Reklama

Niedziela Rzeszowska

W polskim La Salette

Uroczystość święceń w Dębowcu

Iwona Józefiak

Uroczystość święceń w Dębowcu

W uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Saletyńskiej w sanktuarium w Dębowcu wpisały się w tym roku święcenia diakonatu i prezbiteratu oraz kapłańskie jubileusze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny odpust zbiegł się także z uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego.

Neoprezbiterzy i jubilaci

Świętowanie rozpoczęliśmy 14 maja wieczorną Eucharystią w intencji powołań. Potem młodzi misjonarze saletyni Kamil Stącel, Paweł Obrzut, Karol Pietrusik i Wojciech Wicher złożyli wyznanie wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nazajutrz bp Adrian Galbas, pallotyn, udzielił im w dębowieckiej bazylice święceń: Kamilowi w stopniu diakonatu, pozostałym w stopniu prezbiteratu. Wręczając nowo wyświęconym kapłanom kielich i patenę z darami ofiarnymi biskup mówił: „Rozważaj, co będziesz czynić, naśladuj to, czego będziesz dokonywać i prowadź życie zgodne z tajemnicą Pańskiego Krzyża”. Jak zawsze święcenia w naszym sanktuarium przyjęliśmy jako wielką, radosną łaskę dla ludu Bożego, wspólnoty seminaryjnej, rodziny zakonnej, rodziców i parafii, z których pochodzą nowi kapłani.

Natomiast tego dnia wieczorem przy ołtarzu stanęli jubilaci obchodzący w tym roku srebrny jubileusz święceń: ks. Maciej, ks. Paweł, ks. Dariusz i ks. Rafał. Przyjechali z różnych miast, nawet spoza Polski, by w Domu Matki, gdzie rozpoczęło się ich życie zakonne, a także kapłaństwo, dziękować oraz prosić o uświęcenie tych ludzi i wspólnot, do których zostali posłani.

Droga do świętości

Poranną Mszę św. 16 maja celebrował ks. Antoni Skałba, saletyn – rektor sanktuarium w La Salette, dziękując za 40 lat Chrystusowego kapłaństwa. W homilii nawiązał do sytuacji, jaką przeżywamy w związku z pandemią. Dla wielu osób stało się wygodne korzystanie z wszelkich dyspens i zamiast głębokiej więzi z Chrystusem i gorliwej wiary, praktykują „chrześcijaństwo chałupnicze”. Sytuacja wyjątkowa, która jeszcze rok temu rodziła niepokój, a nawet cierpienie z powodu braku dostępu do sakramentów świętych, teraz już przestała niepokoić, a wielu tak przywykło do Mszy św. on-line, że już nie tęsknią do fizycznej obecności w kościele i spotkania z Chrystusem we wspólnocie ludu Bożego.

Reklama

O tym, że dzisiaj najbardziej potrzeba nam wiary, mówił także bp Leszek Leszkiewicz, który przewodniczył niedzielnej sumie. Prosił wiernych, by spojrzeli z wiarą i miłością na figurę Matki Bożej Płaczącej, by odnowili w sobie pragnienie nieba. Dziś ludzie bardziej niż kiedykolwiek nie przejmują się grzechem, obnosząc się z nim po ulicach. Rodzicom nie wolno milczeć, gdy dzieci wybierają drogę grzechu. Ważne jest nie tylko przystąpienie do Komunii św., ale trwanie w komunii, czyli jedności z Chrystusem. Po Mszy św. nie można żyć byle jak, trzeba żyć jak uczeń Pana Jezusa! Trzeba razem z Nim wrócić do swej rodziny, pracy i domu. To jest trudna droga, ale piękna i prowadząca w stronę nieba.

Mszę św. po południu celebrowali saletyńscy neoprezbiterzy, obdarowując nas na zakończenie prymicyjnym błogosławieństwem i obrazkami. Odpust zakończył Apel Maryjny, który poprowadził ks. Grzegorz Zembroń, prowincjał saletynów.

Łaska pielgrzymowania

Łagodzenie obostrzeń sanitarnych daje większe możliwości pielgrzymowania i spotkania z Jezusem i Jego Matką w polskim La Salette. Przez całe lato w sanktuarium odbywać się będę wieczorne Apele Maryjne z procesją na Kalwarię o godz. 21. Ci, którzy planują nawiedzić sanktuarium w dowolną środę, mogą wziąć pod uwagę, że o godz. 10.30 jest Msza św. wotywna o św. Józefie, a o godz. 17.30 nowenna, sprawowana przed łaskami słynącą figurą Płaczącej Pani z La Salette, następnie Msza św. i katecheza dla dorosłych.

W krypcie pod bazyliką trwają prace nad urządzeniem kaplicy Wieczystej Adoracji. Ks. Paweł Raczyński, kustosz, zaprasza wszystkich chętnych już teraz do spędzenia choćby godziny w cichej bliskości Pana Jezusa, by adorować Go wraz z Maryją i św. Józefem. W każdy piątek po wieczornym apelu rozpoczyna się całonocna adoracja aż do porannej Mszy św. o godz. 7. Dodatkowo w sobotę, niedzielę i poniedziałek jest możliwość adoracji po wieczornej Mszy św. do godz. 21.

Reklama

Zostały też wznowione spotkania osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

W trudnym czasie przyszło nam żyć i zabiegać o rozwój naszej wiary, ale zawsze możemy pójść po pomoc, ratunek, nadzieję, miłosierdzie i przebaczenie do naszego Zbawiciela i Jego Najświętszej Matki.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-01 09:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Posłani, by głosić Ewangelię

Neoprezbiterzy wraz z biskupami i przełożonymi seminarium

Justyna Kunikowska

Neoprezbiterzy wraz z biskupami i przełożonymi seminarium

Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu łódzkiego Kościoła są święcenia kapłańskie.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?