych. – Powiedział, że ludzkość musi mieć stałe odniesienia, jakąś orientację co do powszechnych i uniwersalnych wartości. Wskazał wówczas na Dekalog, mówiąc, że prawda objawiona przez Boga Mojżeszowi na Górze Synaj jest skarbem całej ludzkości – przypomniał ordynariusz warszawsko-praski. Przyznał, że prof. Bartoszewski miał świadomość popełnionych przez siebie błędów. Mimo to - jak podkreślił - starał się służyć Polsce najlepiej jak mógł poprzez swoje niesłychanie intensywne i pracowite życie, dlatego dziś należy nie tylko wspominać go z uznaniem i szacunkiem ale także modlić się o spokój jego duszy – zaapelował abp Hoser. Prof. Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia wieczorem, w wieku 93 lat. Jego pogrzeb odbędzie się 4 maja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2015-04-26 06:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. O. Gracias: za kryzys odpowiedzialny jest cały Kościół

Kard. Oswald Gracias

wikipedia.pl

Kard. Oswald Gracias

Chociaż kryzys nadużyć wydaje się wpływać szczególnie na niektóre części Kościoła powszechnego, to nie jest to zjawisko ograniczone, ale cały Kościół musi się do niego odnieść i zdecydowanie działać - powiedział 22 lutego kard. Oswald Gracias z Indii.

Więcej ...

Budować z Bogiem

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 24

Grażyna Kołek

Więcej ...

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...