Reklama

Niedziela w Warszawie

Święci w garniturach

Polacy coraz chętniej zapraszają obcokrajowców do swoich świątecznych stołów

Archiwum IMS

Polacy coraz chętniej zapraszają obcokrajowców do swoich świątecznych stołów

Ich misją jest praca i służba na rzecz dobra wspólnego. Organizują konferencje, modlą się w archikatedrze, a teraz planują stworzyć szkoły nauczania chrześcijańsko-społecznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Instytut Myśli Schumana chce w najbliższym czasie powołać powszechne uniwersytety nauczania chrześcijańsko-społecznego im. Jana Pawła II i Roberta Schumana. Szkoły mają być tworzone w miarę możliwości w każdej diecezji w oparciu o prawo kościelne. Kształcenie na trzyletnich studiach dotyczyć będzie w głównej mierze idei solidaryzmu społeczno-ekonomicznego i koncepcji solidarności. Wynika ona z bezinteresownego daru z siebie.

Nowa inicjatywa nie będzie związana jedynie z edukacją. – Chcemy formować naszych słuchaczy. Nie tylko polityków, ale działaczy społecznych i wszystkich chętnych, aby na wzór Schumana stawali się świętymi w garniturach – mówi Niedzieli przewodniczący Rady Programowej Instytutu, prof. Zbigniew Krysiak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Instytut Myśli Schumana powstał 4 lata temu. W swoich działaniach kontynuuje i promuje dzieło, które zapoczątkował sługa Boży Robert Schuman. Był on francuskim politykiem, jednym z ojców UE, który każdy dzień zaczynał od Mszy św. Uczestniczył w niej na klęczkach. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny. Członkowie Instytutu chcą naśladować swojego patrona i tak jak on wprowadzać pokój przez działanie na rzecz pojednania między ludźmi.

– Podejmujemy rolę integrowania podmiotów społecznych i wszystkich ludzi dobrej woli, którym zależy, aby budować i wprowadzać jedność, solidarność i pokój – wyjaśnia prof. Krysiak.

Członkowie Instytutu modlą się o ochronę życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci i powrót Europy do chrześcijańskich korzeni. – Zależy nam na powrocie do wspólnoty narodów Europy. Nie jako superpaństwo, jakim jest od 1992 r. w ramach Traktatu z Maastricht UE, ale pozostawienie suwerenności, patriotyzmu, tożsamości i samostanowienia narodów – zaznacza prof. Krysiak.

W ramach swoich działań Instytut chce zbudować przeciwwagę dla coraz silniej wdzierającej się w umysły i serca Europejczyków ideologii Altiero Spinellego, włoskiego komunisty.

Reklama

– Komunizm sowiecki zabijał ciało, a ta ideologia idzie w kierunku zabijania duszy, bo wchodzi w przestrzeń, gdzie próbuje się w dzieciach, w ich duszach, mentalności, psychice zrobić kompletną destrukcję – podkreśla prof. Krysiak. Wskazuje on, że niebezpieczeństwo popularnej ideologii polega na tym, że łączy się w niej siła kapitałowa z wizją, która wprost mówi o eliminowaniu wiary chrześcijańskiej. – Jest to ideologia groźniejsza od komunizmu, dlatego że destrukcja człowieka w wymiarze psyche i ducha jest trudna do odrobienia – ocenia prof. Krysiak.

Sługa Boży Robert Schuman był jednym z ojców UE. Każdy dzień zaczynał od Mszy św. Uczestniczył w niej na klęczkach.

Podziel się cytatem

Działalność Instytutu ma miejsce w wielu sferach. Akcjami, które zyskują coraz większą popularność, są organizowane Wigilia i Wielkanoc bez Granic. Polegają ona na zaproszeniu i ugoszczeniu na świątecznym posiłku przebywających w Polsce obcokrajowców. Dzięki temu mogą oni bliżej poznać polską kulturę, tradycję i wiarę chrześcijańską. Zapraszanie cudzoziemców przyczynia się też do tworzenia nowych przyjaźni, które są później rozwijane.

Każdego 13. dnia miesiąca w archikatedrze warszawskiej odbywa się „Modlitwa bez Granic”. Czuwanie rozpoczyna się o 18 godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu, po której odprawiana jest Msza św. o powrót Europy do chrześcijańskich korzeni. Później odbywa się spotkanie integracyjne, na którym zgłębiana jest myśl Schumana.

Podziel się:

Oceń:

2020-06-30 12:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Quo Vadis Europo?

Współorganizatorzy konferencji z dr Wandą Półtawską

M. Jaworska

Współorganizatorzy konferencji z dr Wandą Półtawską

Trwa VII Europejski Festiwal Schumana pt. „Schuman i jego Europa jako spadkobiercy wartości pierwszej Rzeczypospolitej”.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku