Reklama

Niedziela Podlaska

Wyjątkowe miejsce

Kreatywne seniorki rozwijają swoje pasje

Profil FB Klubu Seniora w Milejczycach

Kreatywne seniorki rozwijają swoje pasje

Nauczanie św. Jana Pawła II ujęte w encyklice Familiaris consortio realizuje parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Potwierdza to wyremontowany, z inicjatywy ks. Jarosława Rosłona, drewniany dom kościelny, który został przeznaczony na dom dziennego pobytu dla seniorów z gminy Milejczyce. Mimo niektórych braków w wyposażeniu, klub seniora rozpoczął już swoją działalność.

Szeroki wachlarz możliwości

Spotkanie informacyjne dotyczące zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, tj. zawałom, udarom i cukrzycy po raz pierwszy odbyło się 27 maja. Kolejne zajęcia z rękodzieła, usprawniły ręce naszym seniorom, a wykonane przedmioty upiększyły ich mieszkania. 9 czerwca prawnik udzielił im również pierwszych porad. Po wyposażeniu kuchni rozpoczną się warsztaty kucharskie. Na początek planowane są zajęcia z kuchni gruzińskiej. Ponadto, będzie można skorzystać z wizyty u lekarza. Wyczekiwane są zabiegi rehabilitacyjne. Zakup busa z pewnością ułatwi transport podopiecznych. Seniorzy mogą liczyć na różnorodność zajęć: komputerowych, kulturalnych, prozdrowotnych, z zakresu kultury fizycznej czy rozwijających indywidualne zainteresowania. Warsztaty usprawniają manualnie i intelektualnie, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych. Wielkim atutem spotkań jest bliskość miejsca zamieszkania. W bezpłatnych zajęciach mogą brać udział zarówno katoliccy, jak i prawosławni mieszkańcy naszej gminy. Co więcej, w klubie seniora będą odbywać się spotkania parafialne np. rady parafialnej czy integracyjno-parafialne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rys historyczny

Dom seniora, pomimo tego że należy do wiekowych budynków, nie został wpisany do rejestru zabytków, ani tez do ewidencji zabytków. Powstał w 1901 r. jako parafialna szkoła cerkiewna. Jego powstanie datuje się na okres likwidacji katolickiej parafii w Milejczycach po powstaniu styczniowym i przejęciu całego jej majątku przez prawosławną cerkiew. Odkryta podczas remontu wewnętrzna numeracja belek świadczy o tym, iż dom jest o wiele starszy niż początek XX wieku, gdyż został skądś przeniesiony. Według wydarzeń historycznych, parafialna szkoła cerkiewna istniała zapewne niecałe 14 lat. W okresie międzywojennym w budynku mieściła się powszechna szkoła polska. Z akt diecezjalnych wynika, że jeszcze w 1926 r. parafia katolicka w Milejczycach udostępniała szkole budynek kościelny. Po wojnie, dom kościelny został przeznaczony na mieszkanie dla organisty. W latach 60. XX wieku ks. Benedykt Karpiński poprosił mego tatę o zbudowanie ścianki działowej w największej sali domku. Poprzez zmniejszenie kubatury pomieszczenia, utworzono kameralną salę katechetyczną, w której katecheza odbywała się do lat 90. XX wieku.

Troska o świadków przeszłości

W 1945 r. dom został pokryty nowym dachem gontowym. W okresie późniejszym zmieniono go na blachę. W ostatnim czasie na jego kamiennym fundamencie pojawiły się pęknięcia, a miejscami nawet duże rozszczelnienia. Problemem dla malejącej liczebnie parafii było sfinansowanie remontów z własnych środków. Z pomocą przyszedł ksiądz proboszcz, który dołożył starań, aby uzyskać fundusze z różnych instytucji i urzędów na wyposażenie wnętrza. Ksiądz Rosłon nadzorował remont domu, który rozpoczął się w lipcu 2020 r. Jako inicjator utworzenia domu opieki dziennej dla seniorów, dostrzegł potrzebę pomocy ludziom starszym i potrafił docenić tę grupę społeczną. W parafii w Milejczycach nie ma mowy o zepchnięciu starszych na margines życia. Wszak starszy człowiek to ,,świadek przeszłości i inspirator mądrości dla młodych i dla przyszłości” (FC 27).

Podziel się:

Oceń:

2021-06-29 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maląg: trwają prace nad nowymi edycjami programów dla seniorów

Adobe Stock

Trwają prace nad nowymi edycjami programów rządowych dla seniorów – poinformowała w poniedziałek w Kleosinie (Podlaskie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister spotkała się z organizacjami korzystającymi z takich programów.

Więcej ...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Więcej ...

Ćwierć wieku Akcji Katolickiej w Witnicy

2024-05-06 09:32
Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej  wszyscy uczestnicy odśpiewali

Robert Burzyński

Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej wszyscy uczestnicy odśpiewali "Barkę"

Najpierw była Msza św., a później kwiaty, życzenia i tort jubileuszowy. Tak Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Witnicy świętował 25 – lecia istnienia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?