Reklama

Franciszek

Kultura troskliwości

Niedziela Ogólnopolska 1/2021, str. 9

Grzegorz Gałązka

W czasach, kiedy „łódź ludzkości jest wstrząsana burzą kryzysu i płynie mozolnie w poszukiwaniu spokojniejszego horyzontu”, papież Franciszek wzywa przywódców, by kompasem dla nich były podstawowe zasady Katolickiej Nauki Społecznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne papieskie Orędzie na 53. Światowy Dzień Pokoju jest głęboko osadzone w kontekście „wielkiego kryzysu sanitarnego COVID-19”, który stał się wielopłaszczyznowy, globalny i silnie połączył ze sobą wcześniejsze kryzysy: klimatyczny, żywnościowy, gospodarczy i migracyjny.

Pierwsza część papieskiego orędzia to obszerny rys historyczny kultury troskliwości. Franciszek wychodzi od zobowiązań, które nakłada na człowieka Stwórca, czyniąc go stróżem swego brata oraz powierzając mu stworzenie. Szczytem objawienia miłości Boga względem ludzkości jest życie i misja Jezusa, a jej przypieczętowaniem – ofiara na krzyżu, która wyzwala nas z niewoli grzechu i śmierci. Świadectwem troskliwości jest także charytatywna działalność Kościoła, której rdzeniem są uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym elementem kultury troskliwości jest promowanie godności i praw osoby. „Każda osoba ludzka jest (...) stworzona, aby wspólnie żyć w rodzinie, we wspólnocie, w społeczeństwie, gdzie wszyscy członkowie są równi pod względem godności” – przypomina papież. Kolejną zasadą, którą należy się kierować, jest troska o dobro wspólne, zwłaszcza z myślą o przyszłych pokoleniach. Franciszek przypomina również o potrzebie solidarności, której przejawem jest troskliwość o ochronę stworzenia. „Pragnę potwierdzić – pisze Franciszek – że warunkiem autentyczności poczucia wewnętrznego zjednoczenia z innymi bytami natury jest równoczesna czułość, współczucie i troska o człowieka”.

Reklama

Prezentując te zasady w swym Orędziu na Światowy Dzień Pokoju, papież apeluje też o wyeliminowanie wielu nierówności społecznych, o wzmocnienie roli kobiet – w rodzinie i we wszelkich dziedzinach życia społecznego, politycznego i instytucjonalnego. Nawołuje do poszanowania prawa humanitarnego w czasach, kiedy wybuchają kolejne wojny i konflikty. „Wiele miast stało się siedliskami niepewności. Dzieci nie mogą się uczyć. Dorośli nie mogą pracować. Głód zakorzenia się tam, gdzie kiedyś był nieznany” – wylicza papież. W tym kontekście ponawia apel o utworzenie globalnego funduszu zasilanego z pieniędzy przeznaczanych dotąd na zbrojenia. Jego celem byłyby walka z głodem i rozwój krajów ubogich.

Na zakończenie Franciszek wskazuje na znaczenie wychowania do troskliwości. Jest to zadanie zarówno rodziny, jak i szkoły oraz religii.

(Oprac. na podstawie Vatican News)

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-12-28 16:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież o debacie na temat końca życia: pytanie o koniec życia przybiera dziś nowe formy

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Chorego człowieka nie zawsze można wyleczyć, ale zawsze trzeba się nim zaopiekować, bez skracania jego życia, ale też bez uporczywego i zbytecznego odwlekania jego śmierci – napisał Franciszek w liście do uczestników rozpoczętego 16 listopada w Watykanie spotkania na temat końca życia. Zorganizowały je wspólnie Światowe Towarzystwo Medyczne i Papieska Akademia Życia.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

Więcej ...

Wielki protest rolników w Warszawie

2024-05-10 11:56

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

Na dziś NSZZ „Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” zapowiedziały manifestację w Warszawie w ramach protestu przeciwko unijnemu Zielonemu Ładowi i niewypełnieniu przez rząd Donalda Tuska obietnic wobec polskiej wsi. Związkowcy mają zbierać podpisy pod petycją o referendum w sprawie przyjęia unijnego programu Zielonego Ładu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...