Reklama

Polska

Bp Ryś: Kościół nie jest zbiorem luźnych elementow

Radosław Janeczko

- Nie jesteśmy zbiorem luźnych elementów, mamy być ciałem Chrystusa – przypomniał wczoraj w Płocku bp Grzegorz Ryś. Przewodniczący Zespołu KEP ds. nowej ewangelizacji uczestniczył w sympozjum pt. „Jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”, które odbyło się w sobotę w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku, z inicjatywy Ruchu Światło-Życie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestnicy spotkania – członkowie oazy oraz Domowego Kościoła z diecezji płockie – mówili o potrzebie doświadczenia wspólnoty w wierze, niezbędnej do głoszenia kerygmatu.

Sympozjum rozpoczęło się Eucharystią w kościele farnym w Płocku, pod przewodnictwem bp. Piotra Libery, koncelebrowało ją 20 księży związanych z oazą. Homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. nowej ewangelizacji. "Nie jesteśmy zbiorem luźnych elementów - mamy być ciałem Chrystusa. Doświadczenie Kościoła to dar od Boga, na który ludzie wierzący otwierają się przez modlitwę" – podkreślał kaznodziejaa. Dodawał, że potrzeba doświadczyć Kościoła, zanim w ogóle zacznie się ewangelizować, zadać sobie pytanie, jakie znaczenie dla wiary i misji ewangelizacyjnej ma Kościół istniejący tu i teraz, a nie Kościół wyidealizowany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Na ile jesteśmy zdeterminowani, by iść z misją z takim właśnie Kościołem? – pytał się bp Ryś. – Nam jest zawsze bliżej do indywidualizmu. W praktyce oznacza to, że chce się ewangelizować tylko z własną wspólnotą. Czasem można mówić nawet o programowej samotności konfesyjnej. Tymczasem zastępowanie myślenia wspólnotowego myśleniem separatystycznym w głoszeniu Ewangelii jest w istocie antyświadectwem” - wskazał bp Ryś.

Po Eucharystii obrady przeniosły się do Opactwa Pobenedyktyńskiego w Płocku. W gronie prelegentów znalazł się m.in. bp Adam Wodarczyk z Katowic. Zwracał uwagę, że ewangelizacji potrzebują także ludzie ochrzczeni, którzy nie doświadczyli osobistej więzi z Jezusem - żywej wiary. Osobista ewangelizacja jest wpisana w tożsamość Ruchu Światło-Życie, odkrywając więź z Chrystusem doświadcza się bycia w Kościele i rozpoznaje charyzmaty.

Przeczytaj także: Bp Ryś: Kościół istnieje dla ewangelizacji

Bp Wodarczyk wskazywał, że w ewangelizacji ważne jest, żeby pokazać etap wyzwolenia ze słabości, z grzechu, z uzależnień. W tym przypadku Ruch Światło-Życie jest szkołą życia chrześcijańskiego - dla wielu jest domem, w którym przez lata pozostają, ale też wychodzą do innych wspólnot.

Reklama

"Nowość metody w ewangelizacji polega na powierzaniu zadań formacyjnych świeckim. Zaczyna się od modlitwy, potem są czyny miłosierdzia, a dopiero potem głoszenie prawdy kerygmatu” - stwierdzał moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Z kolei Tomasz Rowiński z portalu „Christianitas” mówił o pięknie ciągłości dogmatycznej, duchowej, liturgicznej i moralnej. Akcentował znaczenie tradycji, która jak „otulina chroni przed korozją rdzeń wiary” i stanowi rozumną pobożność, która nie każe zatrzymywać się na religijności kruchty. „Tradycja to nie cofanie się do tego co było, ale szukanie tego, w czym można trwać” - stwierdził prelegent.

Ks. Krzysztof Ruciński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w diecezji płockiej podkreślał potrzebę budowania relacji. „Ks. Franciszek Blachnicki zachęcał nas do tego, by iść na cały świat, bo świat i ludzie wśród których żyjemy, muszą doświadczyć ludzkiej troski, zainteresowania, poczucia podstawowych więzi. Nie można budować jedynie Kościoła, który jest instytucją, ale przede wszystkim trzeba budować relacje” - przekonywał organizator sympozjum.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-08 15:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś dla PAP: na synodzie biskupów mówi się o Bliskim Wschodzie i cierpieniu

Włodzimierz Rędzioch

Na synodzie biskupów w Watykanie obecna jest sprawa konfliktu na Bliskim Wschodzie i cierpienia w tamtej części świata- powiedział PAP metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś. Podkreślił, że nie dyskutuje się o tym w wymiarze politycznym.

Więcej ...

Lektura nie tylko dla parafian

2024-06-16 17:01
Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

Więcej ...

RPO: zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości konstytucyjne

2024-06-17 14:34

Karol Porwich/Niedziela

Proponowane zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości związane m.in. z konstytucyjną ochroną prawa do nauki oraz ochroną pracy - uważa RPO. Wskazuje m.in. na trudności w realizacji podstawy programowej w grupach międzyklasowych. Według RPO zmiany spowodują też utratę pracy przez część katechetów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy