Reklama

Niedziela Świdnicka

Dziękowali za chleb

Chleb dożynkowy sołectwa Stawiska

Ryszard Wyszyński

Chleb dożynkowy sołectwa Stawiska

Rolnicy, ich rodziny oraz wierni gminy Strzegom podziękowali Panu Bogu, 30 sierpnia za udane żniwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każde z 22 sołectw, reprezentowane przez sołtysów, dostarczyło do strzegomskiej bazyliki własnoręcznie przyozdobione i upieczone z tegorocznej mąki chleby, które złożono na stole, przy głównym ołtarzu, przykrytym białym obrusem. Zgodnie z tradycją nie zabrakło dożynkowego wieńca, uplecionego z kłosów zbóż i kwiatów, który stanął w prezbiterium.

Ojcowska troska

– Cieszymy się bardzo z przybycia do nas Ekscelencji i dziękujemy za to, że jak zawsze możemy liczyć, na ojcowską troskę – mówił proboszcz strzegomskiej bazyliki ks. prał. Marek Babuśka, witając przewodniczącego dożynkowej liturgii bp. Ignacego Deca. – Pragniemy dziś uczcić wielkie miłosierdzie Pana Boga za to, że zechciał pobłogosławić ziemię, aby wydała obfite plony dla nas i dla całej naszej ojczyzny. W tym trudnym roku nie zabrakło nawet tego upragnionego deszczu, którym Bóg tak hojnie pobłogosławił naszą ziemię, o co błagaliśmy na wiosnę w modlitwach, obawiając się suszy – dodał. Następnie gospodarz parafii zwrócił się z prośbą do bp. Ignacego o modlitwę w intencji dziękczynnej za tegoroczne plony, a także za rolników i ich rodziny, którzy się tak wiele napracowali, by nie zabrakło w tym roku chleba. Dodał, że przez pandemię koronawirusa dożynki w tym roku są dużo skromniejsze, ale to w niczym nie przeszkadza, żeby podziękować Panu Bogu za to, co otrzymaliśmy i co zrodziła dla nas ziemia. – Trzeba też podziękować naszym rolnikom, bo to ludzie ciężkiej pracy, którzy dbają o to, by nas wszystkich nakarmić – mówił w powitaniu ks. Babuśka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cieszymy się, że mamy tak oddanych ludzi jak rolnicy, który żywią nas i jak pokazała historia także nas bronią.

Podziel się cytatem

Żywią i bronioną

W homilii pierwszy biskup świdnicki odniósł się do wydarzeń i jubileuszów roku 2020. – Rok, który płynie, zapisze się w naszej historii, jako rok walki z koronawirusem. Niewidzialny wirus rzucił na kolana całą ludzkość i teraz staramy się go opanować. Jako ludzie jesteśmy wzywani do wielkiego zdyscyplinowania po to, żeby tę walkę z naszym wrogiem – wirusem, który chce nam życie zabrać – wygrać! Trwamy w roku wielkiego dziękczynienia Bogu za to, że 100 lat temu dał nam św. Jana Pawła II. Dziękujemy również za to, co się wydarzyło 100 lat temu w sierpniu na polskiej ziemi. Dziękujemy za „Cud nad Wisłą”. No i na końcu, pamiętając o dożynkach, dziękujemy za plony żniwne i wszelkie płody ziemi, jakie dał nam Bóg, i rolnikom dziękujemy za ich pracę. Pokarmem dla naszej duszy jest słowo Boże i Eucharystia, pokarmem dla naszego ciała jest przede wszystkim chleb powszedni i cieszymy się, że mamy tak oddanych ludzi jak rolnicy, który żywią nas i jak pokazała historia także nas bronią, gdy jest taka potrzeba – mówił hierarcha.

Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie przyniesionych wielu bochnów chleba oraz dorodnych owoców, warzyw i ziół z pól, ogrodów i łąk, które wypełniały przyniesione kosze. Następnie obecni wysłuchali krótkiego koncertu religijnych pieśni, w wykonaniu ludowego zespołu folklorystycznego „Kostrzanie”, za co nagrodzono ich długimi brawami.

Podziel się:

Oceń:

2020-09-09 11:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność za Boże dary

W kolegiacie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wierni modlili się i dziękowali za tegoroczne plony.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...